Numar minim de cuvinte

Started by Felix, November 30, 2008, 01:25:39 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: gabriela jalba on November 30, 2008, 07:14:07 PM
VIVI23Ro la "violete" :
Vernil,nu ai de vinzare nici una din cele 2 soiuri? numai la schimb?  e inervant cu scrisul asta la norma de 100 de litere...

Gabi, nu inteleg ce ai vrut sa zici, te rog tradu-mi

martipan

Quote from: vernil on November 30, 2008, 09:07:42 PM
Quote from: gabriela jalba on November 30, 2008, 07:14:07 PM
VIVI23Ro la "violete" :
Vernil,nu ai de vinzare nici una din cele 2 soiuri? numai la schimb?  e inervant cu scrisul asta la norma de 100 de litere...

Gabi, nu inteleg ce ai vrut sa zici, te rog tradu-mi
Gabi centralizeaza toate plangerile referitoare la regula de 110 de caractere,asa ca a luat frazele de pe unde apar si le posteaza aici...practic ,pe ea o interesa parttea in care Vivi spunea "e inervant cu scrisul asta la norma de 100 de litere..."  ;)

stefana

Quote from: gabriela jalba on November 30, 2008, 08:59:38 PM
    FELIX,sper sa nu te superi,ca adun toate reactiile aici.Sper ca asa o sa-ti faci o imagine mai buna despre ce inseamna conditionarea postarilor.

vernil

Quote from: stefana on November 30, 2008, 09:14:16 PM
Quote from: gabriela jalba on November 30, 2008, 08:59:38 PM
    FELIX,sper sa nu te superi,ca adun toate reactiile aici.Sper ca asa o sa-ti faci o imagine mai buna despre ce inseamna conditionarea postarilor.

Stefana, scuze ca folosesc functia quote, dar asa ma pot esprima liber

rox94ana

nici eu sunt de acord ca mesajele sa contina 100 de carectere. trebuie sa scriem prea mult pentru o intrebare simpla, uneori.
de ex. eu vroiam sa scriu "Nu exista butas de Streptocarpella" si nu am putut deoarece nu aveam nr minim de caractere si nu mi se pare inregula.
deci eu sunt contra.

Daca moderatorii nu mai fac fata poate ar trebui sa mai alegem niste moderatori.

ELA

nici eu nu sunt de acord cu regula celor 100 de caractere sau minim 5 cuvinte, mai ales ca nici eu nu sunt prea 'vorbareata' !

rox94ana

mi-ai luat vorbele din gura ELA! si eu sunt la fel ca tine (din pacate) Poate se indura adminul de noi si schimba regula! ::)

vernil

Quote from: ozimandias on November 30, 2008, 09:00:06 PM
Mai intra Felix saptamana asta?

Poate o fi la vreun partid, o fi ales senator sau deputat. Cine stie ce surprize ne mai ofera  ;D

Felix

No..acum ca am vazut parerile voastre..am schimbat schimbarea...deci ... minim 4 cuvinte..si minim 50 de caractere..cum vi se mai pare cifrele ?

Pe mine asta ma intereseaza..sa stiu parerea generala despre anumite lucruri..nu vreau sa impun ceva pur si simplu..

Ideea este ca limita maxima nu va exista niciodata..insa a posta 3 litere este..pierdere de timp :)
Cui i-ar placea sa caute ceva interesant intr-un forum plin de "lol" si "wow" sau alte exemple(inventez si eu, numa refer la cineva anume)..Cred ca nimanui...sau gresesc ? :)

Quoteminim 50 de caractere..cum vi se mai pare cifrele ?
..contine EXACT 50 caractere(spatiile sunt incluse)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

doina

Si eu eram impotriva celor 5 cuvinte sau 100 de caractere , dar am ajuns cam tarziu , dupa ce s-a revocat  :P

