Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am fugit si eu si am storpit-o si cu un drum i-am facut si o poza ca sa ma lamuriti daca ceea ce se vede acolo este pseudo-bulb. Cel din poza (inconjurat saracul numai de acordeoane) e cel mai mare dar mai are inca 2 mai mici.


martipan

Ei,ma bucur foarte tare ca v-au fost de folos informatiile!
Codruta,nu se mareste poza cand dau clic pe ea,imi apare o sigla mare si frumoasa cu sunphoto :D .
Ozi,acele orhidute bulboase la care te referi tu sunt(cred :D ) Pleione .
Sunt niste orhidee terestre,cu flori superbe,in zonele calde pot fi cultivati in gradini,suportand un usor inghet.
Si mie mi-ar surade,sunt tare frumoase,insa pana om gasi noi bulbi la indemana  ::) !

Codruta

Am invatat eu sa pun poze aici dar normal ca nu am invatat corect ;D
Uite aici adresa cu orhideea:
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee/YOIAPCSCGDWINXIMEKD

gabriela jalba

ce frumoase-s Pleione -le astea!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Intr-adevar Gabi sunt superbe Pleione,insa sunt dificil de gasit si crescut astfel incat sa si infloreasca (sunt la fel ca si Hippeastrumii,toamna pierd frunzele,se usuca,iar primavara ies mai intai floril,apoi frunzele) ,insa eu tot m-as aventura  ::) :P !
Codruta,da ,se vad langa psbulbul cel mare alti doi mai mici,cu frunzele "acordeonate" rau!

Codruta

Stiu ca sunt "acordeonate" rau dar nu stiam, pana nu am cititi ce ai scris tu, ca asta e de rau. Am sa-i dau mai des apa si am sa o stropesc frecvent. Doream doar sa stiu daca acela e pseudo-bulb si daca asta inseamna ca se inmulteste. E bine sa o las asa adica sa nu o despart?
Pleione am cautat si eu dar nu am reusit sa gasesc.

ozimandias

Quote from: Codruta on February 19, 2008, 09:24:20 AM
Doream doar sa stiu daca acela e pseudo-bulb si daca asta inseamna ca se inmulteste.
Da, asta inseamna ca se inmulteste.

Quote from: Codruta on February 19, 2008, 09:24:20 AM
E bine sa o las asa adica sa nu o despart?

Daca o desparti, am mai scris, planta suporta niste traume foarte mari, din care poate nu-si va mai reveni... In alta ordine de idei, ca sa infloreasca, trebuie sa aiba minim trei pseudo-bulbi. Si in alta ordine tot de idei, cu cat vor fi mai multi pseudo-bulbi, cu atat planta va inflori mai frumos.

Codruta

Multumesc Ozi. Oricum mi-e groza de cate ori trebuie sa despart o planta asa ca mi-ai luat o piatra de pe inima :)
Oare frunzele acordeon isi vor mai reveni sau vor ramane mereu asa?

ozimandias

Quote from: Codruta on February 19, 2008, 10:20:20 AM
Oare frunzele acordeon isi vor mai reveni sau vor ramane mereu asa?

Nu-si vor reveni. Insa cele noi nu vor mai creste asa, daca vor avea mai multa umiditate...

martipan

Asa e cum zice Ozi,cele vechi asa o sa ramana,insa cele noi vor fi normale daca asiguri umiditatea necesara.
Nu ai de ce sa o desparti,e foarte bine ca se inmulteste!Florile apar intotdeauna pe pseudobulbii noi,abia aparuti de multe ori,deci cu cat sunt sunt mai multi ,cu atat planta e mai bine.
Orhideele ,in general,se lasa stufoase si ingramadite cat ami mult,psbulbii s despart doar cand nu mai ai in ce alt ghiveci sa o plantezi(asta o zic inveteratii intr-ale orhideelor.nu eu),pt ca despartirea poate intarzia inflorirea cu 1-2-3 ani chiar.
Deci,toate bune si frumoase,ai grija de ele si te vor rasplati! ;)

