Intalniri forumisti

Started by Aricica, March 02, 2007, 10:29:46 AM

Previous topic - Next topic

Trofin Petrina

Dragelor, ma bucur mult pentru voi :-* Cred ca toate am fi vrut sa ne intalnim acolo, dar......
Raman cu speranta ca se va reuni toata "familia" macar odata, undeva, candva :)




http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

sicamin

 Ferice de voi ca ati avut o zi plina de evenimente  placute ,chiar daca a fost si obositor.As fi dorit sa fiu si eu acolo,sa admir atatea feluri de flori , dar si sa va cunosc personal.
Santeti foarte dragute  fetelor.

diana

Bravooooo! Sunteti toate niste dragute si ma bucur pentru voi! Nici nu va pot spune ce nerabdatoare am fost si in plus am vazut poze de la o intalnire :D Mai vrem! :-*

Aricica

Cum venisem la Pitesti cu scopul declarat de a achizitiona plante deosebite (pentru care cu sarg si adevarata dedicatie, reusisem sa economisesc ceva banuti), am inceput sa colind cu frenezie tarabele cu pricina. Pe parcurs am inceput sa observ ca eram de fapt singura care facea acest lucru ; Penelopa si Turturica, aratand un dezinteres total pentru plante si prezentand o deosebita afinitate pentru conversatie. Amandoua faceau o imagine demna de cea a unor ciripitoare vesele (acum intelg si eu de unde inspiratia acestor id-uri  ;) :D ).
Cum nu reuseam sa ma impart in doua : plante si grupul vesel, am lasat in grija sotului secondarea traseului celor doua ciripitoare, astfel incat sa nu ne ratacim... am uitat sa precizez ca sotul se afla si el in compania varului sau si a fiicei acestuia - pitesteni get-beget, munca lui fiind impartita echitabil ;D.
Dupa parcurgerea intregii alei si a unei aglomeratii de nedescris, la capatul careia am ramas usor debusolata, am intregit grupul si am decis sa o asteptam pe Cara, cuminti ca niste fete de pension. Ne-am pozitionat in fata fantasticului si aproape invizibilului ceas din piatzeta Vasile Milea, si am purces la depanat povestiri.
A aparut si prea simpatica noastra Cara pe care am detectat-o in multime , cu acelasi teribil accesoriu : discutia pe mobil, aproape paralela (cu o distanta intre noi de doar 2 m)  :D.
Entuziasmul nostru la vederea ei, este greu de descris in cuvinte, Lori & Co ramanand muti de uimire in fata efervescentei noastre (la fel si multimea din jur pe o raza de cativa metri  :D ).
Dupa prezentarile inerente, pupaturile vesele si zgomotoase si, desigur, inmanarea premiului surpriza, afland de la Cara ca nu vom beneficia de prezenta ei decat max jumatate de ora, am incercat sa facem un plan> Intr-un timp extrem de scurt trebuia sa reusim si schimbul reciproc de plante, sa facem pozele mult dorite, si sa mai stam si la o barfa mica (asa ca-ntre fete  ;) )
Cum nu reuseam nici macar teoretic sa incropim un plan cu adevarat functional, interventia lui Lori s-a dovedit cu adevarat salvatoare  :) : urma ca fiecare sa ne deplasam cat sa poate de repede la vehiculul personal si sa ne intoarcem si mai repede in punctul de plecare cu plantele aduse/pregatite pentru schimb, ramanandu-ne astfel si ceva timp pentru poze si discutii.
Zis si facut.
In timpul cel mai scurt cu putinta ne-am reintregit grupul, schimbul de plante s-a realizat rapid iar eu am reusit sa-mi imbogatesc colectia cu o punga consistenta de bulbi de zephirantes oferiti cu generozitate de Cara.  :)
Despre restul plantutelor ce si-au schimbat domiciliul las noii si vechii proprietari sa va povesteasca.
Acestea fiind spuse, ne-am indreptat spre mijlocul piatzetei, printre zonele de spatii verzi si lalele - urme delicate ale simfoniei de flori ce se desfasurase pe parcursul intregului week-end.
Spre mirarea si totodata, multumirea mea personala :), cu o docilitate nemaintalnita pana atunci si total nereprezentativa pentru firea lui  ;D, Lori ne-a imortalizat, fara comentarii, chipurile de ciripitoare vesele si, cu o indemanarea demna de un profesionist, ne-a ghidat in alegerea locatiilor propice obtinerii unor imagini reusite, in pofida soarelui super arzator. :)
Pozele astfel obtinute le puteti vedea la adresa : http://s59.photobucket.com/albums/g284/Aricicamica/Prieteni%20forum/Pitesti%2022%20apr%202007/ 
La sfarsitul sedintei foto, in pofida insistentelor noastre de a mai ramane un pic cu noi, Cara si-a luat la revedere si a plecat in graba, nu inainte sa lanseze invitatia de a ne intalni in formatie completa la Brasov.
Si ca sa nu uit, am sa va dezvalui acum ceva : exact asa cum il stiam si dintr-o poza aratata mai demult de Cara, fiul ei este ceea ce americanii numesc «a very handsome and cute young man»... pentru necunoscatori : un tanar super chipes si dragutz. :)
Dupa plecarea Carei, am decis ca este timpul sa atingem si cel de-al doilea scop al calatoriei noastre la Pitesti, si anume : vizitarea expozitiei florale, deschise cu ocazia Simfoniei Lalelelor. ...
Dar aceasta este o alta poveste  ;D
... va urma...

