viermisori albi!

Started by opiadc, March 20, 2008, 03:20:42 PM

Previous topic - Next topic

opiadc

            E un titlu urat, la fel ca si ei! :(
    sunt foarte suparata pt ca azi am descoperit in banutii de turba niste viermisori subtiri, albi, care-mi omoara rasadurile;tot ma uit de doua zile sa vad de ce se topesc si nu gaseam explicatia!  a zis si erwin pe undeva ca a patit la fel;si am foarte multe feluri de flori semanate in banuti de turba si as vrea sa salvez din ele ceva! :'(
        avand in vedere ca deja sunt iesite plantutele, nu merge nici varianta cu oparitul, nici cea cu microundele!
        vreau sa va intreb daca pot sa stropesc cu ceva, sa moara nenorocitii de viermi, dar sa nu imi omoare plantutele;ca sunt si firave, bietele, unele de-abia au iesit de cateva zile! :'(

stefana

Ai putea incerca niste Mospilan. E insecticid.
Fiind vorba de viermisori  >:(, nu sunt nici acarieni, nici ciuperci, nici bacterii ;D. Deci inscticidul meu preferat le-ar putea veni de hac.

ionut

sau un alt insecticid,ideea e sa respecti concentratia,si iti sugerez sa faci urmatorul experiment,scufunda un -banut-cum ii ziceti voi in solutia de insecticid ,banutul sa fie mai uscat,incearca cu unul sa vezi ce se intampla,dupa parerea mea plantele n ar trebui sa patesaca nimic iar viermisorii sa moara