Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Primita pe e-mail
Cu siguranta ati auzit cel putin o data de Coana Mita Biciclista, sau de rimele deocheate la adresa ei. Aceasta doamna nu este o fantezie a bucurestenilor si nici o legenda, ea chiar a existat. Maria Mihaescu, pe numele ei adevarat, s-a nascut in 1885, la Ditesti, judetul Prahova. Renumele de "biciclista" si l-a castigat in anul 1898, cand ziaristul George Ranetti, redactor-sef la revista "Furnica", amorezat de ea, a observat-o intr-una din plimbarile ei cu bicicleta pe Calea Victoriei. Evident, Mita l-a refuzat, iar acest lucru l-a enervat de Ranetti, care a poreclit-o "Mita Biciclista".Maria era o femeie frumoasa, nu prea inalta (cam 1.60 m), cu parul blond tuns scurt si cu ochii verzi - albastri. Ea a fost curtata de multi barbati celebri: Nicolae Grigorescu (trecut de 50 de ani), Octavian Goga sau regele Ferdinand. El i-a daruit casa de langa Piata Amzei, casa cu doua corpuri, ce-i poarta numele. Chiar regele Manuel al Portugaliei a cerut-o de nevasta, dar ea a refuzat. A ramas fidela amorului pentru doctorul Nicolae Minovici, parintele societatii "Salvarea".
Mita a fost prima femeie care s-a plimbat cu bicicleta, pe Calea Victoriei, imbracata in pantaloni. Avea ghidon de argint si o casheta de matase, infasurata in voal alb, din care rasareau incrucisate doua ace mari, a la madame Butterfly. De altfel, viata de lux nu-i era straina Mitei, deoarece ea detinea: o trasura, o masina coupe, slugi, nu putea sa manance decat la Athenee Palace si sa-si vopseasca parul la cel mai chic coafor de pe Calea Victoriei. Nici in momentele cand o ducea prost cu banii nu se lasa mai prejos : ea isi trimitea barbatul, pe generalul Dumitrescu, la cersit, la un magazin alimentar de pe strada Mendeleev, imbracat saracacios, ca apoi sa cineze la Athenee Palace . De asemenea, Coana Mita a fost prima femeie care s-a balacit in mare, imbracata intr-un costum de baie considerat sumar, pentru ca toata lumea, la acea vreme, facea baie in halat. Acest fapt a determinat o interventie a unui sef de post care a inceput sa fluiere precipitat ca ea sa iasa din apa. Mita s-a dus imperturbabila la politist, l-a lovit cu umbrela de plaja si l-a intrebat curioasa "de ce suiera".Asadar, Maria Mihaescu a fost o excentritate la vremea respectiva, ce va ramane mereu in istorie, ca prima femeie care s-a plimbat pe bicicleta.

costieanuconstantin

multumesc , chiar nu stiam povestea ei !!!!  :)

penelopa

Şi eu îţi mulţumesc, Vernil!
Mi-a plăcut şi m-a amuzat povestea Miţei biciclista.  ;) Eu ştiam doar un cântec despre ea, ale cărui versuri n-am curaj să le rostesc! ;D :D

einsteinitza

Da, o poveste frumoasa a Bucurestiului de alta data.
Si mi-am adus aminte de familia Minovici, cu multa istorie in Bucuresti, cu casele colectie de la sosea, care in sfarsit sunt in plan de renovari. Casa cu clopotei, cum era numita cea din fata, cu o mare colectie de arta populara romaneasca, si cea din spate, cu o impresionanta colectie medievala. Ambele sunt un exemplu de case construite pentru colectiile proprietarilor, obiecte aduse din intreaga lume, iar proiectul a fost facut in asa fel incat sa puna in valoare la maxim piesele existente. Pacat ca tot mai putini viziteaza aceste bijuterii, si ,mai ales ca Ministerul Culturii le considera doar niste nume pe o hartie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Uite, mi s-a luat un pietroi de pe inima, credeam ca o sa sariti la mine ... generatia mea stie cantecul cu Mita biciclista ...  +hypno dar acum inteleg motivatia acelui barbat ... cand o femeie frumoasa si desteapta (asa este descrisa) nu raspunde avansurilor ... ramane in memoria colectiva prin diverse ... dar ramane, asta e esentialul +hug Cel mai mult m-a distrat faptul ca era blonda ... dar desteapta!

einsteinitza

Eu cred ca nu din cauza ca nu a raspuns avansurilor a ramas in memoria colectiva, ci prin socul pe care l-a produs, pentru nonsalanta vulgara pentru acele vremuri, pentru asta a ramas in memoria colectiva. Ca si Casanova, intr-un fel.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Ai dreptate cand zici ca a fost un de shoc pentru  societatea de atunci. Imi imaginez cat de frumoasa era, cat de stilata si feminina, daca atatia barbati celebrii au visat noaptea la ea  +apl  M-am referit la faptul ca s-au facut cateva cantece obscene la adresa ei, cantece ce le-am cantat si eu in liceu  :D ;D ... si ne distram copios pe tema asta. Adica a fost cineva  ca sa  ramana astfel de refrene si sa mai fie si cantate dupa aproape o suta de ani  ...