cara

Quote from: Aricica on April 23, 2007, 05:08:13 PM

A aparut si prea simpatica noastra Cara pe care am detectat-o in multime , cu acelasi teribil accesoriu : discutia pe mobil, aproape paralela (cu o distanta intre noi de doar 2 m)  :D.
Entuziasmul nostru la vederea ei, este greu de descris in cuvinte, Lori & Co ramanand muti de uimire (la fel si multimea din jur pe o raza de cativa metri  :D ).


stimat popor, daca era cineva mut pe-acolo inseamna ca era mut din nastere, nicidecum din alte pricini! :D :D :D


simona2

Mai vrem....sa ne povestesti  :-*

Trofin Petrina

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Aricica

Ne-am luat inima in dinti si curajul de care aveam nevoie, sa parcurgem din nou, de data aceasta in sens contrar celui initial, suvoiul de oameni care se prelingea cu consistenta si viteza unei mase vulcanice, printre tarabele cu flori. Ajunsi cu totii la Biserica ce servise initial, ca punt de intalnire cu Turturica, si afland ca pana la centrul Cultural Pitesti mai aveam inca pe atat de mers, am luat cu asalt (si fara drept la replica) toate standurile si tarabele de plante... Am " puricat" mai putin la propriu si mai mult la figurat toate soiurile de plante ce ni s-au parut mai deosebite, cel putin la prima impresie... iar pana la capatul destinatiei, le-am inventariat aproape pe toate, si am concluzionat: gasim aceleasi plante si in Bucuresti, si chiar la un pret mai bun.
Spre expemplificare voi reda mai jos cateva din plantele si preturile retinute de mine, cu rugamintea ca fetele sa faca completari la ce au retinut ele :
-Fuchsii curgatoare, diverse marimi : intre 10 si 25 lei.
-Fuchsii pui : 6 lei iar Fuchsii copacei : 35 lei.
-Begonii curgatoare diverse culori : intre 25 si 45 lei.
-Trandfiri diverse soiuri si culori : intre 8 si 15 lei.
-Dianthus pui diverse culori : intre 0 si 10 lei.
-Hibiscus copacei diverse culori floare simpla: intre 25 si 40 lei.
-Dieffenbachia, diverse soiuri : intre 20 si 40 le.,
-Cactusi, diverse soiuri si marimi : intre 5 lei (pui foarte mici) si 15 lei.
-Passiflora caerulea cu boboci : intre 18 si 30 lei.
-Stephanotis cu multi boboci : intre 20 si 40 lei.
-Jasmin cu boboi : intre 15 si 35 lei.
-Justitia (jacobinia) : intre 15 si 30 lei.
Pe langa acestea mai erau o multime de plante de gradina, de jardiniere (anuale sau bianuale), o multime de soiuri de palmieri, butasi de diverse soiuri de zmeur si coacaz, citrice, arbusti fructiferi si nenumarate alte plante de apartament.
Ce am mai vazut dar fara a retine cu exactitte preturile : calceolaria (diverse culori si marimi), panselute si muscate (diverse culori si marimi), lobelia, campanule, verbena, primule, senecio si cinerarii, euphorbia, syngonium, spatifillum, kalanchoe si dracene, saintpaulia si cateva gloxinii...