Felix

Apropo de numar minim de caractere...cui i se pare corect ca un user sa obtina un rang maxim pe un forum avand numai replici de 3....litere ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

georgette

Mai oameni  buni..SPUNETI CLAR CE VA DOARE!!!! eu nu tin cont aci de un nr minim s au maxim de cuvinte sau caractere,am sa spun ce am de spus apoi Dumnezeu cu mila....vreau sa stiu care este problema ta Felixule ca sa stiu cum trebuie sa ma port in continuare! Comunicarea ,,sau mai degraba lipsa ei duce la rupturi ireversibile in multe situatii..nu vreau sa se intample asta si intre noi, cei de pe acest forum..daca este ceva care scartie s-o spunem pe fata,sa incercam sa remediem..si numai daca nu se poate ,cei direct vizati vor lua legatura in particular pentru  a incerca sa indrepte lucrurile! Eu asa as face,n as limita pe nimeni de la nimik,dar daca cineva m ar deranja l as instiinta in particular cum ca nu procedeaza  corect!Daca ai nevoie de ajutor spune ne,nu este nici o jena in asta..ba dimpotriva eu as aprecia gestul de incredere,plus sentimentul de "familie toleranta" care a planat in acest forum!

nu stiu cate caractere am scris...

Felix

Nu ne doare nimic..si nu avem nici o problema :)..cu nimeni....doar facem mici ajustari..:)
Nu are rost sa va ingrijorati...faceti exact ce ati facut si pana acum fbine :)...
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

martipan

50 de caractere sunt mai bune decat 100 , insa doar atat  ;D !

Felix

"Mushuroiul" creste..si tot creste..si tot creste...incet incet si sigur...Pe  masura ce creste apar inerent si probleme..de tot felul.
Mi se pare corect ca lucrurile sa fie cat mai bine aranjate..si atunci mai schimbam cate ceva.
Numarul minim de caractere...nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni...de ce ar face-o ?
Sigur..nu poti multumi niciodata pe toata lumea..orice ai face..deci ideea este ca trebuie sa multumesti majoritatea.

Majoritatea userilor cauta o atmosfera placuta intr-o comunitate cu cat mai putine reguli(cum este a noastra)..si nu neaparat scriu 100 de mesaje pe zi..insa cand scriu..in general au ceva de zis...nu replici de 3 litere.
Pentru asta exista YMessenger si multe altele...

Inca un aspect...tot legat de "libertate"...postarea de mesaje off-topic...toti mai gresim...unii o fac fara sa-i intereseze aceasta regula (de bun simt dealtfel)....insa cand forumul va ajunge la 100.000 de postari nu va mai exista libertatea asta.

QuoteUite cum se pot face 50 de caractere daca nu stii ce sa scrii;deci am rezolvat problema, cand nu avem inspiratie scriem .........
...Daca un user face asta intentionat ..o sa-i para rau...

PS.Are cineva idee cate postari de 3 litere au sters moderatorii de la infiintarea forumului pana in prezent ?..Ori cate mesaje off-topic au fost mutate la locul corect ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Felix

Stii ce-i culmea ?  :D  Cei mai revoltati au fost tocmai userii pe care nu ii afecteaza cu nimic acest lucru....care nu au absolut nici o legatura cu cele 3 litere date ca exemplu...de ex pe tine :))

Nu vreau sa deranjez pe nimeni..chiar daca uneori nu pot sa evit asta..:)..insa mai trebuie si reguli pe lume.
Nu neaparat ca si constrangeri ci ..hai sa  o luam ca pe o forma de organizare.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

vernil

Felix, eu am scris replici de trei litere sau chiar cinci, ca o forma de protest, dupa ce mi-au fost sterse fotografii recente de pe forum. Ai citit ce scriam unii dintre noi inainte ? Cand dadeam informatii pretioase despre plantele ce ne sunt dragi. Acum, chiar de "rasfoiesti" pagini intregi ale unui topic, nu aduni cateva randuri despre ingrijirea unei plante ... Asta ar trebui sa fie problema reala.

Quote from: _Felix on December 01, 2008, 12:15:32 AM
Nu vreau sa deranjez pe nimeni..chiar daca uneori nu pot sa evit asta..:)..insa mai trebuie si reguli pe lume.
Nu neaparat ca si constrangeri ci ..hai sa  o luam ca pe o forma de organizare.

