Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Cu ce informatii ma puteti ajuta despre orhideea Pleione. Am comandat si i-am primit ieri 3 bulbi si acum ma trezesc ca nu stiu ce sa fac cu ei ???.
Stiu ca este o orhidee care poate fi tinuta vara in gradina dar mai mult nu stiu. In ce fel de pamant pun bulbii - de orhidee sau pamant de flori? Trebuie sa fie un bulb in ghiveci sau merg toti trei intr-un ghiveci mai mare?
Orice alta informatie e bine venita si rasplatita cu  :-*

martipan

Trebuie sa fi fost foarte cu minte sa fi primit asa o frumusete,Johana,felicitari  ;) !
Codruta ,esti o norocoasa,de mult imi doresc un pleione  ::) !
Trebuie sa sti ca este o orhidee terestra,rezistenta la frig,care poate fi plantata fara probleme in gradina(exceptand iarna).
Poti planta toti 3 bulbii intr-un ghiveci mai strachina  ;D :pt cei 3,cred ca ar fi bun un ghiveci de cam 10 cm adancime si 20 diametru .De multe ori,am vazut ca deasupra pamanutlui ghiveciului se planteaza muschi pt pastrarea umiditatii .
E o erhidee care se poate planta in pamant normal,insa eu te sfatuiesc sa o plantezi in cate 1/3 de nisip,pamant de orhidee fara scoarta sau cu scoarta foarte maruntita si pamant normal,deoarece substratul trebuie sa fie foarte bine drenat,ea adorand umiditatea.
Ai procurat cam tarzior bulbii (cred ca ti-ai luat formosana.cea mai des intalnita specie,nu?),acum ar fi trebuit sa fi fost deja infloriti,insa nu e timpul pierdut! ;)
Are nevoie de repaos iarna,ori lasi bulbii,ori ii scoti din hiveci sii ii ti la loc racoros si uscat,neudati (unii ii mai tin si in frigider  :D :D :D :D -eu am ras cu pofta cand am citit asa un lucru ) .
Primavara,cand vezi ca incep sa vegeteze bulbii,ii plantezi in pamant umezit si ii  pui la lumina,udand foarte rar,cat sa fie pamantul umectat.Cu zgarcenie se uda inainte si in timpul infloririi,apoi se toarna din belsug  ;D .
La pleione apar maio intai florile,apoi frunzele,l aparitia carora se incepe udarea mai "serioasa" si "ingrasarea" (trebuie sol foarte bine drenat,lejer,tocmai pt ca ii place apa in perioada de crestere).Atentie ca udarea sa nu fie excesiva,altfel putrezesc bulbii (cand temperaturile sunt de 28-30 +,udaril se raresc si se umbreste ghiveciul,e o orhidee care adora racoarea si buna ventilatie!!!).
Daca mai ai intrebari,punele,poate voi sti sa-tiraspund  ;) !
Uite si un site f util despre pleione http://pagesperso-orange.fr/lalam/culture/culture_Pleione.htm .
Multa bafta si sa ne arati poze (macar asa sa ma bucur si eu  :'()!

gabriela jalba

Mai da' cit is de frumoase!!!Inteleg de ce vrei Marian...vreau si eu. Am cules scorta de pin pt orhidee. Vreau sa schimb la oncidium,ca e prea mic ghiveciul si se rastoarna(de aia s-a retezat tija.... :'( :'()
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Sa tii scoarta aia mai multa vreme in apa (pe care o schimbi din cand in cand): are cam mult tanin si trebuie indepartat.

gabriela jalba

Ok!!!! Sa traiti,am inteles!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Ai fost harnicuta Gabi  ;) ;D !
Sa nu uiti sa o bagi si la cuptor vreo10-15 minute,ca sa extermini "urataniile" posibil-existente! :D
Pleione sunt foarte frumoase,imi plac mult de tot,dar pe la noi ,mai rar  :-[ ...