Parcurgand fara prea mare succes multimea de plante (si preturi), am poposit si in fata locatiei de desfasurare a Simfoniei Lalelelor, unde am descins impreuna cu nepoata mea pitesteanca. Mentionez ca aici a fost punctul de splitare a ciripitoarelor vesele. Pentru cca o ora teoretica, Turturica a "rapit-o" pe Pene, urmand sa reintregim grupul dupa un buzz telefonic.
Nu am cuvinte sa descriu frumusetea aranjamentelor florale pe care le-am admirat in cadrul expozitiei, parterul + cele 2 etaje ale cladirii gazda, fiind pline de exponate surprinzatoare si pline de culoare. Deoarece am facut poze doar cu mobilul si cum nu sunt as in descarcarea lor in Pc-ul personal, va rog sa-mi acordati clementa. Le veti putea vedea cat de curand, dupa ce va reusi Lori sa le descarce.
Dupa vizitarea expozitiei, intru-cat ne trecuse soarele de burta, de ceva vreme, am cautat un loc de dejunat, si l-am gasit tocmai la Trivale, la restaurantul Cornu' Vanatorului. In timp ce aduceam "duioase aprecieri" cu iz de nervi la adresa receptivitatii si eficientei personalului de servire al unitatii, pe drept numiti uneori cu apelativul "ospatari", am stabilit cu Pene sa reintregim grupul cat de curand.
Astfel dupa ce am infulecat pe nerasuflate niste frigarui de pui si cativa mici cu cartofi prajiti pe care, din mila pentru atmosfera incinsa de afara, i-am innecat cu bere fara alcool, am avut placerea sa asistam la aparitia triumfala a unui grup ce parea ghiftuit mai bine decat noi, grup ce se largise considerabil prin prezenta sotului si a micul pui de Turturica.  
Cum timpul pana la achitarea notei se scurgea in mod aproape identic cu cel pana la servirea comenzii, grupul ciripitorilor triumfali au decis ca e timpul sa completeze pizza pe care banuiesc ca o servisera anterior, cu cate o inghetata si o portie de friptura necesara cresterii recomandate la copii.
Cum nu aveam nici-o intentie sa impiedicam aportul caloric binefacator puiului de Turturica, i-am lasat sa savureze linistiti mancarea sub razele blande ale soarelui de dupa-amiaza si ne-am indreptat cu cca 75 CP (cai putere) catre gradina zoologica aflata in apropiere.
Dupa un parcurs de 30 minute printre tzarcuri cu iepuri, vulpi, lupi, ursi, tigri, lei, cai, iaci, capre si diverse alte vietuitoare cu 2 si/sau 4 picioare, dintre care, cu foarte putin spre deloc efort, am reusit sa hranesc un iepure grasun si un cal extrem de prietenos, ne-am tarat picioarele spre iesire. Personal am avut impresia ca s-au suparat pe mine, nu voiau deloc sa-mi mai sustina greutatea, mai ales dupa dejunul abundent in calorii si mai ales dupa chinul tocurilor, sustinute cu stoicism mai bine de 7 ore.
La iesirea din gradina cu vietuitoare, intalnindu-ma cu grupul  de ciripitoare, am constat cu oarecare invidie ca ele fusesera mult mai ponderate decat mine, greutatea lor ne-modificandu-se in mod vizibil.
Intru-cat scopul intalnirii noastre fusese indeplinit in totalitate: plantele erau la locul lor, pozele ashisderea, cunostinta facusem si ne cunoscusem, am declarat misiunea indeplinita.
Am impuscat doua ultime poze, si dupa ce ne-am luat in mod regulamentar si indelung la revedere, spre disperarea sotilor (care se grabeau sa ajunga la meci -in fata televizoarelor), ne-am despartit, demarand fiecare in directia domiciliilor personale.
Drumul pana la Bucuresti l-am parcurs insotiti de un soare frumos, o bazaiala placuta ce se dorea a fi rememorarea zilei carea se incheia. Viteza apoape constanta, intrerupta din cand in cand de farurile insistente ale unor grabiti ce aveau senzatia ca autostrada este o pista de decolare... un nor ratacit oferind pentru o clipa fiorul unei ploi neasteptate...o senzatie de moleseala pentru mine, amutire pentru guresa Penelopa si concentrare la drum intins pentru Lori.
Ora 19:30 : in orizontul foarte apropiat Carrefour Militari, soare, cer senin. In eternul si prafuitul nostru Bucuresti, are loc si debarcarea Penelopei, incarcata cu o superba achizitie din Pitesti si cu lastari si floricele de la Turturica. Cu asigurarea ca va fi preluata de jumatatea matrimoniala ce se indrepta spre Carrefour cu peste 100 CP, ne-am luat la revedere cu promisiunea ca ne vom revedea ca de curand.
Ora 20 :00, Drumul Taberei, bloc T..., zornait de chei, dush rapid cu sare de baie pentru dezmortit picioare lenese si neascultatoare... si pentru trezit Aricica obosita, pedepsita sa reziste la o asemenea zi fara macar o gura de cafea.
Ora « 20-si-nu-stiu-cat »... ca ochii mei nu mai bat atat de departe... patul... uite si perna, si..... sffffrr...  




