Cactusi

Started by mamaruta, June 12, 2007, 08:51:56 PM

Previous topic - Next topic

vickylucia

Sunt foarte frumosi cactusii vostri!Cum reusiti sa-i determinati sa va infloreasca?Oricat i-am ingrijit.ceva imi scapa.As dori si eu sa apara ......vreo floricica...........dar....... nic,nic!!!!!!!!!!




martipan

Nu-s nicidecum expert,sunt abia initiat,daaar,eu zic ca ai nevoie de mult soare si multa rabdare  ;D!
Iti doresc bafta,si si tai sunt dolofani si frumosi !

myky

Quote from: vickylucia on June 21, 2008, 11:39:19 PM
Sunt foarte frumosi cactusii vostri!Cum reusiti sa-i determinati sa va infloreasca?Oricat i-am ingrijit.ceva imi scapa.As dori si eu sa apara ......vreo floricica...........dar....... nic,nic!!!!!!!!!!

ideea e, ca nu prea trebuie sa-i ingrijesti, mai ales iarna.

diana

M-am convins si eu ca frigul este necesar! ;D Pana anul acesta ma intrebam de ce cactusii mei nu vor deloc sa inloreasca ??? Din lipsa de spatiu, in iarna  am lasat toti cacusii pe balcon...am riscat ce-i drept... ;) Au indurat toate gerurile si uimitor au supravietuit toti! Acum infloresc pe rand ;D

lala

Vicky,uite de aici ti-am trimis pui.

[attachment deleted by admin]

Erwin

Ce frumusete de cactus!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Este absolut necesar sa treaca iarna prin perioada de frig.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Asa e Gabi,iarna are nevoie de nepasare.Adica frig,lipsa apa,dar lumina-desert in concluzie!

vickylucia

Multumesc!L-am pus la loc de cinste,sper ca pot avea si eu flori de la el, tot atat de frumoase!
As dori sa stiu daca tu mi-ai trimis o planta suculenta ca o rozeta.cu rosu pe petale?

lala

Da, este echeveria.

Erwin

Si eu am un cactus plin de boboci, insa numa nu reusesc sa vad o floare deschisa. :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc

           Azi am reusit sa scot si eu afara cele 57 de ghivecele cu cactusei pe care ii am in custodie! Azi iarna i-am tinut in repaus, le dau ingrasaminte pt cactusi, acm i-am scos si la soare puternic- e de dimineata pana dupa=amiaza -, sper sa binevoiasca sa faca si flori, ca pana acum nimic! ??? ??? ???

myky

o sa aiba un soc, i-ai scos cam tarziu si direct in soare :o

opiadc

         na, nicum nu reusesc sa-mi dau seama ce vreau cactuseii astia;sper sa nu fie socul prea mare ca erau pusi langa geam cu aceeasi orientare! ;D

myky


opiadc

            din repaus i-am scos de mult timp, nu i-am scos direct afara;au stat vreo cateva luni si pe geam; nu mai stiu exact, prin februarie cred ca i-am pus langa geam; au un suport supraetajat pe care stau ;D

myky


gabriela jalba

Opia......cred ca speri in zadar....socul e mare.Ai mei aveau boboci si ...s-au duuuus!!!!S-ar putea totusi din asa multi,sa mai vezi si floare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Dupa indelungi cautari pe net,am descoperit ca,de cele mai multe ori,Gymno mihanovichii nu isi deschid complet florile,ramanand niste pamatufuri solzoase roz,absolut adorabile ... deci,in van asteptam eu de 2 zile sa se deschida complet florile,pt ca mai mult de atata nu prea se deschid  ;D : http://marean.sunphoto.ro/Cactusi_si_Suculente_2008/pagina4 .
Mie imi place mult felul in care sunt formate floriel din  mici platose care se intrepatrund ,au o frumusete aparte !

myky

mie-mi spui, si eu l-am pandit :D :D :D

[attachment deleted by admin]

martipan

 ;) Ce dragals e si al tau! Nu e altoit pe unul verde?

myky

nu, e de la mama lui :D

martipan

 ;D Frumos,bafta cu el !


vivi23ro

din asta am si eu dar nu a mai vrut sa infloreasca de cind l am luat . ce s a i fac?
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/cactusi/jpeg113.jpg