Begonia - inmultire

Started by Erwin, November 01, 2007, 12:21:29 AM

Previous topic - Next topic

nico.agat

   am si eu una pitica rosie , am taiat 6 lastari si i-am pus in pahar cu apa, au facut radacini ,ce fac astept sa faca bulb sau ii plantez?    radacinile au 2 cm. 

Erwin

Planteaza-le! Pune-le intr-un amestec de pamant Florasol (de asta folosesc eu) plus ceva perlit sau nisip. Si ai grija sa nu uzi prea mult.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Nico.agat,nu ai o poza de-a ei?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Garantat nico.agat vorbea de o Begonia Elatior. :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

 Am o begonie deosebita si am tot incercat sa o inmultesc prin segmente de frunze, frunza sectionata etc dar n-am reusit. Rupand o frunza urata am pus-o intr-un pahar cu apa si dupa un timp (vreo 2 luni) a facut niste radacinute. Am pus-o in pamant si tot asteptam sa vad ceva aparand pe langa codita, dar unde credeti ca au aparut puii? Nicidecum din pamant ci tocmai din locul unde frunza se prinde codita. Iata:

cara

am patit-o si eu la gloxinii si la violete  ;D

myky

si eu am patit la gloxinia, dar unde au aparut puiutii, petiolul era putin crapat.

Nicol Caloian

Si eu am o frunza de violeta care a facut piu la fel!

cara

Quote from: Nicol Caloian on November 18, 2008, 08:26:43 PM
Si eu am o frunza de violeta care a facut piu la fel!

violeta mea a facut piu-piu-piu!  :D
trei pui!  ;D

Nicol Caloian

Pai de, Cara! eram atenta la gandacul tau si mi-au fugit degetele invers pe tastatura.  :D :D

Erwin

Si eu am avut asa la o gloxinie, a facut 2 pui, dar au murit cand i-am taiat.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

nico.agat

   bine ca am luat lastari , in pamant nu am mai gasit nimic nici un bulb
   

    iata poza

doina

Nico , aceasta begonie nu are bulb.  :D

Erwin

Dupa cum arata trebuie sa fie o begonie cu bulb.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

Nicol are dreptate:nu-i begonie cu bulb. E un elatior. De asta nici nu ai gasit bulbul,Nicoagat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Trebe sa fie cu bulb. Nu e elatior. Cred ca nu avea bulb pentru ca era butas din anul asta si nu-si formase bulb inca. Am vazut ca in ultimii ani comerciantii aduc din Oland puiet de begonii, si toamna au doar un bulb minuscul... Dar sunt begonii cu bulb...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lala

Nu e elator sigur,Erwin are dreptate!Am si eu asa,am tinut-o in viata iarna trecuta ca sa fiu sigura ca n-o pierd.

Erwin

Astea sunt elatior: http://erwin.sunphoto.ro/Varietati_Begonia_elatior

E diferenta intre begonia lui nico.agat si elatior.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

 Este intr-adevar o begonie cu bulb, fiindca am avut si eu si in primul an a intrat in repaus dar in al doilea an nu a mai dat in primavara. Mi s-a parut din genul sensibil la de toate  ;D, desi imi place f mult cum arata cu florile simple rosii si mijloc galben, mai ales ca ea creste compacta.

nico.agat

 trebuia sa o tin in viata ,nu?
   am plantat 4 din cei 7 lastari vad ca sunt vioi  au 1 saptamana,am facut asa cum a zis Erwin,nu prea le-am udat ceilalti 3 ii pun mai tarziu imi este frica sa nu ii pierd ,imi plac foarte mult

nico.agat

mi-a ramas numai 1 lastar ce se intampla cu aceasta floare ?este bine mersi in apa si cand o plantez moare ,radacinile sunt de 3,4 cm.

nico.agat

 Eu am primit un lastar ,deci ceva mai gros si avea 3 frunfe ,ce ii fac il pun in apa sau in substrat?

Erwin

Perioada este una nepotrivita. Asa am patit si eu cu mai multe frunze de gloxinii. In apa aveau radacini frumoase si dupa ce le-am pus in pamant s-au topit. In septembrie am taiat multi butasi de begonii si i-am plantat direct in pamant. Rata de inradacinare cam 60 %. Daca trec cu ei peste iarna sunt un om fericit.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

De regula se pune intr-un substrat care sa permita un drenaj bun, dar am vazut si butasi care au facut radacini in apa. Depinde si de varietatea pe care o ai.

Asriana

Acum incerc si eu sa le inmultesc prin frunze...sper sa am succes :)