[attachment deleted by admin]

Aricica

Si Cara are ce povesti... si mai ales de pus poze... ca ne-am duelat amandoua la cel putin o poza :)  ;) ;D

Trofin Petrina

Delicioasa povestirea Aricicai, degeaba mai vreau ca s-a terminat.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

penelopa

Stati sa completez si eu putin relatarea Aricicai:

Intr-adevar,  ne-am simtit foarte bine impreuna si,  in marea aglomeratie de acolo,  de cate ori ne rataceam putin unii de altii,  ne cautam cu infrigurare si  cand ne regaseam,  sufletele  frematau de fericire si liniste. Parca eram o familie!

Si acum cateva precizari:
-  Aricica draga,  Turturica nu doar pare  foarte tanara,  este chiar foarte tanara! Are 2-3 ani mai multi decat tine!
-  Eu si Turturica am fost interesate de plante dar cand am vazut preturile,  ne-a  cam  scazut entuziasmul. Dar tot am luat ceva ca sa nu plecam de acolo  cu mana goala.  Cel putin Turturica (bastinasa) s-a declarat total multumita de achizitii : si-a gasit tot ce si-a dorit. Eu mi-am luat un mic arbust de gradina (Pieris),  Aricica si-a luat o fucsie iar Cara si-a luat...  talpasita.

Dar  ne-am propus sa organizam urmatoarea intalnire la Brasov,  unde,  speram sa ne intregim.

cara

da, mi-am luat talpasita, dar nu spre bucuresti cum ar fi trebuit ci spre targoviste, dar asta e alta poveste, acum sa va arate cara poze cu fetele si cu lalelele  ;D





[attachment deleted by admin]

cara

si inca...

[attachment deleted by admin]

cara

iar aici "duelul" de care pomenea aricica  :D

[attachment deleted by admin]

Aricica

sigur ca da :)  ;D

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

FETILI!!!! imi mai faceti mult in ciudas??!!! ,nu ca nu mi-ar place....dar ce-as mai fi vrut sa fiu si eu cu voi!!! Chiar daca eram acasa,de la Pascani la Pitesti....cale lunga-drum de fier !!!! tot nu puteam...,dar tinjesc dupa o "nebunie" cu voi!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

papusica

V-am vazut.Sunteti tinere si frumoase. Ma bucur ca v-ati simtit bine la Pitesti si sper sa mai apara ocazii, cat de curand , sa ne vedem si pe care sa le pot onora si eu, cu riscul de a "strica" media de varsta :)

penelopa

Papusica draga,  mi-a spus mie o "pasarica" la Simfonie ca si tu esti o "dulce" care,  anul trecut, a avut cea mai frumoasa gradina de primavara din Pitesti.
Mi-a parut tare rau ca nu ai venit si tu la intalnire!
Si sa stii ca nu  afectezi  in niciun fel media de varsta!
Aparentele inseala!

cara

o noua întâlnire forumoasă!  ;D
daveco si moa!  ;D
(mi-a dat daveco un Stephanotis minunaaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!!)  :-*


[attachment deleted by admin]

penelopa

Unde-i tu,  stephanotis-ul ca pe masa nu vad decat .... pahare,  cani  etc.
Cred ca mai intai ai "ametit-o" pe davecoa si, mai apoi,  i-ai sustras planta!

cara

Quote from: penelopa on May 02, 2007, 02:28:46 PM
Unde-i tu,  stephanotis-ul ca pe masa nu vad decat .... pahare,  cani  etc.
Cred ca mai intai ai "ametit-o" pe davecoa si, mai apoi,  i-ai sustras planta!


aşa i-o zis şi colegul meu lu' daveco înainte să plecăm: să mă scuture bine să fie sigură că nu i-am palmat vreo plantă!

penelopa

Mai,  ce clarvazatoare sunt cand vine vorba despre tine!
"Ce-mi  plac viziunile mele!"

cara

Quote from: penelopa on May 02, 2007, 03:12:33 PM
Mai,  ce clarvazatoare sunt cand vine vorba despre tine!
"Ce-mi  plac viziunile mele!"

dacă eşti aşa de clarvăzătoare, ia zi-mi de unde am io un oxalis superbissim? ha?

penelopa

Chiar asa: ce mai face acel oxalis "minunat" ca al meu arata cam... prafuit. Si nu cu praf!
Nu stiu ce nu-i convine. Poate nu suporta stropitul pe frunze. Nu l-am stropit pe el dar daca  s-a gasit sa-i placa sub feriga!?! Si feriga trebuie pulverizata ... bine!

cara

treci pe topicu' adecvat şi vezi ce face!  :D