Bougainvillea

Started by Loredana06, May 12, 2007, 03:56:05 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Nici lastarii mei primiti la Castelul Dobru nu au vrut sa traiasca.  >:(  Ii am si acum sub pet. Am sa-i tin acolo pana la primavara .......... poate se intampla vreo minune pana atunci. ;)
Dealtfel,  mai nimic din ce am pus la prins dupa intalnirea de la Castelul Dobru nu s-a prins.
Cred ca si plantele astea se inmultesc cand vor ele , nu cand vrem noi. :(

gabriela jalba

Pene,sa ne luam de-o mina!!! Am un suculent si un abuti de la Myky,si lastarul de leandru somon de la tine. In rest...nik!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Butasii de bouga nu se prind nici la caldura prea mare cu umiditate multa deodata si se obtin din varfuri de ramuiri neinflorite semilemnoase,fie  spre toamna sau primavara pana cand incep caldurile dar se prind foarte greu chiar in minisera;In trei ani de posesie de bougi de diferite culori simple sau duble am reusit sa inradacinez doar vreo 6 butasi;cel mai greu este cu dublu rosu;poate in primavara sa pot inmulti dublu roz;cel mai usor este cu cea mov dupa care urmeaza cea alba si portocalie;galbenul difera putin de cea potocalie

geodezia

cred ca ma pun pe plins cu floarea asta zau

vernil

Bouganvillea are cateva secrete: direct in soare, se uda numai cand pamantul este foarte uscat. La 2 saptamani adaugi in apa si ingrasamant. Iar substratul in care sta sa fie mranita sau alt pamant foarte hranitor.

geodezia

cum o fi cum nu o fi ultima ratata anul trecut de la bakker asa ca nu mai am nadejdi cu ea .O las in pace daca nu vrea la mine degeaba o vreau eu pe ea

adrianam

Eu am reusit sa trec cu bine iarna cu cea mov in beci. Am scos-o pe balcon cam de o luna si se vede ca incep sa-i apara mugurasi- sa vedm daca de flori sau de frunze.
Cea rosie insa pare uscata. O mai las inca o luna si dupa aceea cu ea la gunoi. Credeam ca sunt mai putin fitoase.

geodezia

Aseara am primit si eu una mov .Am sa va urmez instructiunile .Deci nu udata in exces .Vad ca e tapana adica are batul lemnificat si are si flori .promit poze .frunzele cam galbejite .SI zici vernil sa o tin la soare ? si sa o las fara apa ca la cactusi .Ma conformez ca mie imi cam place sa pun furtunul pe ele

adela

Anul trecut, boubainvillea mea nu a avut o crestere spectaculoasa in ghiveci, asa ca anul acesta am plantat-o in gradina la soare. sper sa-i mearga bine!

vernil

Ai retinut bine, Geodezia! Uzi dupa ce se usuca bine pamantul si o plasezi in cel mai insorit loc al gradinii. Daca vrei, o lasi in ghiveci, daca nu, pusa in gradina, direct.

geodezia

Da ar fi perfect .Am fetele la servici care stiu ca ma bintuie planta asta si mi-au trimis colaje pe mail numai cu buga de prin italia ,grecia de ma ofticiolizez toata .O las mai intii anul asta sa mai creasca in vasul in care este dupa care harst la gradinita

stefana

Totusi, Italia , Grecia au alta clima ::) Vezi cum procedeaza iarna posesorii de buga de la noi.

geodezia

Stiu dar vorbeam de frumusetea lor .Ca acolo le au afara si vara si airna si sunt adevarati copacei inflroiti tot timpul .O splendoare asa catarati pe casa .o minune

ati

Bine zice geodezia
An Skiathos  am vazut una de 17 metri lug urcat pe o creasta si pe casa
Era ceva fenomenal  vai vai vai sper ca peste 2 luni o voi vedea din nou ;D
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

paraschivvvv

Culorile acestor plante sunt deosebite si te incanta cand sunt dezvoltate.

geodezia

Draga Mush .Sunt foarte fericita .urmind instructiunile date am lasat buga de isbeliste adica fara ploaie fara vint cu pletele atirnind de pamint si pusa la soare de i-au picat toate cele dupa care nu am mai bagat-o in sema deloc 5 zile fara udat de mi se rupea sufletul ca nu pun furtunul si pe ea .Si Victorieeeeeeee victorie , aseara trecind in revista agavele am constata ca tepii de la buga au funzulite multe multe multe e plina planta de frunzulite .Mama daca ati fii putut sa ma vedeti ce fericioasa eram foarte fericita
Asa ca draga Musch ai reusit cu rabdare sa inving un mit acela cu bughiile mele  pe care nu reusesc sa le prind
Multam Multam Multam

Ionela

Geodezia, sa ne traiasca Expertii ca ti-au dat sfaturi bune ;) Ma fericesc si eu de fericirea ta :-* :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

SA ne traiasca deoarece am mai tocat bani si pe azalee care iar la fel nu le-am dat de cap,orhideesi iasomii toate cumparate si date pe apa simbetei ca nu am stiut ce si cum .Dar acum citesc intreb si aplic.Inca o data multam
Suuuuuunt fericita

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

 ;)

simonaelena

Gentianooooo! De unde le scoti? Sa nu zici ca de la tine, ca acu' m-azvarl in masina si te "calc"

gentiana

Cearca!
ca-s bine pazite ;D

simonaelena

De matze, sau ai si latratori?

einsteinitza

Geo, ai vazut, oricce merge daca stii ce sa le faci, iar fericirea cand reusesti e maxima. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: simonaelena on September 28, 2010, 12:06:52 PM
De matze, sau ai si latratori?
si de una si de alta in numar cat mai mare
de curand am si niste broaste si un sarpe deci  paza se intareste! >:D