Codruta

Martipan, eu i-am luat acuma ca nu merita sa fac o comanda doar pentru ei; m-ar fi costat 5.5 euro in plus trimisul. Comanda ar fi trebuit sa-mi ajung in a doua jumatate a lui martie si eu am primit-o in 16 aprilie. Si pe aici unii lucreaza cum vor ;D
Am cautat si eu mult pana am gasit acesti bulbi. Anul trecut mi-a recomandad una din fetele de aici, cand intrebam la care orhidee ii place soarele. Tot nu stiu daca pleione vrea in soare sau mai la umbra. Pe site-ul recomandat de tine m-am delectat doar cu pozele ca la cata franceza mai stiu eu nu pot face mai mult ;) Pe un forum olandez cineva scria ca tine pleionele in amestec de turba si perlit iar altcineva spunea ca in pamant de flori. Am pamant de orhidee asa ca voi face cum ai zis tu.
Pleionele meu se numeste Tongariro si o poza cu el poti sa vezi aici:
http://www.bakker-hillegom.nl/Catalog/Productdetail.aspx?Ntt=pleione&Ntk=NL&Ntx=mode+matchallany&Nty=1&N=0&productid=13857&D=pleione&R=13857-001
Eu fac zilele acestea inca o comanda la firma respectiva (o fac mai mult pentru cadoul pe care zic ca il dau, un amarillis cu mai multe tije care poate sa aiba si 50 flori dintr-un bulb - tare sunt curioasa daca e asa) asa ca as putea sa-ti comand si tie dar din pacate ar fi mult prea tarziu cand ar ajunge la tine.

martipan

Sun foarte  frumosi dragalasii tai!
Mie imi plac speciile hibridizate din forresti,in special,insa toate sunt superbe(mai ales hibrizii cu franjuri  ::) :o ).
Am mai aruncat ochiii pe ici-colo,si poti sa stai linistita,ciclul lor vegetativ poate fi modelat dupa preferinta,exceptand iarna,atata timp cat ai o temperatura mai scazuta de primavara si lumina potrivita acestei perioade,deci ii poti avea infloriti  si daca ii vei fi primit si peste 2-3 luni (poate ar fi inteleopt sa-i t putin la frigider,1-2 saptmani,daca vezi ca nu au mugure vegetativ format).
Substratul poate fi format si din scoarta foarte bine maruntita+muschi sphagnum (asta uitasem sa-ti spun  :-[ ),oferind o excelenta drenare,dar pastrand si suficienta umiditate...sau poti amesteca scoarta  marunta cu perlit si pamant de orhidee in parti ~ egale.
Cu privire lla soare,da asa este,ii place,insa nu in modul plantelor obisnuite carora le place soarele (adica nu toata ziua,nu foarte puternic si nu la peste 30 gr C,cand ghiveciul se umbreste bine).
Chestia cu 50 flori nu cred ca e adevarata-totusi,bulbul nu are marimea Texasului  :D :D :D :D :D,dar probabil va avea mai multe tije de care sa te poti bucura!
Iti doresc succes!
Si,pt ca franceza nu a tinut (erau cam aceleasi informatii date de mine,altfel structurate,cu mici diferente,adaugiri sau lipsuri) ,sper ca engleza va fi o.k.  ;) http://www.pleione.info/ !

Codruta

Multumesc :-*, cu engleza e ok.
Totusi nu am inteles daca ai mei trebuie ingropati total in pamant sau sa aiba o treime deasupra. Si asa mi-e frica sa nu fi facut ceva rau. Bulbii erau deja incoltiti dar e ciudat ca ce crestea din ei era in aceeasi directie cu radacinile asa ca nu am avut habar care parte trebuie sa fie in sus si care in jos :( Asa ca i-am pus culcati ???
Eu tot nu stiu ce-i acela sphagnum :( Este turba sau muschi? Unde pot gasi asa ceva?