Un lucru e sigur, romanii sunt un popor cu oameni frumosi, mai ales femeile. Cu altele stam mai prost, sper sa le remediem din mers. Sa nu uit, acum nu e cazul sa fim modesti, trebuie sa ne ridicam moralul de cate ori avem ocazia. Sunt femeie si sunt romanca, concluzia o trageti voi.  +hug

einsteinitza

Pot sa te combat putin? Nu vreau sa te supar, departe de mine. Dar chestia cu stilata mi se pare putin visatoare. Si fetele astea tip Simona senzual sunt la limita bunului simt, cum se dezgolesc pana la extrem pentru a atrage, si, dupa mine, si Mita Biciclista era o femeie care arata mai mult decat normele timpului ei, la limita dintre decent si indecent. Si sa stii ca sunt sute de barbati care viseaza la Simona senzual....
Ce era Mita biciclista pentru timpurile ei? O femeie care era dispusa sa arate mai mult, , care soca prin dezvelire, inota fara halat, ceva de neimaginat, purta pantalon, deci arata forma picioarelor, ce sa zic, dupa mine asa arata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Inclin sa cred ca avea stil, ca sa te ceara de nevasta regele Spaniei,  sigur era nevoie de ceva mai mult decat mulajul piciorului prin pantalon ...  Avea stil fiindca purta cascheta de matase infasurata in voal alb ? Eu zic ca da. Sigur, iesea in evidenta, dar nu era vulgara. Apoi, nu cred ca un poet ca O. Goga sau un pictor talia lui  Grigorescu ar fi putut admira ceva murdar, asa cum sunt "artistele" din ziua de azi ... Inclin sa cred ca avea personalitate si stia exact cat pretuieste. Normal, parerea mea.  +hug

floare mica

Vernil, nici eu n-am stiut ca Mita chiar a existat, in schimb, copil fiind, am auzit-o pe matusa mea de la tara cintind cintecul despre Mita Biciclista si rideam in hohote.   

einsteinitza

Moda cu palaria sau cascheta legata cu esarfa era la u moment dat,acum insa apare ca o nuanta de eleganta, pe vremuri asa se purta, sunt chiar picturi celebre, mai ales de doamne calare, cu esarfa pe palarie.
Despre regele Spaniei si Grigorescu, ca oameni, nu stiu nimic, practic.
Despre Goga omul, in afara de povestea politica, stiu ca nu era bine vazut ca om de bune moravuri, cum se zice. A avut o relatie adultera cu Veturia, care a tinut mult timp paginile presei de scandali din acele vremuri, ambii fiind casatoriti. Goga a avut asemenea istorioare, iar, pe undeva pe la 40 ani cand s-a casatorit cu Veturia, a fost se pare ultima lui relatie amoroasa.
Oricum Mita ramane o istorioara in sine, cu charm si indrazneala, un adevarat personaj.
Se pare ca era frumoasa si desteapta, dar oricum nu era o doamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

V-am spus ca la noi se doarme oriunde si in orice conditii.E drept ca nu ma gandeam ca se poate si peste bilele de biliard.........


pe masa de biliard lenea-i mare.......
 

sau pe dulapul de pe terasa......


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diditel

Vernil am primit si eu maill ul cu  coana Mita,l am lecturat cu placere,iti impartasesc punctul de vedere,cu siguranta avea o personalitate debordanta,cat despre sensualele zilelor noastre...deh,ce sa zic,e plina lumea de ele si nu de azi ,de ieri...

einsteinitza

Azi intorcandu-ma de la Bucuresti, am intrat in Carefour si in Baumax, si in ambele era oprit aerul conditionat. Aerul era greu, lipicios. Acum vreo doua saptamanil, acelasi lucru l-am observat in Cora Pantelimon, dar nu venisera chiar caldurile ucigatoare. Am facut o reclamatie, ei au argumentat ca tocmai s-a defectat. Este inadmisibil, in asa lanturi mari de magazine, sa se intample sa nu aiba aer, si nu pentru o ora doua, ci zile in sir.
Cred ca noi, cei ce platim, ar trebui sa ii umplem de reclamatii, sa nu faca economii pe seama noastra ca au adausuri grase tocmai pentru ca e inclus si aerul conditionat. Ma intreb daca la iarna vor opri caldura....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Depinde de ce vanzari vor avea ;)

einsteinitza

Nu cred.  Cred ca sub pretextul crizei isi umplu mai mult buzunarele.Daca de la un magazin mic inteleg, pentru ca au scazut clientii, marile magazine ,de tip supermarket, vad ca isi tot deschid alte sedii, deci........
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Nici un magazin alimentar nu-si permite sa aibe rafturile in caldura. La Baumax nu-i belea pentru marfuri dar la Cora sau Carrefour e  +hypno

einsteinitza

Pai Carefour Ploiesti? Iti spun eu ca era irespirabil, si nici in cot nu-i doare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

sicamin

Gomez ,super butasirea  :D :D :D. Oare de ce la pisici le place in ghivece? A mea se duce mai mult la un hibi ,si am crezut ca daca pun niste pietricele in ghiveci, nu se va mai duce acolo,dar sta pe pietricele si nici nu incape bine ca ghiveciul e mai mic si atarna jumatate pe jos.(ghiveciul e in gradina).

Ionela

Sica, m-ai terminat cu avatarul tau +hypno :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Acum am invatat si eu cum sa pun avatar si exersez schimband , cand i-mi place ceva. +dns

doina

Gomez , super ajutor de gradinar ti-ai gasit  ;D
Quote from: sicamin on August 11, 2010, 09:46:17 PM
Oare de ce la pisici le place in ghivece? A mea se duce mai mult la un hibi ,si am crezut ca daca pun niste pietricele in ghiveci, nu se va mai duce acolo,dar sta pe pietricele si nici nu incape bine ca ghiveciul e mai mic si atarna jumatate pe jos.(ghiveciul e in gradina).
Sunt atrase de mirosul din acel ghiveci .

gomez99

poate ca le place racoarea la burtica.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Claudiu

   Mai, am un chef de lucru azi ....

  Vorbeati de Mita Biciclista? Vax, n-ati vazut-o pe Mita mea!

Ochi de peruzea

Blonda, coada lunga, impletita

Forme de felina 

Acu va las, ca am o treaba prin gradina

Sa nu uit, lectia de clocit cactusi: