Amenajarea unei stancarii

Started by gabriela jalba, March 03, 2007, 07:08:24 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Quote from: D.ANA on January 20, 2010, 09:37:21 PM
Gabi la primavara sa-mi aduci aminte sa-ti dau eu un cactus care sta afara iarna ,nu prea am vazut cum arata floarea ta.

Sarumana !! si multumesc mult

gentiana

GG stiu plantuta aia cu frunza argintie si care prin mai face floricele albe,eu am adu de la Brasov(ca disperata ,o sacosa) si pana la urma mi s-a prins
eu cand se face prea mare smulg o bucata si o replantez alta parte
imi place stancaria ta(recunosc ca pana acum nu avusesem ocazia sa imi bag nasu prin pozele tale  si sa le "puric"),ce zici daca o lasi asa si pt partea cu cactusi  amenajezi o alta in alta parte?
ar parea usor ciudat o stancarie cu primule si garofite de munte alaturi de niste cactusi(zic eu)
ar fi interesanta o zona cu pietre mai plate si cu criblura si cactusi (un fel de gradina de munte mexicana)
ca si cum ai prezenta 2 alternative,  cam ce se poate realiza din plante si pietre.

gabi_gabriella

Da, cred ca ai dreptate .Ma mai gandesc pana vine vremea buna ce sa pun in locul invazivei plante argintii cu floricele albe
Am umblat si eu mult dupa ea  si tot nu mi s-a prins, iar apoi s-a extins de nu mai puteam sa scap de ea
Dar cel mai mult ma deranjeaza ca creste mai inalta decat as avea eu nevoie in acel loc , de asta am renuntat la ea acolo, intre pietre

penelopa

D.Ana, au mai trecut cactuşii ăia rezistenţi din stâncărie peste o iarnă ca asta?

gentiana

dupa cum arata stancaria,nu-i facuta ieri,deci au mai trecut
nu cred insa ca au avut parte de temperaturi asa scazute (marea majoritate sunt rezistenti cam pana pe la -20,-25 de grade)
poate i-a acoperit ? ::)

Mihai


gentiana

cu paie,coceni sau cu crengi de brad
stiu si eu?
inca nu m-a facut mama Mafalda
(am citit undeva ca vreascurile de molid sunt nemaipomenite pt acoperirea diverselor plante)

penelopa

Aşa am citit şi eu, numai că nu mă îndur să ciopârţesc niciun molid (fie şi de la pădure) ca să-mi protejez plantele mele. Am 2 molizi mici şi frumoşi în curte şi sufăr  chiar şi pentru "acele"  pierdute. :( 

gentiana

uite d-aia adun io braxii taiati si-i reciclez in protectie pt plantele sensibile

dorinas

Cred ca cineva intreba de spirala aromatica, am scant-o pentru un prieten asa ca daca va e de folos o pun aici:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2930447930098180937gqHYUC

gentiana

dorinas  -foarte interesant ca ai scanat din revista si multumim
dar stancaria e putin altceva
spirala se poate face si din caramizi zidite si din pietre zidite,stancaria se face doar din pietre si nezidite,aranjate in asa fel incat sa arate ca in natura

penelopa

Dorins, mulţam! Este, exact, ce-mi doresc eu la grădiniţa mea aromatică. :)

gentiana

acu sa te vaz Penelopo ,pe post de zidarita(poate-l chemi si pe Corcodel  sa te ajute cu roabele lui) ;)

penelopa

N-o să mă vezi "acu" că, deocamdată, trebuie să fac rost de piatră.

gentiana


penelopa

Urăsc cărămida! Nu ştiu de ce  dar, vederea ei  (mai ales, culoarea) îmi induce un disconfort psihic. >:(

gentiana

bre pr spirale d-astea ai nevoie de caramida de aia dublu arsa care e de culoare galbuie
mie imi place  rosul-caramiziu  ,iar caramida aparenta ma termina(am io ce am cu casele englezesti si cu arhitectura georgiana)

dorinas

Penelopa si mie imi place mai mult piatra, intr-o buna zi am sa-mi fac si eu una. Mi se pare ca se integreaza mai frumos in gradina din piatra decat din caramida, e mai naturala.

penelopa

Aşa gândesc şi eu, Dorinas. Când văd cărămidă, nu văd decât "mâna omului".
ps. În copilărie, la noi făceau cărămidă o şatră de ţigani.  ;)  (sper să nu mă faceţi xenofobă  8))

gentiana

cu caramida ai facuta de tzigani  trebe sa-tzi zidesti in fiecare an spirala
caramida arsa o singura data e un material extrem de  poros si iarna se face sfarmatura

penelopa

E şi ăsta un motiv să nu folosesc cărămida.
Şi-apoi, cum intenţionez să-mi fac un fel de stâncărie, un mic pârâiaş care se strecoară printre pietre ca să se verse într-o băltoacă, un perete exterior al garajului placat cu piată (unde va fi amplasat un grătar rustic) ............... elementul principal din curtea mea fiind piatra, în niciun caz nu voi lăsa cărămida  să strice "imaginea" grădinii mele. ;)
În plus, soclul casei şi gardul din stradă sunt placate tot cu piatră.

gentiana

Madam cred ca pt visele tale da conu Florin doua camioane de lovele,ca iti trebe la "chetre" de iti deschizi clar cariera proprie
mai bine deschide propriul adapost de patrupede ca iesi mai ieftin ;)

D.ANA

Scuzati ca nu am mai intrat pe aici ,m-ati intrebat daca au rezistat ,acum sunt sub zapada ,norocul lor,dar nu stiu sa fi fost in ultimii ani o asemenea iarna :'( trag nadejde sa-i fi protejat zapada,pe cei inalti i-am acoperit dar nu sunt sigura de ei.Tu Gabi ti-ai mai adus aminte cum se cheama planta ta?daca creste inalta as vrea si eu ,taratoare si invadatoare am ,,lana caprelor,,

Mihai

Ce plante aromatice va ganditi sa puneti in spirala aia?
Si in afara de asta sper ca la o astfel de spirala nu e neaparat nevoie ca oamenii sa se tina de mana ;)

D.ANA

si dupa pozitiile alea una din roabele lui Corcodel sigur este gravida ;D ,,am ras de am lesinat cand i-am vazut albumul,,si nu te poate ajuta.Spirala o vreti facuta cu plante perene sau anuale?la baza vreti sa pune-ti si un bazin cu apa sa plantati irisi ensanta care iarna trebe dusi in casa ?