Clematis macropetala Lagoon

Started by claude, April 29, 2012, 10:32:17 PM

Previous topic - Next topic

claude

Clematis macropetala Lagoon, apartine grupei Atragene si a fost creata de George Jackman & Son in 1958. Apartine grupei 1 de taiere (nu se taie)
Floarea e in forma de clopotel, culoare albastru-violet cu umbre albe.
Infloreste primavara, in aprilie-mai si repeta inflorirea spre sfarsitul verii.
Potrivita cultivarii in zonele climatice 3b-9

Mie imi place foarte mult, cocolritul florilor e deosebit, de la indigoul bobcilor vireasa intr-un albastru cu tente usoare violete si umbre albe

     
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Frumoasa foc! Am plantat-o si eu gradina, sambata. N-a facut nicio floare pana acum. Dar cine stie, poate-poate.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Nu stiu de ce ,dar florile alea imi inspira timiditate si tristete.
Nu daţi cu parul,da?

anasstasia

Sa sti ca nici eu nu sint cu ele. Eu zic ca au florile ofilite, deci mai rau  =)) =)) Sa vezi ce-mi face Claude acum  ;D

Rux

Daca te uiti doar la o floare ,..poate ,da sa vedeti ce faine sint  cind sint muuuuulte muuulte .
Sigur ,va invioreaza si va trece si tristetea si nu o sa le mai vedeti ofilite . Am zis "ofilite "? Doamne Anasstasia !

claude

 :P :P :P   Cred ca sunteti voi tristi si timizi si nu stiti sa vedeti frumusetea  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pentru ca n-ati vazut toata planta plina de flori!
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/277593/ un exemplu.

Mie imi inspira caciulitele spiridusilor din padure, care l-au speriat pe Patrocle cand Lizuca a dormit in scorbura in Padurea Fermecata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Prima clematita inflorita in acest sezon  :)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Mama, ce bine arata  +hypno
Cati ani zici ca are?

claude

E in al treilea an! Ce vezi se datoreaza taierii drastice de anul trecut! Daca vrei clematite bogate, trebuie sa-ti calci pe inima in primii 2 ani si sa le scurtezi primavara deasupra primii perechi de muguri
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Mamaaaaaaaaaaa, cum arata!  +apl +apl +apl Este super frumoasa!

Carina

Eu n-am nici o problema cu calcatul pe inima, adica daca trebuie sa tai, tai fara remuscari. Anul asta mi-am taiat toate clematitele pana jos, mai putin cele de grupa 1, pentru ca am crezut ca nu vor mai inflori anul asta ... si pentru ca peste tot la clematitele de grupa 1 am gasit scris "no pruning". De unde sa ma prind eu ca no pruning inseamna clematite trecute de 3 ani?  +ham
Asa ca primavara viitoare o sa le aplic si lor o taiere serioasa, acum deja e tarziu si sunt inflorite. Sau as putea oare sa le tai dupa ce le trec florile?

einsteinitza

Maaama, e o nebunie! Ai aleserfect, cu lemnul ala merge de parca e o zona dintr-o gradina veche, e perfect! Trebuie sa imi iau si eu una! E de vis!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: Carina on May 02, 2013, 06:39:22 AM
. De unde sa ma prind eu ca no pruning inseamna clematite trecute de 3 ani?  +ham

Pai si eu am tot zbierat degeaba prin zona ca TOATE clematitele, indiferent de grupa, se taie pana jos in primii 2 ani ca sa se formeze tufa de la baza?  +ham   Sigur ca la alea de grupa 1 cam inseamna sa vezi doar 2 flori daca ai noroc, dar pe termen lung, ca sa ai clematite care sa arate bine n-ai alta varianta

Nu stiu daca are efect taierea de acum, dupa inflorire, in sensul ca, fiind sezonul foarte inaintat, da caldura mare peste ele si nu prea cred ca vor mai da lastari bazali, mi-e teama sa nu le faci mai mult rau  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Este tare frumoasa si tare deosebita! :-bd

Rux

Ne-ai dat lovitura de gratie,Claude!
Superba! +apl