Imi mentin parerea referitor la constrangeri si reguli inutile. De fapt, imi mentin toate opiniile ce le-am exprimat de cand te straduiesti sa faci un regulament.

georgette

Pai daca forumul creste ..si tot creste...il impartim fratilor!ca pe puii de floare , de mama...facem mush-junior!!
glumesc acum!..cert este ca atunci cand intervii intr -un lucru/eveniment,etc ,care merge bine,in mod sigur dupa aceea nu va marge la fel!
Se intervine cand apare o problema reala..
Felixule,tu ai libertate deplina,..in cazul in care apar postari din 3 litere(de ex) acestea sa fie anulate automat..cat despre off topicuri..asta e viata,daca am merge doar in sir indian ,fara sa ne impiedicam,fara sa ne asezam,fara sa mai iesim din rand si chiar fara sa ne impotrivim ..viata asta ar fi tare searbada!!
tu faci cum vrei ,dar noi nu ne vom schimba,astia sintem ,cu noi defilezi..desigur putem avea surpriza sa nu mai putem intra pe forum,ar fi dureros,dar cate nu dor in viata!
beleaua este ca a aparut acest "val" inainte de sarbatori,cand ar fi trebuit sa fim bucurosi si fericiti,eu una simt o tristete in suflet..sper sa ne revenim,daca sintem, mai multi in starea asta!

PS..dupa cateva zile am sa ma apuc sa mi sterg postarile(ca sa fac loc),inclusiv pe asta,si am sa ma uit special dupa off-topicuri!

gabriela jalba

subscriu la cele spuse de Opia,Vernil,....
Felix,toti stim ca(,) Cara este moderatorul activ. Vorbeste cu ea.Vezi care e parerea ei. I se pare greu ce a facut pina acum?Faptul ca se mai posteaza OFF , e "sarea si piperul".Replicile OFF sint dragute,si fac mai "exotice" topicurile.La fiecare face placere sa-i fie laudate floricelele.Exclamatiile facute in nr. minim de cuvinte si iconurile,nu sint postari inutile.
  Propun ca forumul sa fie "curatat"o data pe an de tot ce pare inutil. Asta o poate face fiecare membru.Daca mai e nevoie de moderatori,lanseaza un apel. Acum pe forum sint multi care utilizeaza calculatorul in mod performant(nu ca mine,care nu stiu cum ce se mininca obiectul asta!!! ), si au o activitate constanta,indiferent de-i vara,iarna......
Parerea mea e sa-l lasi fara limitari,asa cum a fost pina acum,si cind vezi a e prea plin,zi"curatati-va postarile" ca Moderatorul CARA,nu face fata(daca nu ai racolezi si alti moderatori ACTIVI!!!!!! )
  Sa-ti dea Dzeu gindul cel bun !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Gabi Jalba, trebuia sa ma simt? Nu. Stii de ce? Pentru ca daca tu nu vezi cand sterg sau cand mut pe forum... nu inseamna ca nu am facut...  ;D
In al doilea rand, nu exista o norma cat trebuie sa "muncesti" ca moderator. Faci pro-bono si faci cat simti placere sa faci si cat ai TIMP. Corect?

Apoi, nu e greu sa stergem replici de 3 litere, dar... Felix are dreptate... daca se poate fara, n-ar fi mai bine?

Si... fetelor... de ce va simtiti amenintate? Era o sugestie. Pe forumul asta exista o libertate foarte mare asa ca... n-o sa vad dea nimeni in cap pentru o replica gen "wow" sau pentru un offline. In cel mai rau caz acea replica dispare sau e mutata. Asa ca... hai sa ne intoarcem la flori :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

ERWIN:Imi pare rau !!!! N-a fost cu adresa!!!! Scuza-ma!!!!,n-am vrut sa supar pe cineva!!! Atit doar ca(,) Cara vegheaza PERMANENT !!!
   reactia ta mi-a zvirlit in minte replica: "chelu-s pune mina-n cap! " ....ma-mpinge diavolul la pacate in post !!!!
Inca o data : te rog !!! nu am vrut sa ating pe nimeni!!!! Eu stiu cit din existenta forumului se datoreaza lui DIANA, si totusi,ea nu poate!!!!!!!!! fi atit de prezenta pe cit ar dori.
    Sa aveti o zi frumoasa!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Felix

Cred ca ar trebui sa mai aleg niste moderatori..dintre cei ce nu inteleg sau accepta necesitatea unor astfel de reguli.:)))
Serios ma gandesc la asta....:)...

Reguli inutile eu zic ca nu avem..de genul..nu ai voie sa pomenesti linkuri catre situri asemanatoare....nu ai voie sa faci nici un fel de reclama nimanui...nu ai voie sa vinzi nimic(sau eventual doar daca platesti taxa),la abatere de la topic primesti ban,etc samd...imaginatia unora e mare...:)..la noi poti posta ce iti trece prin cap...in limita bunului simt.

Ne-am invatat cu libertatea si orice regula vad ca incepe sa para drept o limitare de exprimare..chiar un abuz..nu este asa..si in NICI UN CAZ TotalMush nu va fi transformat vreodata intr-o discutie interminabila de YM.
Numarul de postari pe un forum nu conteaza...conteaza calitatea acestora si informatia regasita in ele. ;D

Deci, chiar nu trebuie sa se simta nimeni amenintat :))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

vernil

Quote from: _Felix on December 01, 2008, 09:48:49 AM

Reguli inutile eu zic ca nu avem..de genul..nu ai voie sa pomenesti linkuri catre situri asemanatoare....nu ai voie sa faci nici un fel de reclama nimanui...nu ai voie sa vinzi nimic(sau eventual doar daca platesti taxa),la abatere de la topic primesti ban,etc samd...imaginatia unora e mare...:)..la noi poti posta ce iti trece prin cap...in limita bunului simt.

Exact asta asteptam de la tine. La un moment dat, forumul s-a transformat intr-o zona pur comerciala, in schimb nu aparea nici o reactie din partea celor care conduc acest forum.

Quote from: _Felix on December 01, 2008, 09:48:49 AM
NICI UN CAZ TotalMush nu va fi transformat vreodata intr-o discutie interminabila de YM.
Numarul de postari pe un forum nu conteaza...conteaza calitatea acestora si informatia regasita in ele. ;D

Chiar incepe sa-mi placa de tine. Exact asta am asteptat eu de la tine, o astfel de reactie. Ma bucur ca inceputul lui decembrie a avut un astfel de declic si vorbim aceeasi limba.  :D

Cu ocazia asta, imi cer scuze ca am abatut de multe ori discutia, facandu-i pe moderatori sa munceasca. Pe toti trei ii admir si respect. Parerea mea este ca nu ar trebui sa cautam alti moderatori, cei trei Cara, Erwin si Diana sunt suficienti. Noi, cei care postam, trebuie sa facem o schimbare in privinta postarilor noastre.

Erwin

Vernil, acum exagerezi... Zona "pur comerciala"? Hai sa fim seriosi...  Sunt cativa oameni care au vandut plante si la preturi chiar decente.

Eu personal sunt bucuros ca sunt si oameni care vand plante. As fi bucuros sa fie mai multi cei care vand. Amintiti-va cat de repede s-au vandut streptosii sau violetele scoase la "piata".

Ce n-as da sa fie pe forum oameni care comercializeaza gloxinii de alea din Rusia si begonii extra megalo fantastice!
Din pacate nu avem asa ceva.

Cat despre noi moderatori... eu sunt pro.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Erwin, poate ca exagerez, dar a fost o perioada de o luna in care numai asta gaseam pe forum. Stiu ca ar fi convenabil sa gasim plantele ce le dorim aici, dar cum spunea si Felix, acestia ar trebui sa plateasca o cota aparte pentru spatiu. Daca vrei, iti dau exemple concrete.