Impatiens

Started by larisa, May 11, 2007, 08:42:37 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Cred ca ii place mai mult la soare ,ca mai am pe langa trandafiri si vad ca aceia inca nu au inflorit si cresc mai inalti ,dar subtiri. Eu ii ciupesc sa se faca tufa ,sa nu creasca asa inalti.

Codruta

Frumos din partea lor ca se auto insamanteaza :)
Eu am luat anul acesta niste impatiens curgator...cica poate sa ajunga la 60cm. Nu am stiut pana nu am vazut oferta de la frima respectiva ca aexista si curgator. Oricum, in ritmul in care creste cred ca in 5 ani va ajunge la 60cm. Tare greu se lungeste dar face o multime de flori. Asa arata acum http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/OFFWKISMSLSOFATOIWC  si cred ca e de mai bine de o luna la mine. E drept ca am primit niste plantute foarte mici cu cateva frunzulite.

Nicol Caloian

Codruta, nici prin cap nu mi-a trecut sa vii cu plante intregi, doamne fereste. Am spus doar asa, ca ma entuzizsmeaza florile astea.

Sica, impati din prima poza (acolo one e  si firul de rosie, nu cei de gradina - eu stiam ca le mai spune balsamine) sunt din seminte? Daca da, de unde le-ai procurat?

georgette

Sica,tu unde ai gasit variegatul cu floare rosie?

sicamin

Nicol plantele din jardiniera sant cumparate din piata si erau doar cate un firicel.Acum au umplut jardiniera. Eu stiu ca la cele de gradina le zice Balsamine.
Georgette din piata(de la o batranica ce vindea flori) am luat cele 2 feluri de impatiens cu flori duble(unul variegat si unul nevariegat) iar unul simplu rosu cu alb l-am primit.

Nicol Caloian

Pacat ca e asa cald, te-as fi rugat de niste butasi. Aici n-am vazut la piata decat simpli, iar la vremea respectiva mai speram sa salez ceva din cei pe care i-am avut anul trecut dar nu mi-a reusit cu nici unul.

Francesca

Quote from: Nicol Caloian on June 18, 2009, 08:12:50 PM
Pacat ca e asa cald, te-as fi rugat de niste butasi. Aici n-am vazut la piata decat simpli, iar la vremea respectiva mai speram sa salez ceva din cei pe care i-am avut anul trecut dar nu mi-a reusit cu nici unul.

Nicol, am promis sa-ti trimit butasi de impatiens si ma tin de cuvint in ciuda unora care vor c tot dinadinsul sa ma faca om fara obraz.Deci , maine dimineata sau luni(cum decizi tu ) un colet cu impati pleaca spre tine.
Fireste , in cazul in care doresti sa ii primesti si sa nu tii cont de sfaturile Claudiei care spune sa nu mai faceti schimburi sau vinzari cu mine(de parca is ciumata sau mai rau)

Nicol Caloian

Francesca, sincer eu n-am vazut postarea Claudiei , la care faci referire (am asa de putin timp incat abia de citesc topicurile care ma intereseaza direct, dar voi recupera) si in general, nu-mi formez pareri despre oameni decat urmand propria experienta. Daca poti sa-mi trimiti, eu nu pot decat sa-ti multumesc si sper sa nu raman datoare. Poti sa-mi ceri ce doresti. Imi plac si ai tai ca sunt rozalii dar imi plac si ai lui Sica, rosii, cu frunze variegate (dar care oare nu-mi plac?!  :-\).

Francesca

Quote from: Nicol Caloian on June 18, 2009, 08:24:44 PM
Francesca, sincer eu n-am vazut postarea Claudiei , la care faci referire (am asa de putin timp incat abia de citesc topicurile care ma intereseaza direct, dar voi recupera) si in general, nu-mi formez pareri despre oameni decat urmand propria experienta. Daca poti sa-mi trimiti, eu nu pot decat sa-ti multumesc si sper sa nu raman datoare. Poti sa-mi ceri ce doresti. Imi plac si ai tai ca sunt rozalii dar imi plac si ai lui Sica, rosii, cu frunze variegate (dar care oare nu-mi plac?!  :-\).

Nicol,deja te-ai revansat ca doar mi-ai trimis lastarul de hibi,nu ai uitat, nu? Uite , acestia sunt oamenii cu adevarat buni, extraordinari, cei ca tine care fac o fapta buna si uita de ea.O sa iti trimit si niste seminte de impatiens sa ai.Eu am pus , sunt mari , tufa dar nu au inca flori asa ca habar nua m ce culori sunt.

Codruta

Nicol, doi din impatiensii dulbii din care mi-am comandat eu in primavara sunt pusi in paharele de plastic si asteapta sa ajunga la tine. Unul e rosu si altu un fel de ticlam inchis la culoare. Din cel variegat am vrut sa-ti fac o surpriza si am pus deja un lastarel micut la inradacinat. Renunt la surpriza ca sa nu mai stai pe jar :D Stiu cat de mult l-ai dorit pe variegat si am vazut cat te-ai chinuit sa-l pastrezi si sa-l salvezi asa ca in curand vei avea din nou. Sper ca vor rezista drumului. Hai sintu la Rupea si atunci sigur nu se vor coace pe drum ;) :D

Nicol Caloian

Scuze pentru intarzierea raspunsului, dar acum sunt bunica cu "o norma si jumatate"  :D  ;D si n-am avut timp nii sa ma apropii de calculator.

@Francesca, butasul ti-l promisesem de mult, a trebuit sa astept doar sa infloreasca, sa stiu care din hibi e cel pe care ti-l doresti. Sper ca se prezinta bine.

@Codruta, tu esti o persoana tare sufletista, si ma simt foarte datoare fata de tine. E adevarat ca impatiensisii sunt o mare slabiciune pentru mine si mai ales cel variegat iar faptul ca te-ai gandit la mine ma onoreaza si ma obliga si mai mult. Nu pot inca sa spun in mod sigur ca pot veni la Rupea (sau oriunde se va hotara sa se faca intalnirea), depinde de modul in care se va planifica un eveniment de familie de la care nu pot lipsi sub nici o forma. Eu totusi sper sa pot sa fac fata ambelor evenimente si daca va fi asa, sigur voi veni. In momentul in care voi avea o certitudine, voi anunta.
:-*  :-*  :-*  :-*  :-*

sicamin

Nicol daca iti plac impatiensii mei iti pot trimite niste lastari din toate 3 felurile pe care le am.

Nicol Caloian

Multumesc Sica, sigur ca vreau. Ce sa-ti dau la schimb? Vezi in albumul de pe sunphoto, ca e mai actualizat.

sicamin

Trimite-i te rog adresa pe M.P. si vezi ce mai doresti din albumul meu.Daca am timp poate iti pun si tie luni pachet ,daca nu ,ramane pe marti ca luni am mai multe de trimis.

Codruta

I-am luat ca si impatiens curgator care poate ajune la 1,5m. Ori m-au pacalit iar, ori la mine nu vrea sa "curga" apropae nici o planta. Sunt foarte departe de 1,5m dar sunt plini de flori  http://codruta.sunphoto.ro/impatiens/SOMEONOMGUNGQCCAEQI

Marmoset

Pai important e ca face flori, nu?  ;) Faptul ca nu "curg' poate fi trecut cu vederea in cazul asta!  :-*

sicamin

Eu am avut 2 lastari intr-o jardiniera si mi sa parut ca stateau prea lejeri si am mai pus 2 lastari.Am costatat ca impatiensii cu flori duble au crescut drept, iar cei simpli au "curs".
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=7IULIE2009135.jpg

Codruta

Foarte frumosi Sica si chiar ca sunt curgatori. Ai mei ar fi trebuit sa arate asa  :D http://www.easyplant.nl/product_info.php?cPath=86&products_id=467

zi_inflorata

Quote from: sicamin on June 17, 2009, 04:47:36 PM
Cred ca ii place mai mult la soare ,ca mai am pe langa trandafiri si vad ca aceia inca nu au inflorit si cresc mai inalti ,dar subtiri. Eu ii ciupesc sa se faca tufa ,sa nu creasca asa inalti.

Sica asa arata balsaminele mele momentan http://picasaweb.google.com/lh/photo/tlkiSIWsh4JMtwb8LMoS_A?feat=directlink
Tocmai le-am transplantat intr-o jardiniera. Crezi ca vor rezista ca planta de balcon sau trebuie sa le fac cadou cuiva care are gradina?

sicamin

Zi inflorata ,pentru 6 fire cate vad la tine,iti trebuie o jardiniera mai marisoara. :D
Uite o poza cu o planta din gradina facuta acum.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P2050061.jpg
Poti sa le tii si in balcon dar am observat ca le place mult soare si sa fie" aerisite". Daca sant inghesuite cresc inalte si subtiri.

ozimandias

Impatiens sunt si astia?
Nu am stiut, desi imi plac teribil.
Am si eu: Asta e unul din ei... Am si culori simple. Asta a aparut asa... din senin.
Fiica mea a adunat seminte acum cativa ani buni de la manastirea Ostrov, din Calimanesti. I-au placut si mi-a adus seminte  :D

sicamin

Da Ozi sant impatiensi cu floarea dubla. Eu nu am decat simpli dar vreo 4 culori.
Daca poti strange semintele si facem schimb. Vezi ca semintele cum se coc un pic(ingalbenesc) pocnesc si se risipesc ,asa ca trebuie sa le "pandesti." :D

ozimandias

Sica, sigur ca am sa strang.
Dar ti-am spus, initial au fost simpli, o singura culoare. Dar ii avem de 5-6 ani...

zi_inflorata

Quote from: sicamin on July 18, 2009, 09:13:40 PM
Zi inflorata ,pentru 6 fire cate vad la tine,iti trebuie o jardiniera mai marisoara. :D
Uite o poza cu o planta din gradina facuta acum.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P2050061.jpg
Poti sa le tii si in balcon dar am observat ca le place mult soare si sa fie" aerisite". Daca sant inghesuite cresc inalte si subtiri.

ooo, ce mari sunt. Am sa-i raresc atunci si restul ii marit.Daca sunt doritori pe aici, dati de veste.

liana

Sa va arat ce ma bucura pe mine in fiecare dimineata:
Iar pe astia abia i-am scapat de paianjeni, sper sa isi revina si sa faca flori