Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

hai pe valea prahovei  pe la campina sa tzopaim prin gradinile oamenilor si sa tragem de tufe pline de tepi
da vezi ca musai trebe sa iei d-alea cu fructe (femele) si d-alea golase(masculi)
masculi de catina sunt fortosi ......au harem de 5 femele

simonaelena

Cum sa ajung acolo, ca nu-s in stare sa ajung mai aproape; ca asa as cauta-o pe Gabriela la Mures...... Si-apoi n-am vazut niciodata arbustul de aproape, asa ca nu stiu cum arata. Insa pun in gradina tot ce inseamna arbist fructifer. Despre catina am auzit atatea ca e musai sa o am!

gentiana

vezi ca exista mai multe soiuri de catina
io vb de aia portocalie

simonaelena

Tot de aia vorbesc si eu. Inseamna ca ne intelegem.
Serios vorbind, chiar vreau catina. Stiu ca este planta dioica si am nevoie de baieti se de fetite, sper ca voi rezolva cumva.

gentiana

sa stii ca daca nimeresti un deal si vezi ceva portovcaliu e catina
de aia tzi-am povestit cum trebe sa arate
sucul de catina seamna la gus cu cel de ananas
iar pt garduri e minunata,fara sa mai vb de faptul ca iarna fructele alea orange pe fondul frunzelor argintii dau fantastic

simonaelena

Am vazut asa ceva pe Valea Prahovei cand ne intorceam de la mare si m-am gandit ca asta ar trebui sa fie. Dar daca nu am fost sigura..... :(

gentiana

cresc pe deaLURI ,PE POVARNISURI
TREBUIE SA EXISTE SI IN ZONA TA
io am vazut pe valea prahovei ,pe  valea paltinului,pe valea buzaului in zona neamtului si pe valea crisurilor
spre apuseni

costieanuconstantin

la buzau e o statiune de crestere si ameliorare a catinei albe !!

gentiana

da simina se pare ca sta la zalau
cam mare distanta
io am vazut pe valea siriului o groaza de catina

opiadc


        Ei, nu-i asa mare distanta pana la Sibiu . :) Vreo 5 ore cu masina.
        Nu stiu daca este autocar direct Zalau -Sibiu, dar Cluj -Sibiu ma gandesc ca trebuie sa fie si acolo merg des! ;)
       Ma tenta la un moment dat sa pun pe o suprafata mai mare catina, sa o cultiv, si atunci m-am interesat de soiuri cu productivitate mare;din pacate nu am notat adresele gasite, pentru ca am abandonat ideea momentan. ::)
      Totusi eu cred ca aceasta catina 'salbatica' ce creste pe dealuri are absolut toate calitatile ;doar din ea s-au facut primele siropuri si pastile. :)
      Inca nu am ajuns, dar sper sa rezolv cat de repede.
     
    PS Multumesc de informatii, Gentiana, nu stiam ! ;)

gentiana

n-ai pt ce,ma bucur ca ti-am putut fi de folos
o singura mentiune,daca vrei sa pui catina si sa o dai spre vanzare la centrele de colectare plante medicinale sa stii ca nu merita,e deja o retea si nu prea potzi penetra ca sa itzi scoti cheltuielile
daca vrei pt casa e ok
(catina se culege extrem de greu)
io am pus si semintre de catina undeva in gradina,sunt curioasa daca iese ceva

Nina

Toamna asta s-a vandut catina la florarie, a cumparat maica-mea, eu nu prea am loc. Erau 3 butasi cu radacina intr-un pachet :D va mai tin la curent primavara cum v-a creste si daca infloreste in primul an.

gentiana

si cat costa pachetul de 3 fire?

myosotis

Am cumparat catina, tot 3 fire intr-un pachet. Firma Yurta, in primavara cu 9lei/pachet, din Brico, cred. Le-am plantat pe toate intr-un loc. Unul pare terminat. Celelalte doua au crescut, dar nu prea mult. Am gresit ca le-am pus in mijlocul unui strat cu alte plante, flori anuale, care le-au cam acoperit si cred ca nu au avut destul soare. la anul o sa le las mai mult loc in jur.

gentiana

catina se pune pe marginea gardului ,creste mare,are spini si invadeaza totul
io recunosc ca am fost undeva in vizita si cum se vaitau ca le-a iesit prin gard in drum,le-am "curatat strada
am mai cumparat din piata  vreo 3 lei am dat pe vreo 5-6-7 bucati
acu cativa ani
acu sunt copaci mari

myosotis

Pe marginea gardului nu prea am loc. Acolo unde e, are loc destul. Sper sa creasca cat mai mare.

gabi_gabriella

Sigur va creste Myo, si lastareste puternic  >:( ...s i a mea nici nu a facut vreun fruct pana acum...asa ca la primavara ii fac vant .Prea ne intepam in ea :)

myosotis

Cam la cat timp de la plantare ar trebui sa faca flori/fructe ?

gentiana

daca ai femele si masculi in vreo 2-3 ani(depinde si de varsta puilor care ii ai,probabil ca sunt si ei de vreun 1-2 ani)

gabriela jalba

N-as sfatuii pe nimeni sa cumpere de la Yurta!!! Am luat tot asa,pachet de 3 "fire" lonicera rosie. Cind a ajuns la floare,surpriza!!!! lonicera clasica.... :'(  Am mai luat 3 fire de iasomie batuta. Anul trecut a facut floare;surpriza!!! floare simpla. Mi-am jurat ca de la ei nu mai iau.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

nasol momentu
io ce am luat de la ei a fost ok( ce aflorit pana acu a fost ce arata pe ambalaj)
la afini insa mai am de asteptat(macar ca-s afini ca in poza si tot conteaza,nu?)

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

poate unde m-am dus la brasov dupa ele si le-am zis ca-s brasoveanca(n-au indraznit sa greseasca!)

gabi_gabriella

Eu am citit ca dupa 5 ani fac fructe .Ale mele cred ca sunt de-un fel , ca inca n-am vazut fructele la ele  >:( si au deja vreo 7-8 ani

gentiana

probabil ca sunt ori toate femele ori numai masculi
trebe sa mai iei ,da zau daca stiu sa le deosebesc
io am avut noroc,am pereche(vb de primele) si daca le vezi sunt la fel
acu sa vad care are fructe si-i pun fundita rosie ca-i fetitza,la alalalt ii pun albastra