Iarba de sudan eradicare

Started by coriducu, May 21, 2013, 09:56:07 AM

Previous topic - Next topic

coriducu

Buna dimineata lume  :-bd
Are cineva o solutie viabila pt. aceasta pacoste ?  >:(
Am in fundul gradinii destula si am cam incercat toate ierbicidele posibile,si nimic  :'(
Vine de la vecinul care are grau semanat,si se pare ca pe el nu-l intereseaza,dar pe mine ma inebuneste ca s-a amestecat prin capsuni si e a naibi de greu de smuls si chiar si asa rasare din nou  +hypno
Astept sugestii va rog !!!!

cristinaf

Ai dat cu total (Roundup, Glifotim etc...) si nu s-a uscat?
Totusi as zice ca nu e iarba de sudan, ci pir care se intinde prin radacini, si atunci chiar ai o mica problema, ca sa scapi ar trebui sa ierbicidezi si la vecinul pe langa gard.

geodezia

sau sa sapi vreo 2 m pe sub gard si sa pui folie sa nu se mai intinda radacinile daca vecinu e nepasator  ca la bambus ..

coriducu

Chiar azi am stropit din nou,si la mine si la vecin  +aplAstept rezultatul  :P

geodezia

na vezi ca e valabil pauza de 4-5 ore fara ploaie sa aiba efect altfel ai dat degeaba 

cristinaf

Sa stii ca eu am dat cu ierbicid din asta si pe ploaie si tot s-a uscat, cantitatea sa fie suficienta.
Mult mai rau e cand se da pe timp secetos, atunci chiar poate fi cam degeaba, ca sunt porii inchisi si nu absoarbe planta substanta.

coriducu

Quote from: cristinaf on June 07, 2013, 01:23:16 PM
Sa stii ca eu am dat cu ierbicid din asta si pe ploaie si tot s-a uscat, cantitatea sa fie suficienta.
Mult mai rau e cand se da pe timp secetos, atunci chiar poate fi cam degeaba, ca sunt porii inchisi si nu absoarbe planta substanta.

sa te auda D-zeu,fiindca la juma de ora a inceput sa ploua  :'(

claude

wDupa erbicidare cu erbicid total dureaza cam o saptamana pana incep sa se vada rezultatele, nu se ofileste imediat, asa ca asteapta si tu sa vezi daca da semne de slabiciune peste vreo saptamana  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

coriducu

Quote from: cristinaf on June 07, 2013, 09:07:18 AM
Ai dat cu total (Roundup, Glifotim etc...) si nu s-a uscat?
Totusi as zice ca nu e iarba de sudan, ci pir care se intinde prin radacini, si atunci chiar ai o mica problema, ca sa scapi ar trebui sa ierbicidezi si la vecinul pe langa gard.

Asta nu cred a fi pir de nici un fel  :-\

coriducu

Quote from: claude on June 07, 2013, 09:47:43 PM
wDupa erbicidare cu erbicid total dureaza cam o saptamana pana incep sa se vada rezultatele, nu se ofileste imediat, asa ca asteapta si tu sa vezi daca da semne de slabiciune peste vreo saptamana  ;)

asta stiu ca m-am documentat si poate dura si pana la 15 zile in unele cazuri , dar aici e vorba de peste o luna si sa nu-ti spun ce am gasit sub pamant cand m-am decis sa sap un pic si sa vad ce e pe acolo  ??? deci radacini ramificate de consistenta ridichilor,ca-mi venea sa musc din ele asa zemoase erau  +hypno
azi dupa stropire la nici juma de ora a inceput sa ploua,nu stiu ce va fi dar acu seara am vazut ca dovlecii ce erau destul de aproape,s-au blegit frunzele la ei,si s-ar putea sa-i pierd  +ham, sa vad si iarba ce o fi cu ea  :-\