ELA

astazi mi-am luat o orhidee pt. ca mi-au placut mult florile ei:albe cu putin roz si usor parfumate dar cu cateva frunze in varful tijelor(are trei tije);este Dendronium Nobile si pt.ca nu am mai avut vreo orhidee pana acum va intreb :1.e normal sa fie asa "cheala"? 2.cum sa o ud?( este in scoarta si ghiveci obisnuit)

gabriela jalba

Ela,pune o poza. O uzi prin cufundarea ghiveciului in ceva cu apa ,si tii timp de 2 ore. Dupa care scoti ghiveciul si timp doua saptamini nu ai treaba!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

subscriu la ce zicea gabi, dar cu amendamentul ca nu trebuie sa fii ca ceasornicul, totusi. adica trebuie sa verifici radacinile ca sa stii cand trebuie udata planta. eu am fost pe punctul sa omor orhideele dupa metoda  "udat la 10 zile". era vara, canicula, plantele se deshidratau si eu asteptam sa treaca cele 10 zile....

sicamin

Si daca le tii in camera la bloc ,unde este cald ,trebuie sa le uzi saptamanal. La mine e cald ,cam 23-25 * si  le ud mai des.Tot Dendrobiu Nobille am si eu.

http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/orhidee/?action=view&current=P7080131.jpg

ELA

Fetelor, multumesc pt. sfaturi;de fapt tot datorita a celor scrise de voi pe site am indraznit sa achizitionez, in sfarsit, o orhidee!nu stiam daca si Dendrobium se uda la fel ca Phalenopsis(in instructiuni scrie doar"udare moderata"), adica prin scufundare
Sicamin, m-am linistit, nici a ta nu prea are frunze(nu pot sa-i pun o poza ca nu am foto digital);o ai de mult?
Sunt topita dupa ea, miroase a lacramioare...si are si multe flori...o nebunie!

sicamin

A mea era "cheala" cand am cumparat-o,ca era la reduceri .A inflorit la mine prima data  in vara. O am de un an iar acum a mai dat doua tije noi. Am inteles ca va face flori doar pe tije noi.

stefana

Gabi, e cam mult sa o tii 2 ore. Eu le tin cam 15 minute, pana absoarbe scoarta destula apa.
Cu Dendrobium e putin mai complex decat cu phalenopsis, dar nu-i mare filozofie.

martipan

Si mie 2 ore mi se pare cam mult...cel mai mult am tinut Papilionanthele,1/2 de ora,pt ca e plantat in mai mult sphagnum si se usuca la 2 zile...restul stau cam 15 min,cum a zis si Stefana.
Bafta!

ELA

ce este sphagnum-ul?

martipan

Este o specie de muschi de copac,originar din Noua Zeelanda .care se folosese in amestecuri de substrat pt orhidee pt a sporii retinerea apei .
Se gaseste destul de greu,din cate am inteles... ::)

gabriela jalba

Dragii mei,pot sa va zic ca asa scria pe cartonul cu care am primit orhideea,"instructiuni de folosire". Asta era in aprilie 2007. Acum acea orhidee e inflorita pt a doua oara,si am sa-i pun poza sa o vedeti,ce superba e !!!! Inca ceva: lemnul ala nu absoarbe apa suficienta in 15 min....Oricum,fiecare trebuie sa procedeze asa cum crede ca e mai bine pt planta lui.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Exact ,Gabi,fiecare are metoda lui,care se potriveste cel mai bine plantei sale !
Astept pozele,de abia astept sa vad frumoasa ta harnica !

Codruta

Gabi are dreptate; pe etichetele de pe aici asa scrie ca se pun 2 ore in apa o data la 2 saptamani. Combinand cele spuse de voi eu le pun saptamanal cam 30 minute. Se pare ca pentru Burrageara nu a fost suficient.

ELA

pe eticheta de la dendrobium nobile scria numai:sera temperata,udare moderata ???

stefana

Parerea multor orchidofili este ca nu trebuie sa ne luam numai dupa indicatiile de pe eticheta comerciala ;D
Ela ai aici un link spre niste informatii interesante despre Dendrobium nobile, origine, ingrijire, necesitatea perioadei de repaos din toamna ... numai ca este in franceza.
http://membres.lycos.fr/siteorchidee/dendrobium.nobile.htm
O sa caut acasa fisa la dendrobium nobile daca va intereseaza amanunte  ;). Mie nu mi-a inflorit pana acum nici unul  :(. Si-asa au trecut cu greu de canicula din vara, avand nevoie de umiditate, aer si racoare (imposibile in balconul meu).
Muschiul Sphagnum este un muschi care creste si la noi in tara in zonele mlastinoase. Din el se formeaza turba blonda.