Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Esti norocoasa sa ai o phale asa de longeviva ,felicitari!Sa sti ca exista cazuri in care florile rezista si 6 luni,deci ai timp sa te tooot desfeti cu frumusetea lor  ;) !
Ce mai face oncidium ?

gabriela jalba

Creste! tija e lunmguta bine si bobocei au inceput sa aiba codite;s-au desprins te tija.Poate am cind face poze...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Super,bravo!
Lasa,fa-i poze cand infloreste  ;D ;) !
La mai mare!

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta


myky


gabriela jalba

Ce frumusele!!!!! Le jignesti!!! Sint sfredelitoare de suflet!, ca zice Martipane???!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

cred ca o sa saliveze, eu asa fac, dar nu de pofta, de placere vizuala

ELA

ce bine ca pe la tine se gasesc si astfel de minunatii  !

Codruta

Am cautat mult si bine si cu greu am reusit sa le gasesc la Bakker care am inteles ca are reprezentanta si in Romania. Unii spun ca e o firma neserioasa (nu stiu exact in ce sens, stiu doar ca nici mie nu-mi plac ca prostesc oamenii cu cadouri aiurea) dar puteti incerca sa vedeti.

Acum a aparut floarea si la a treia. Sunt curioasa cat timp vor rezista florile.

sicamin

Eu am o orhidee si ma bucuram ca va inflori, ( avea muguri pe amandoua tijele  :D ) dar cred ca nu sant flori, ci pui. ???
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/orhidee/?action=view&current=P5050589.jpg
Codruta eu sant una din cei nemultumiti de firma Bakker. Am comandat de la inceputul lui martie niste plante si le-au trimis abia de Pasti . Plantele au fost atat de mici ca au ajuns deja uscate la mine.

Codruta

Felicitari Sica pentru puiutii de orhidee! Nu stiu cum ar trebui sa arate puii dar sigur nu sunt tije sau boboci.

Si aici Bakker trimite tot cu intarziere si nu totul e de calitate; trandafirii comandati in toamna s-au prins dar cresc tare greu si anemic. Un trandafir comandat primavara trecuta s-a prins dar a facut cateva frunze si a stagnat. Se pare ca isi va da drumul acuma. Feriga comandata de la ei am primit-o doar radacini si nici nu s-a dezvoltat (poate si din cauza mea). Plantele pe care le trimit sunt intr-adevar tare mici dar am luat altele si mai mici de la o alta firma. Semintele luate de la ei au iesit destul de bine iar cat priveste orhideea nu am cuvinte... o fi exceptia care intareste regula ;D

ozimandias

Felicitari, Sica!!! Minunat... Si ai cel putin doi, daca nu chiar toti sunt keiky... Felicitari.

stefana

Keiki indica faptul ca nu ai tinut dendrobiumul la rece si pe uscat in perioada rece (sfarsitul toamnei- iarna)  :-[.
Performanta este sa-l faci sa infloreasca din nou (keiki am avut si eu experimental, Martipan stie  ;) ).
Eu n-am reusit sa obtin flori: nu i-am asigurat ingrasamintele necesare inaintea perioadei de repaos si pseudobulbii au fost tare anemici  :'( . Dar las'ca acum ii cresc altii si pana la toamna ii indop eu  ;D.
Sau poate chiar asa o trebui: ca sa infloreasca planta a fost fortata la producatori si dupa inflorire, a fost epuizata, fiindu-i necesar un an de pauza.Mai discutam peste un an  :-*

sicamin

Stefana poti te rog sa-mi spui cum sa am grija de pui in perioada asta ? sa le pun ingrasaminte? Eu ma gandeam sa scot orhideele in gradina ,undeva unde nu au asa mult soare.

stefana

Mii de scuze, Sica  :-[, eu ma gandeam ca e vorba de Dendrobium  ;D (stiam ca ai un Dendrobium superb).
La mine doar Dendrobium au "produs" keiki  ;D.
Si nu ai nimic de facut, vor creste ei singurei. Daca le pui mai mult ingrasamant, poate nu e bine, ca s-ar putea sa se depuna pe radacini. O sa intreb si eu prin alte parti ce e de facut sau o sti Martipanu' mai bine  ???.
Ca sa-i separi de tije cred ca e mult de asteptat: cand vor avea 3+3+3 (3 frunzulite, 3 radacini si 3 cm marime  8), regula celor 3, asa am citit). Eu am cumparat un Phalenopsis din Hornbach, cu puiul crescut alaturi, pe un ciot de tija, puiul fiind aproape cat mama acum si tot nu ma indur sa le separ  ;D.

penelopa

Premiul meu de Craciun  ;)
Merci, Cara!

[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian

Vezi Pene, cine a urat cu spor si inspiratie a primit cadou frumos. Sa-ti traiasca si sa te inspire!  :D

penelopa

Multumesc, Nicol!
Ca, uite-asa, mi-au  trantit fetele astea (Gabi si Cara)  plozi"n brate.
Acum, trebuie sa-i iubesc si sa-i ingrijesc.
Si, cine stie, poate chiar o sa ma indragostesc !  ;)

Nicol Caloian

Aproape ca-mi vine sa pariez ca te vei indragosti de phale. Cea pe care mi-au facut-o fetele mele cadou e studiata aproape zilnic cu lupa ca nu cumva sa pateasca ceva. Asa ca vezi....
Sau deja ti-a incoltit ideea s-o faci cadou ca sa nu devii dependenta?!  :D  :D  :D

penelopa

Imi sunt prea dragi mamicile lor  ca sa le dau  altora cadou   ;)

simonaelena

Scurta poveste cu Phale:

Primit in februarie 2007 de ziua mea. Ingrasaminte: ioc. Schimbat ghiveci+scoarta aferenta: da.
Inflorit din nou in decembrie 2007. Din caldura prea mare, floarea s-a trecut la inceputul lui februarie.
Inflorit din nou pe tija veche, acum 3 zile.

Concluzia: planta asta ma iubeste, ca altfel nu imi explic cum de a inflorit asa repede, ca io am neglijat-o cat s-a putut. Nici macar pulverizari nu-i fac, ii mai ud frunzele sambata cand am si io program de gradinarit.

Nicol Caloian

Sigur te iubeste. I s-a transmis de la cine ai primit-o.

stefana

Quote from: simonaelena on May 07, 2008, 04:33:23 PM
... io am neglijat-o cat s-a putut. Nici macar pulverizari nu-i fac, ii mai ud frunzele sambata cand am si io program de gradinarit.
Daca are umezeala in aer, neglijarea este cea mai buna ingriire  ;D
Pulverizarile pe frunze nu-s necesare, doar pe substrat, cand este canicula. Daca poti sa o tii pe bile de argila umeda, e perfect.
Eu le mai spal la ale mele frunzele, ca se umplu de praf  ;)... tot pe la sfarsit de saptamana.

cara

pene, sa-ti creasca si sa-nfloreasca premiul! si asteptam la anu' alta uratura!  ;) ;D