Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Foarte frumos arata, ce bucuroasa trebuie sa fii  +hug.

Codruta

Stefana, la cat mai multe flori!
Nicol, la fel si tie! E minunata.

Nicol Caloian

Nu stiu daca pana la anul mai vad vre-o floare de a el. Din cate stiu (sper sa nu fie asa  ???) asta face o singura floare la viata lui, dupa care munceste la facut pui. In ghiveci este unul care a avut floare, inainte de-al cumpara eu, asta care a inflorit acum si inca doi pui. Ma gandesc ca daca-i separ, poate mai fac pui suplimentar, dar nu stiu daca voi avea curajul sa umblu la ei.

stefana

Lasa-l, Nicol, sa-si vada de "viata" lui si cand s-o simti in stare, iti va face alti pui.

Nicol Caloian

Stefana, eu ma gandeam sa-i separ pe astia care au facut floare.

gentiana

Am gasit o carte (o aveam de mult in casa) si am inceput sa ma lamuresc cum e cu orhideele si de ce au nevoie

gentiana

intrucat informatiile sunt amestecate m-am gandit ca ar trebui putin sistematizate

stefana

Eu teorie stiu, ca sa pot ajuta la sistematizare  +dns ... cu practica stau mai prost  :D (Dendrobium-ii mei stiu ei ce stiu, ca si Cattleya  :-\ ).

gentiana

Stefana tu esti cea mai in masura sa scrii despre orhidee
ce zici sa facem ce a facut Es cu trandafirii
Facem pt Phale topic separat,cu datele la inceput ,cum se creste,substrat ,chestii de astea
La fel pt fiecare tip de orhidee pe care il avem sau il cunoastem
Mai tarziu completeaza si ceilalti cu datele sau experienta lor
N-ar fi bine?
Eu de exemplu sunt incepatoare,am cautat si am gasit o carte,am mai gasit si pe net diverse si as vrea sa confruntam datele
Banuiesc ca mai sunt si altii care au diverse tipuri de orhidee si poate au nevoie de ajutor
Eu citesc topicul de orhidee din 2007 si nu-s foarte date despre anumite tipuri

einsteinitza

Bravo Genti, nu mai gasesti nimic intopicul ala kilometric. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Hehee, Martipanu' era bun acum ::). Ce o mai face el cu facultatea  +rsp , o fi terminat ?

einsteinitza

Da, ce-o mai fi cu el. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Acum intrebarea e daca lasam topicul in pace si deschidem topice noi pt fiecare din tipurile de orhidee care le avem pe acasa sau incercam descalcirea topicul
Eu as propune sa-l inchidem pe cel existent si sa facem mai multe topice pe tipuri de orhidee
Sa hotarasca majoritatea

einsteinitza

Nu sa-l inchidem, ci sa-l lasam, pentru generalitati, asa cum este rubrica Trandafiri la sectiunea respectiva, unde scrii ce nu merge in alte parti. Apoi, rubrici separate.Asta e opinia mea. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ok
Atunci vorbim si cu Stefana si initiem topicurile separate

stefana

Eu pot scrie despre Phalenopsis si Ludisia discolor. Pentru ca ar fi bine sa o facem pe baza unei documentari solide, dar si experienta proprie  ::). Despre Dendrobium stiu multe lucruri, dar n-am reusit sa fac sa infloreasca decat unul singur in cativa ani  :-X

einsteinitza

Deci, sa vedem ce zice conducerea, facem asa ca la trandafiri, un topic mare cu multi pui? Ionela, ne sustii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am ajuns la expozitia de orhidee de la Hornbach. Asa preturi nesimtite - mai rar ! Si stiu ce zic, ca in anii trecuti plantele erau mai bogate si cu mult mai multe flori, dar la acelasi pret!
Pentru cine iubeste vanda si are conditii pentru ea, aveau mov si albastru. Aveau si cymbi, nimic special (rosu (spalacit) cu alb, albi (cu flori foarte mari) si galben pal. Foarte multe miltonii, ceva zygo (cu maxim 2 flori, si acelea trecute), oncidium (un pseudobulb cu tija - 45 ron  ;D)
Asa ca imi voi ingriji cu mare drag orhideele ce le am, le voi canta, le voi recita si poezii daca va fi nevoie, si ma voi inarma cu multa rabdare, numai sa infloreasca.
Pana vor inflori, am umplut balconul de cyclamen, schlumbergerele sunt pline de boboci, hoya Thompsonii e plina de pedunculi.

sicamin

Vernil ,orhideea primita de la tine (premiu) are tija de floare. +dns . Abia astept sa o vad inflorita.Mai au tije si din cele despartite (care au fost 5 pui la o planta de phale.) Cea mai florifera este totusi cea alba ,care are tot timpul flori.In august a inflorit si acum are flori ,iar pe tija cu flori a facut alte tije noi.

vernil

Ma bucur mult, Sica! Sa te  bucuri de florile ei!  +hug

Rux

A inflorit ,in sfirsit .(Va mai amintiti bobocii,nu ?)

flordel

Ce frumoasa e! Nu-mi amintesc sa fi vazut culoarea asta, dar ce-i drept nu prea ma pricep la ele, eu am numai 2 modele.

einsteinitza

E o minune, are o culoare superba. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Nici eu nu am vazut culoarea asta la orhidee!
Sa te bucuri de ea!  :)

penelopa

Quote from: flordel on November 16, 2010, 10:37:10 PM
Ce frumoasa e! Nu-mi amintesc sa fi vazut culoarea asta, dar ce-i drept nu prea ma pricep la ele, eu am numai 2 modele.
Idem şi eu! :)

Rux, parcă ar fi o gladiolă. :D