Warszawska Nike

Started by Dalia, May 16, 2012, 08:43:45 PM

Previous topic - Next topic

Mihaelacph

Quote from: anasstasia on January 22, 2013, 09:03:17 AM
Eu am cumparat de aici 8 clematis:
http://clematite.sunphoto.ro/CLEMATITE_DE_VANZARE

Pentru primavara mai am o comanda de 22 de clematite. Furnizorul este serios si din ce am observat pina acum, iese ce trebuie. Iar de preturi nu mai discutam.
Dar vad ca are si niste corni frumosi de vanzare :), domnul Clematite (sau doamna).

anasstasia

Se numeste D-na Maria.  :) Are multe produse la preturi foarte bune.

Mihaelacph

Quote from: anasstasia on January 22, 2013, 08:22:05 PM
Se numeste D-na Maria.  :) Are multe produse la preturi foarte bune.
Inteleg de fapt ca le aduce din alta parte, din Polonia pe unele.
Insa am vazut si flori la preturi cam mari, de exemplu la hemerocallis.
Oricum , mi se pare un lucru bun ca daca vrei sa iei , ai de unde sa alegi :).

anasstasia

Pe mine ma intereseaza doar clematis si trandafiri. La altele nici nu m-am uitat.  :D

sandaveturia

V-am provocat !... ;) Va mananca palmele sa gradinariti!!! +apl Dupa indelungi cautari, mi-am ales clematittele de pe site-ul d-nei Maria. Gata, maine fac comanda! Imi place ca are pentru toate gusturile si pentru toate buzunarele! Felicitari!

Mihaelacph

Pana la urma mi-am comandat si eu. Hemerocallis :), chiar daca am zis ca mi se pareau scumpi, i-am vrut, i-am cerut.

einsteinitza

Enervantelor! ;D
Daca comanzi acuma cand sosesc?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Depinde ce comanzi. Clematis si trandafirii sosesc in luna martie. Celelalte plante nu stiu.

cristinaf

Oare ce le face de arata asa? :o Am mai vazut poze cu clematite frumoase, dar astea sunt de vis. Cred ca le-o fi priind clima de acolo, altfel nu-mi explic.
http://fotki.yandex.ru/users/morskaya-p/album/189958/?

anasstasia

Da, stiu pagina. Clematitele arata extraordinar dupa citiva ani. Trebuie rabdare si multa apa.  Am fazut clematis extraordinare la bulgari, la fel de dezvoltate si inflorite, iar ei au clima cam la fel ca a noastra.

cristinaf

Poate ai dreptate, dar la mine nu au excelat cele de doi ani, din contra, au crescut incet, iar unele s-au si uscat deja, desi le-am udat din belsug.
Am avut 7 cumparate acum doi ani, si doar 3 au crescut ceva- ceva.
Eu sincer am rezerve in privinta clematitelor, desi recunosc ca inca perseverez, poate, poate...

anasstasia

Nu stiu ce sa spun. Eu le stiu drept plante foarte rezistente, cu destul de putini daunatori. Ale mele au supravietuit in conditii extreme vara trecuta. Peste vara s-au uscat aproape toate, am crezut ca le-am pierdut, insa toamna cum au dat de apa si-au revenit si au avut cresteri noi.

cristinaf

Eu am avut cumparate de la starkl 5 buc din cele 7, si au mers binisor in primul an si la mine. Din pacate, in primavara urmatoare nu au confirmat, ba din contra, plantele pareau bolnave in primavara, frunzele erau galbene, si nu s-au mai dezvoltat cum trebuie. Pana in toamna le-am trecut pe lista de pierderi. :-\
Dar poate nu ma pricep eu sa le ingrijesc, de asta si perseverez inca. Ma gandesc ca e o problema si daca sunt sanatoase plantele livrate. La clematite stiu ca ciupercile le vin de hac... fainarea e o problema... poate or mai fi si ceva virusi care oricum nu au leac in lumea vegetala.

Mihaelacph

Clematitele cresc incet si ramurile lor dau impresia ca sunt uscate.Prin urmare eu nu le deranjez (nu le rup sau tai primavara) pana nu inverzeste planta ca sa vad ce e uscat de ce e bun.
Intr-un an mi-a recomandat un vanzator de clematite ca in primii ani,cat e planta mai tanara ,  pe perioada sezonului rece sa le ofer protectie in partea de jos pe o inaltime de circa 20 cm cu un carton de jur imprejurul tulpinei.

einsteinitza

Mie o alpina foarte mare mi-a facut un cancer, sau asa ceva, oricum am citit ulterior ca e o boala frcventa, si pur si simplu a murit, brusc. Era tare frumoasa.

In alta ordine de eideii, Poulsen creatorul de trandafiri, are in lucru o linie de clematite foarte rezistente dar de dimensinui mici, ce merg la ghiveci
http://www.guernsey-clematis.co.uk/collections.asp?collection=BOULEVARD

Am citit ca are deja si o seie de mini clematite, cam ca trandafirii mini de ghiveci! Clectia se cheama Flora si cresc cam la 60 cm. Cred ca sunt numai bune de balconul Anastassiei!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Quote from: cristinaf on January 24, 2013, 09:59:29 PM
Oare ce le face de arata asa? :o Am mai vazut poze cu clematite frumoase, dar astea sunt de vis. Cred ca le-o fi priind clima de acolo, altfel nu-mi explic.
http://fotki.yandex.ru/users/morskaya-p/album/189958/?
Cred ca-i soiul potrivit la locul potrivit.
Eu zic c-ar trebui alese in functie de cat de robuste sunt in primul rand si dupa aceea dupa frumusetea florii.
Decat sa ai o chestie anemica cu o singura floare minunata, mai bine una viguroasa cu sute de flori mai putin spectaculoase.

anasstasia

Es, eu stau la parter si nu am balcon  :-\ Daaaaar, le inghesui pe la tara.
Cele mai zdravene si viguroase sint cele din grupa vitacella, asa ca eu mai mult spre ele ma indrept.
Ar trebui un topic special pentru discutii generale legate de clematis. Aici nu este locul potrivit. Poate ne ajuta Es cu mutarea discutiilor.