Am luat de la o firma ceva granule pentru ghivece suspendate. Cica retin o cantitate mare de apa si o elibereaza treptat. Sa risc sa folosesc asa ceva la pleione?

martipan

Sphagnumul e un muschi ,se gaseste uscat,aici eu nu am vazut intr-o abundenta nemasurata,am primit de la Stefana acum ceva tip o pungulita,dar poate pe la tine se gaseste mai usor...
Ce am vazut eu nu erau nici plantati o treime in exterior,nici total in pamant...ma gandesc ca o solutie ar fi sa lasi 1/4 de bulb,daca nu 1/2 afara,just in case!Ar trebui sa fie bine,asa am vazut si pe la case mai mari  ;D !
Nu te sfatuiesc sa-i plantezi cash  pt ca vei avea surprize neplacute!
Tu planteaza-i cu radacinile in pamant si mugurele vegetativ va fi mai stramb sau se va indrepta cu timpul...daca ii pui intr-o parte,radacinile nu vor absorbi bine apa si risti putrezirea.
Sau,mai e posibilitatea ca ceea ce zici tu ca e mugure sa fie un bulbil vegetativ (se impuiaza anual aproape).
Chestiile alea care absorb apa mi se par dubioase de folosit cu pleione,mai ales ca nu ai mai folosit si nu sti ce pot sa faca...plus ca bulboaselor nu le trebuie asa ceva (parerea mea).Eu zic sa experimentezi e o planta mai obisnuita,sa nu cumva sa pierzi ceva mai greu de obtinut.

Nicol Caloian

Si eu am fost cuminte si uite ce am primit.

[attachment deleted by admin]

sicamin

Ce ai primit Nicol ? e secret? ca nu sevede  :o

Nicol Caloian

Mi-a scapat degetul mai devreme. Am reparat.

sicamin

Foarte frumoasa phale a ta. S-o stapanesti sanatoasa si sa te bucure mult timp cu flori!

gabriela jalba

Tare-s frumoase astea cu "gurita rosie" !!! eu asa le zic. Sa te bucuri cit mai mult timp de ea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Nicol sa fi cat mai cuminte si in continuare ca merita sa primesti asa frumuseti. Sa-ti traiasca!

Multumesc Mrtipan, ma duc sa intorc bulbii ;D Am sa intreb in magazin de sphang.

martipan

Frumoasa,Nicol !
Numai eu sunt cuminte si nu primesc nicio orhi  :( ::) !
Cu mare placere Codruta ,sper sa fie bine si sa-ti infloreasca (bineinteles,sa mai faca si bulbi  :P ;D - sa sti ca ar trebui sa se inmulteasca cam anual,deci fi pe faza atunci cadn scoti bulbii pt iernare sa nu uiti vreunj puradel prin ghiveci ;) .
Nu iti trebuie neaparat sphag ,stai linistita,nu a murit nimeni fara !

Nicol Caloian

Phale a mea, va multumeste pentru aprecieri. Si ca sa sublinieze acest lucru si-a mai deschis unul din boboci!  ;)

Codruta

Deocamdata cresc cu viteza asa ca sper ca vor face si flori si se vor si inmulti. Mi-e tare frica sa nu le stric eu cu udatul. Deocamdata le ud cu zgarcenie dar sa vad cum ma descurc mai incolo cand au nevoie de apa mai multa.

martipan

Sper ca nu au frunze!
Daca au inceput sa creasca frunzele,e putin probabil sa mai infloreasca!
Daca substratul folosit e foarte bine drenat,nu cred ca vei avea probleme  ;) !
Bafta!

Codruta

Nu sunt frunze dar habar nu am cum sa le spun..sunt ceva "tije" roz-vinetiu. Una are cam 5cm iar celelalte doua sunt mai mici.

martipan

Mai asteptam si vedem ,nu se stie sigur ce pot fi !
Multa bafta!

Codruta

Nu a trebuit sa astept mult... mai am si eu noroc din cand in cand ;)... sunt flooooooooooori. Incerc azi sa fac poza. Una e aproape complet deschisa, una e boboc iar cea de-a treia de-abia rasare. Un bulb face doar o floare?

martipan

 :) Bravo ,felicitari,inseamna ca distribuitorul este serios !
Sa nu uiti sa ne arati pozele,deja imi frec mainile de emotii  ::) !
Un bulb face decat o floare,intr-adevar ,dupa ce se ofileste aceasta incep sa creasca frunzele si se pune la ingrasat  ;D !
Mult succes !

gabriela jalba

Ma uitam azi la phale a mea ,aia alba cu 25 de flori....e asa de frumoasa!!! are 4luni+ ,de cind a inceput inflorirea. Chiar sint curioasa cind va piarde ultima floare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=