Imi fac singura o sera

Started by Loredana06, May 09, 2007, 11:28:28 AM

Previous topic - Next topic

spe

Buna Mihail si multumesc pentru raspuns.

Nu, nu trec peste nici un sfat. Toate sunt foarte binevenite, multumesc. Parca am mai citit aici despre sistemul cu doua folii printre care trece aer cald. Intrebarea e ce ne facem cu fenomenele meteo periculoase, si ma refer in primul rand la grindina. Parca nu mi-ar place sa dau pe un metru patrat de folie cam tot atat cat dau pe sticla sau plexi, si sa stau cu grija. Eu doar presupun acum ca folia e mai putin rezistenta, nu dati cu parul daca am spus prostii. Poate ma lamureste un proprietar de astfel de sera. Banuiesc ca nu mai e nevoie de incalzire in interior daca este perna aia de aer cald in pereti.

mihail

Nu are nici o problema cu grindina.Poate,doara daca grindina este compusa dintr-un Mig 21

spe

 :D Rezistenta, sa inteleg...

Ai spus ca e o solutie mai scumpa initial. Mai scumpa decat cele mai "traditionale", cu policarbonat sau sticla?

Orice alte detalii pe care le stii si le poti impartasi despre sistem, te rog scrie-le. Folie fiind, cred ca trebuie schimbata periodic, nu?

mihail

Nu stiu,intreaba-l pe Ionut,el este pe felie.Are de astea "cit vezi cu ochii".Nu cunosc diferenta in parale,dar sint convins ca este mare-mare.
Vezi ca dl.Felix a postat discret niste link-uri.Nu ezita sa te uiti la ele.

myosotis

Intai, trebuie sa-ti fie foarte clar ce vei face in sera.
Nu cred ca poti amesteca cultura de rosii si/sau castraveti cu plantele ornamentale. Pentru rosii, cel putin, sera nu are nevoie de incalzire.
Cu plantele ornamentale, iarasi trebuie sa stii ce vei cultiva. Una e sa faci petunii, care merg si in sera rece si alta sa faci hibiscusi.
Hotaraste ce faci si apoi incepe documentarea.
Policarbonatul este extrem de scump.
Folia - este de mai multe feluri. Exista folie care rezista 3-4 ani (si chiar mai mult) pe solar, fara sa o schimbi. Si este rezistenta daca e bine intinsa.
Al doilea strat de folie se pune pentru mentinerea unei anumite temperaturi si pentru condens. Aceasta folie  nu este la fel cu stratul principal, fiind mult mai ieftina.
In privinta structurii, e mai bun lemnul, daca pui folie.
Iti trebuie o temelie (fundatie ) din ciment indiferent de structura folosita.
Sticla, n-as pune la o sera decat daca as avea-o pe gratis.
La producatori de sere nu te gandi, decat daca ai cateva zeci de mii de euro de investit.
Caut un link, si ti-l dau, cand il gasesc, despre cum sa-ti faci singur o sera.

myosotis

Uite
http://www.cactusi.com/topic1345.htm
si exista un topic intreg despre sere si solarii. Pareri pro si contra, incalzire, etc. Daca ai timp si rabdare sa citesti iti poti face o parere.

spe

Quote from: myosotis on March 23, 2009, 02:30:58 PM
Intai, trebuie sa-ti fie foarte clar ce vei face in sera.
Nu cred ca poti amesteca cultura de rosii si/sau castraveti cu plantele ornamentale. Pentru rosii, cel putin, sera nu are nevoie de incalzire.
Cu plantele ornamentale, iarasi trebuie sa stii ce vei cultiva. Una e sa faci petunii, care merg si in sera rece si alta sa faci hibiscusi.
Hotaraste ce faci si apoi incepe documentarea.

Corect, de altfel am si spus ca nu stiu daca toate culturile mentionate de mine sunt compatibile in aceeasi sera. Legume vor fi, aproape sigur. Adica rosii, castraveti, salata etc.

Policarbonatul este extrem de scump.

Mai scump decat folia?

Folia - este de mai multe feluri. Exista folie care rezista 3-4 ani (si chiar mai mult) pe solar, fara sa o schimbi. Si este rezistenta daca e bine intinsa.
Al doilea strat de folie se pune pentru mentinerea unei anumite temperaturi si pentru condens. Aceasta folie  nu este la fel cu stratul principal, fiind mult mai ieftina.

Ok, multumesc mult pentru sfaturi. S-a notat.

In privinta structurii, e mai bun lemnul, daca pui folie.

Ok, se poate face si din lemn, mai ieftina, cred, decat din metal.

Iti trebuie o temelie (fundatie ) din ciment indiferent de structura folosita.

Temelia pe margini, pentru structura, sau "placa" pe toata suprafata serei? Nu radeti, va rog.

Sticla, n-as pune la o sera decat daca as avea-o pe gratis.

Ok, s-a notat si asta.

La producatori de sere nu te gandi, decat daca ai cateva zeci de mii de euro de investit.

Stiu, de asta am si postat aici, la "Imi fac singura o sera". Nu, nu am cateva zeci de mii de euro de investit.

Caut un link, si ti-l dau, cand il gasesc, despre cum sa-ti faci singur o sera.

Multumesc mult, am citit acolo, probabil maine ma inregistrez si la ei si ii stresez si pe oamenii aia cu intrebari de novice si de nepriceput...



Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

mihail

Te lasi ?  asa-i ca m-am prins . ;D

stefana

QuotePolicarbonatul este extrem de scump.

Mai scump decat folia?
E aproape de milion o bucata cam de 3 mp


spe

Quote from: mihail on March 23, 2009, 10:34:11 PM
Te lasi ?  asa-i ca m-am prins . ;D


Eu? Pai abia am inceput sa ma incalzesc... Cum sa ma las?


Side-note: sunt de parere ca investitia intr-o sera de legume este si va fi una buna. Lumea renunta la altele, dar la mancare nu poate renunta - vezi piramida lui Maslow -.


Stefana, multumesc pentru informatie.



O sera acoperita cu folie poate fi folosita tot timpul anului ( cu sisteme de incalzire / ventilare, fireste ) ?

myosotis

mihail -- daca ii spun cat costa policarbonatul... sigur se lasa  :D
spe - policarbonat este de mai multe grosimi . Daca faci sera pentru legume, nu merita investitia. Folie de calitate gasesti in Romania. Cauta pe net.  O placa de policarbonat de 2,1m x 3m cu grosimea de 10mm costa 300 RON. Pentru o sera cu suprafata de 100mp .....  aduna toti peretii plus suprafata desfasurata a acoperisului...
Fundatia se face numai pe perimetru, de jur imprejur. Nu trebuie sa fie adanca cat si pentru casa.

Felix

Folia este cea mai ieftina varianta...dezavantajul este ca va trebui sa o schimbi la diverse perioade..
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

myky

da, la asta ma gandeam si eu, ce durata are policarbonatul.
ati vazut ce ploi cu piatra sunt acum in romania, si ce furtuni?

mihail

Eu ma invatat de la englezul meu o chestie:" sa fac pasi mici".
Deci incepe cu ce este mai ieftin,dar sa ai posibilitatea ca sa modernizezi tot timpul.Sa nu-ti bati joc de banii tai.
In rest,nu mai spun nimic,eu aici,nu ma pricep deloc.Ce pot sa-ti spun ca la Iasi se fabrica folie pt. solare.Are un pret bun,de producator.Dl.Felix ar trebui sa-si spuna daca este buna pt. ce vrei tu.

spe

Mai, voi vreti sa ma descurajati  ;D cu preturile alea la placi...

Acum vreo 2 ani ma rodea aceeasi idee, asa ca am cerut oferte unor producatori de sere. Si am primit si raspuns, ~ 250.000 de euro pentru o sera pe 20 de ari. Complet automatizata, ce-i drept, si nu cu turba, ci cu un produs special din coaja de nuca de cocos, cocopit ( sau cocopeat? ), calculatoare, rezervoare, etc. E, si atunci am lasat-o balta. Dar acum ideea a revenit, mai puternica, mai hotarata.

Zona Moldova, precipitatiile de aici... Ce ziceti, ma tine 3 ani o folie buna? Si reiau intrebarea: eu vreau sera, nu solar. Pot creste legume si iarna in sera cu folie, daca o incalzesc?

Felix

Nu stiu  daca si la IAsi se face folie ptr solarii...

Daca poti asigura temperatura..poti cultiva ce vrei tu....

O folie buna te tine si 5 ani..sau chiar mai bine...
Ptr cei interesati ...urmati urmatorul link :

http://www.marcoser.ro/produse/echipamente_sere_si_solarii/folie_sera_solar/folie_acoperire/verim.html
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

mihail

Am fost zillele astea pe la magazinul lor.Ei asa sustin.
Marcoser-ul au si furtun cu gaurele pt. irigatii si turba la saci.Par baieti buni,sint in Matca-Galati,acolo unde s-a spart conducta cu sere si solarii.Meserie.

spe

La Marcoser am vazut ca pretul la folie e la kg. Imi poate spune cineva aproximativ cate kg are un metru patrat?  ;D De folie, desigur.

myky

intr-o emisiune tv, era un tip care-si facuse sera si din folie si din policarbonat, acum nu mai retin care era pe acoperis, si care pe pereti??????????/

mihail

A lor probabil este din import.Eu o sa intreb miine la Iasi,la fabrica.Lasa-ma o zi ,te rog.

mihail

Myky ai scapat sticla cu rom...in ceai ?

myky

io nu beau rom, doar martini

Felix

Quote from: spe on March 23, 2009, 11:01:03 PM
La Marcoser am vazut ca pretul la folie e la kg. Imi poate spune cineva aproximativ cate kg are un metru patrat?  ;D De folie, desigur.

Ptr o grosime de 170 microni scrie ca 1 kg contine 6 mp
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

mamaruta

asa va vreau, frate! Imi vine sa va pup pe toti! Lasa, mihaile, ca o sa vezi tu ce sticla a scapat myky....o sa ai la Vaslui o mostra, bre.....

mihail

Dar o invirtim,nuuu ?
Spune-mi si mie ,de ce nu vine sefu' cel mare si el la Vaslui ?