concurs inedit

Started by lovetulip, May 04, 2008, 08:03:14 AM

Previous topic - Next topic

lovetulip

De trei zile'ncoace ploaia nu mai tace.Si ce poti face cand albina nu zboara si lalelele sunt pe terminate?
  Mi-a venit o idee care cred ca va fi interesanta.Din experienta unui concurs care a avut succes de audienta si de participare dar care a fost sters de pe acel forum din motive ca as fi avut un interes si regulile nu au fost clare,renunt la titulatura de concurs,denumind-o:joc.
  Citind paginile musuroiului(aici ma simt cel mai bine pe langa forumurile de apicultura)am inteles ca fiecare are o planta preferata.Propun ca fiecare user care doreste sa pregateasca 10 intrebari tip grila despre o anumita planta sa le posteze in acest topic.Vom centraliza raspunsurile corecte si vom trage la sorti in eventualitatea mai multor raspunsuri corecte.Daca sunt mai multi doritori care doresc acceasi planta cred ca se poate ajunge la un consens.
  Participantii vor trimite catre marele castigator un premiu simbolic la terminarea concursului,mai bine zis in urma tragerii la sorti.
  Timp de o saptamana sa lasam ca fiecare doritor sa-si aleaga planta,urmand ca incepand de duminica viitoare sa posteze intrebarile.De comun acord putem stabili perioada de desfasurare.Ca initiator,sa stiti ca laleaua este ocupata.Cu siguranta astept sa invat prin intermediul acestui concurs mai multe despre hoya,trandafiri,begonii,clematite,gloxinii si de ce nu....usturoi.
  Asupra regulamentului pot interveni schimbari pana la inceperea lui.Cine subscrie?
   viovaslui-lalea

gabriela jalba

Lalelarule,si eu ma gindeam ieri ,ca ar cam fi cazul de initiat un concurs. Salut ideea ta,si subscriu. Urmeaza sa-mi aleg planta...lucru greu ca tare le mai iubesc pe toate!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

La grea incercare ne-ai pus, Vio. Cum sa aleg din atatea flori care-mi plac? O sa incerc sa aleg totusi una.
Acum, ca sa ma lamuresc:  intrbarile ce se vor formula au scopul ca participantii sa ghiceasca planta sau sa dovedeasca ce cunostinte au despre particularitati, mod de ingrijire, etc. ?

lyana

si eu vreau sa particip la acest concurs  Vio dar ca si Nicol am unele nelamuriri si astept si eu sa ne explici mai clar despre ce este vorba :)

stefana

Vio, mereu ai idei incitante  ;D.
La mine nici nu mai trebuie sa precizez despre ce planta ar fi vorba  ::).

Nicol Caloian

Ok! Am inteles, nu trebuie ghicita planta ci sa existe cunostinte despre aceasta.

vernil

Eu tot la capitolul hoya ma voi inscrie  ;D

ELA


stefana

Vio, de orhidee ai uitat sa scrii in enumerarea ta  ;).
Au fost pasiunea mea multa vreme... se vede si din avatarul la care n-am renuntat. Si doar lipsa de spatiu mi-a oprit avantul, incat acum am doar 10 frumuseti.
Sunt niste plante superbe, care merita toata atentia noastra. Si o sectiune in concurs

gabriela jalba

Stefana,daca tot  le ai cu orhideele,lasa pe Mariana cu Hoya,si ia tu orhideele...Aaa cred ca vrea si Marean.....Ma gindeam ca ar fi bine sa fie o gama cit mai larga de plante...Eu chiar nu stiu ce sa aleg:fuchsii,muscate,impatiens,kalanchoe....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deci io ma inscriu cu coada vulpii  :D

ozimandias

Eu voi fi participant.

Pot sa fiu si cel care pune intrebarile? Daca da, imi aleg violetele. Daca nu, astept sa castig concursuri (cat mai multe)  ;D

einsteinitza

Eu aleg trandafirii,normal. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Gabi, a functionat bine telepatia  ;D.
Iar pentru intrebari, este atat de vast subiectul, incat imi va fi destul de greu sa le aleg.
Vio, mai da-ne ceva repere: sa fie chestiuni generale si de dificultate medie?
Fiind ceva absolut inedit pentru mine, o sa ma inspir din concursul tau de lalele... sau ai copyright  ;D ?

Fleurf

 Nu stiu daca eu sunt mai grea de cap dar nu-mi sunt clare niste lucruri: 
- cei care formuleaza intrebarile pot sa si raspunda la ale celorlalti
- concurentii trebuie sa raspunda la toate chestionarele? sau castiga cel care cumuleaza mai multe puncte indiferent daca a sarit 1-2 chestionare?
- inscrierea in concurs se face dupa postarea chestionarelor sau inainte?

stefana

Quote- cei care formuleaza intrebarile pot sa si raspunda la ale celorlalti
- concurentii trebuie sa raspunda la toate chestionarele? sau castiga cel care cumuleaza mai multe puncte indiferent daca a sarit 1-2 chestionare?
- inscrierea in concurs se face dupa postarea chestionarelor sau inainte?
As lua-o in ordine inversa  ;)

-inscrierea in concurs se face odata cu postarea raspunsurilor
-nu cred ca e nevoie sa se raspunda la toate chestionarele. Ca la olimpiada scolara : copii pot participa la una sau mai multe discipline. Pe fiecare sectiune se desemneaza castigatorii si daca vreunul castiga la mai multe, bravo lui, primeste mai multe... diplome.
-nu vad de ce sa nu raspundem la intrebarile celorlalte chestionare (daca stim raspunde, bineinteles  ;D ).

gabriela jalba

Eu vad treaba cam asa:
- doua saptamini pt postarea intrebarilor;cei ce posteaza nu inseamna ca au intrat in concurs ( ex. 10 postari * 5 intrebari= 50 intrebari)
- pe parcursul a 4 saptamini, se raspunde la intrebari. Cine raspunde,ala e in concurs(indiferent daca a postat intrebari sau nu)
- cistiga cine raspunde exact la cele mai multe intrebari.
    Vio,fiindca ne-ai stirnit,pe baza discutiilor noastre sa faci un regulament clar si concis. OK ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

mai frate,grele intrebari ???

cara



da-mi-as palme! tre' sa ma duc la facultate si peste vreo 5 ani sa particip la concurs!

ELA

voi,astea sunt intrebarile tale pt. concurs? raspunsurile se pot citi de toata lumea?



penelopa

Foarte frumos, mai!
N-am inţeles nik  :D
Dar daca Cara s-a inscris cu Coada vulpi, cum nici eu n-am facultati mintale de specialitate,  ma inscriu cu... Coada calului  :D

stefana

Sa te vad, Pene, de unde scoti tu 10 intrebari cu cate 3 variante de raspuns privind Coada calului  :P.
Si zi-i stiintific , Equisetum arvense  ;D (desi o sa-mi spui ca nici Cara nu a dat stiintificul Acalipha...)

penelopa

Eeee, mai Stef!!! .......... 2 la Primarie..... 3 la Prefectura ...etc.    :D

ELA

pai, eu o astept pe stefana sa raspunda la testul pentru hoya,stiu ca e meseriasa,ii copiez raspunsurile si gata,capat si eu ceva ;D

gabriela jalba

Ela,de  poasteaza 10,cite 10 intrebari????.....o suta de raspunsuri.....Io zic ,ca ai de posteaza intrebari,de vor sa si concureze la raspunsuri,la intrebarile lor sa nu raspunda,si daca intrebarea o cuantificam la un punct,au din start 10 puncte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=