Havuz - iaz artificial in gradini

Started by Codruta, August 20, 2007, 01:10:18 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Inseamna ca trebuie sa le pun saci mai mari . Si ai mei au inflorit dar se dezvolta greu .

myosotis

Schnuppe, ai grija ca la iarna s-ar putea sa ramai fara nuferi daca-i lasi la 30cm adancime, indiferent de cat de mare e sacul. Nu stiu la cat e adancimea de inghet in zona ta, dar sigur e mai mult de 30cm.

Schnuppe

Pai ce sa fac cu ei ? O sa-i duc in zona cea mai adinca dar acolo are cam 60 cm adincime totala , daca scad sacul ramin cca 35 cm de la suprafata apei pina la virful de crestere . Pot sa-i iernez altfel ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Am recitit discutia despre lacuri, si, apropo de inghetul plantelor la adancimi mici, eu inca am plante verzi care nu au probleme cu gheata
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

pai ai putut sa patinezi printre plante  :)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

naah !!!, ca te-am provocat sa pui si poze ,dar ,parca nu esti !!??  ??? :)

einsteinitza

Da, nu sunt, e barbatul, dar pun si poze de la el diseara.Eu l-am pozat pe el si el pe mine ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pentru Costi, pe lac jucam si hochei.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

frumos,natura,fericire cuplu,relaxare,dar parca te-ai lasat un pic trisata !!! ;) :)

einsteinitza

Daaaa, am  sa-i apun sa nu se puna punctul  ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Când o să-mi fac eu iaz, probabil....... nu mă voi putea da pe ghheaţă da' o copcă  tot pot să fac în el  ;D

mirelush

Penelopa dau curs invitatiei tale si postez aici un link cu fotografiile iazului meu: http://home-and-garden.webshots.com/album/569561269qoJkFh

ELA

mirelush, ti-am admirat gradina si iazul , superbe....dar ce faci cu pestisorii iarna?.....si cu nuferii?

mirelush

Raman in iaz. Nuferii ii cobor o treapta mai jos. Mini-iazul are o zona mai adanca pentru pesti. Iarna pun o copca electrica in priza sa n-am surprize ca acestia se sufoca.

penelopa

Măi, Mirelush !!!!! ... mini-iazul tău e ....... mini-iazuloi  :o
Presupun că tot o firmă de specialitate ţi  l-a făcut  ;) .... şi prea multe n-ai putea tu să ne povesteşti despre construcţia lui, dar io tot te întreb:  ce e "împletitura" aia  cu care, pare, căptuşit iazul şi iese în afară pe margini ? Parcă ar fi pânză de sac de iută  :D   Ştii şi ce rol are?

mirelush

Penelopa, " impletitura aia " e o tesatura decorativa si are rolul de a masca membrana iazului. Dl Orlovschi ( am luat legatura cu el ulterior )  mi-a zis ca nu e o varianta grozava ( si nici nu se mai poarta ), acum sunt alte metode mai eficiente. Inca n-am putere sa o iau de la capat, asa ca nu am studiat problema in detaliu.

penelopa

Dl Orlovschi ne-a "onorat" şi pe noi  precum o "cometă" pe aici.
Poate, în particular (şi contra cost) e mai ........ vorbăreţ.  :)

Am auzit de  câteva metode de a căptuşi mini-iazul dar nicuna nu a fost pe  gustul şi puterea mea .... financiară  :)
Mai cercetez  ;D

mirelush

Schnuppe , imi place mult iazul tau. Foarte frumos !!!! :) de iazul doamnei ES, nici nu mai vorbesc. L-am admirat inca de cand era proaspat " nascut"

Codruta

Mirelush, cat de adanc e iazul tau si ce e aceea copca electrica?

mirelush

Codruta, iazul meu e in trepte .  Prima treapta e la cca 40 cm fata de luciul apei, urmatoarea pe la 80 cm , iar cea de-a treia ajunge pana la 1,40 m. Aici banuiesc ca se strag pestii iarna. 
Sa-ti descriu copca electrica ?! M-ai omorat ....Uite cum arata in fotografia de mai jos  ( chestia aia alba din balta ):
http://outdoors.webshots.com/photo/2903898550102500162edocVG
Are rolul de a nu lasa sa inghete complet iazul pe iarna. In felul asta pestii rezista in iaz si peste iarna.

ELA

incinta cuprinsa intre zidurile din piatra ce adaposteste?

mihail

e mausoleu...baga acolo dusmanii idezerilabili....