gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

New dawn si Guy Savoy

zamfira

Imperatrice farah si un necunoscut

geodezia

frumosi foc imi place cum postezi pozele  :-bd :-bd

zamfira

Draga Geo, cred ca a fost o gluma, ma chinui de o jumatate de ora.

einsteinitza

Da, si mie imi place asa colaj, e frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Da, asa este, pozele sunt cunoscute, le-am mai postat pe sunphoto (apoi le-am sters). Doar colajul e nou si ma bucur ca va place. Multumesc de vizita.

claude

Quote from: zamfira on October 04, 2013, 07:23:27 PM
Draga Geo, cred ca a fost o gluma, ma chinui de o jumatate de ora.

Si cum ai facut, ca eu nu reusesc niciodata sa incarc pe un reply mai mult de o poza o data  :D 

Ce m-ai bagat in ceata cu Music Hall, avea un aer tare cunoscut si eu nu auzisem de numele acesta...cand colo, ma uit si vad ca e Chippendale - eu sub acest nume il cunosteam  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira


Si cum ai facut, ca eu nu reusesc niciodata sa incarc pe un reply mai mult de o poza o data  :D 

Claude, eu nu ma prea pricep la calculator si mi-e c-o sa radeti de mine: Eu pun 4 poze pe o pagina PPT, apoi le selectez pe toate cu shift si le grupez, apoi cu clic drept "save as picture".

Ce m-ai bagat in ceata cu Music Hall, avea un aer tare cunoscut si eu nu auzisem de numele acesta...cand colo, ma uit si vad ca e Chippendale - eu sub acest nume il cunosteam  :D
[/quote
Trandafirul acesta care arata ca in reclama, se decoloreaza rau de tot. Corect era sa pun fotografii din toate etapele, dar poate fac asta la topicul lui. E frumos si decolorat ca parca petalele se dezleaga dintr-o stransoare, se elibereaza, iar culoarea mai senina e semnul acestei eliberari.

Postez cu o fotografie cu roadele acestei toamne. Rosiile-s mari, da' sotului meu nu i-au placut la gust...

paunita

Zamfira , te felicit pentru frumusetea trandafirilor si pentru rodul livezii  +apl Se vede ca sunteti oameni gospodari .

zamfira

Multumesc, Paunita! Esti prea draguta. E greu sa tii gradina de la distanta.

zamfira

Rosiile-s mari, da' sotului meu nu i-au placut la gust...

Geo, semintele pe care ti le-am trimis tie nu erau din soiul acesta. Poate au ajuns la tine ca vai de lume, dar sa stii ca cele trimise sunt foarte gustoase, dupa barometrul sotului meu care e mare amator de rosii, dar nu mananca decat anumite soiuri.

geodezia

astea se cheama liguria ..

claude

Quote from: zamfira on October 05, 2013, 03:05:04 PM
Rosiile-s mari, da' sotului meu nu i-au placut la gust...

sotului meu care e mare amator de rosii, dar nu mananca decat anumite soiuri.


Daca vrei iti trimit eu cateva soiuri, sa le incerce sotul tau anul viitor, poate-i plac  ;)  Il inteleg, pentru ca si eu cultiv rosii tocmai de-aia, ca nu-mi place gustul rosiilor din supermarket si nici din piata, ca sunt preponderent hibrizi si visam gustul rosiilor bunicii  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Claude, draga, eu mi-am propus sa nu mai cultiv legume de la distanta, dar deja simt ca nu ma voi putea abtine...va veni luna ianuarie si iar o sa ma manace degetele sa fac rasaduri. Uite, sa vezi ce nebunie a fost la mine in balcon in ianuarie trecut:

claude

 +hypno Vai de capul meu.   Eu detest faza cu rasadurile in casa, e un balamuc total cand vine vremea de trebuie scoase afara, sa se caleasca, toata iua sa plimb ghivecele...anul asta am facut rasadnita pe mormanul de balegar al vecinei. Eu fiind fata harnica, la inceput de martie m-am harnicit si am semanat tot ce era de semanat...si au venit doua ture de -12 grade de am zis ca mai rasare un drac in rasadnita mea, daca a prins gerul semintele deja incoltite in pamant  ;D  Ei bine, la inceput de aprilie au inceput sa rasara, totusi. Eram tare disperata, deja imi dadeam cu pumnii in cap ca nu am facut rasadurile in casa. Si, pentru ca la cioara chioara ii face D-zeu cuib, la inceput de mai eu aveam niste rasaduri de rosii de jumatate de metru, inflorite  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Da, Claude, nu e chiar comod sa cresti rasadurile in casa, vezi ca se etioleaza, treci la repicare, nu mai ai loc de pahare, apoi hai cu ele pe rand afara pe pervaz cand prinzi cate o ora mai calda... iar cand e momentul sa ajungi cu ele sa le plantezi pe la gradina ploua si e frig. Eu, anul asta, le-am plantat pe ploaie si pe un frrrig.....am pus pe fiecare cu pet de 5 l deasupra- astea puse asa au mers mai bine decat cele din solar! Varianta cu semanatul afara e riscanta, dar e de preferat. Rasadurile cresc direct scurte, nu se etioleaza si sunt calite gata, desi este si asa destul de lucru. Eu nu am unde sa fac asta, de aceea am zis ca ma las, sa vad daca si pot.

einsteinitza

Brrr, da, cam asa era si terasa mea..... Sper sa fie altfel anul asta.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =)) =))
NU CRED ATI PRINS MICROBUL CU EL RAMINETI

zamfira

E toamna si in gradinuta mea...

einsteinitza

Ce frumos, si ce colectie de flori de toamna. Am impresia ca zona aia mai stancoasa e mereu plina de flori!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Zamfira ce  completari de culori ai in curtea ta toamna;splendid.

claude

Foarte fain, sunt minunate 'perucile' alea de clematite  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Va multumesc pentru vizita! Din pacate am facut niste fotografii cat se poate de nereusite: Nu au iesit culorile (mai ales movurile)...Iar daca sunt frumoase este numai si numai meritul toamnei. Tangutica aia zburlita imi place si mie, Claude.
Mai atasez cateva...

zamfira

Trandafirul cu frunzele visinii (prima poza) este cel de pe GZ, pagina 3 jos.

flordel

Este foarte frumos la tine! Sa speram ca mai tine vremea asta calda.