Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

cupla!


si daca nu-l gasesti, cand mai merg eu odata la Baumax (e in capatul celalalt de oras, la ore de varf fac o ora cu masina!  :'( ), iti iau eu si-ti trimit.

dar nici aici nu se gaseste mereu. oricum daca nu este la voi sa-mi spui sa urmaresc eu aici.

opiadc

             Azi am avut o zi buna! :D :D :D :D :D :D :D :D :D
      Am fost in Ambient in Cluj si am luat 2 Phale cu 4,99 ron bucata;nu sunt inflorite, e drept,in consecinta nu stiu culorile, dar o sa am rabdare! ;D Radacinile sunt ok, la fel si mugurele terminal care se vede crescand la amandoua! ;D
      Vedeti cate stiu daca am citit topicul asta?!? ;D ;D ;D
       Ce nu stiu e daca e vreo problema ca le-au fost taiate tijele florale, foarte aproape de frunze? parca pe undeva am citit ca nu-i nimic, dar stiu ca o prietena are si adurat muuuuuult pana a inflorit din nou;dar la ea nu stiu sigur daca erau bune conditiile!
      Erau mai multe si m-am gandit sa cumpar tot ce era ok, ca sigur doritoare sau doritori se mai gaseau, dar restul sau aveau radacinile varza sau nu aveau mugurele terminal!
    Mai erau chiar multe feluri de flori la reduceri, dar nu m-am mai uitat, ca de acum vreo 20 de ghivece eram la capacitate maxima! ;D

ozimandias

Ca i-a fost taiata tija, nu dauneaza plantei. Doar ca exista posibilitatea ca din tija veche sa dea flori. Acum, ca n-o mai are, o sa-i creasca alta. Cand? Depinde de o multime de factori, dar daca ii respecti minimele cerinte ce le are.... eu cred ca destul de curand vei avea flori!
Felicitari!

larisa


Multumesc ,Ozi,ghiveciul e transparent si pot vedea radacinile ,substratul e din ala care a aratat ,Cara ,sper sa am rabdare si sa no innec ,ca mai am eu obiceiul asta

stefana

Cand esti tentata sa o uzi mai des decat la saptamana da-ti peste maini.
Si nu uitati "patul" de pietricele umede mereu: mai ales pe caldura are nevoie de umezeala in jur.

larisa

mersi ,Stefana  dar daca m-as fi plesnit la timp as fi avut mai  multe flori ,le-am innecat de atita drag

stefana

Cu foarte putine exceptii, am observat ca plantele se descurca mai bine cu lipsa apei decat cu surplusul ei. Chiar si hibiscusii, desi se pleostesc de sete, isi revin cand sunt udati.
La orhidee citisem undeva ca nu este bine sa fie stropite pe frunze, ci doar sa aibe umezeala in jur.
Pulverizand apa pe frunze in timpul caniculei, se deschid larg stomatele pentru a absorbi vaporii si apoi se inchid mai greu, producandu-se deshidratarea tesuturilor. Deci stropiti numai radacinile phalenopsisului, nu si frunzele.  Asa cum in rehidratarea tenului nu sunt indicate spalari dese cu apa pe fata  ;D

larisa

Doamna mea are o orhidee alba inflorita ,phale .Azi m-am uitat in ghiveciul ei si am vazut ca are apa cam pe un sfert in vasul in care e pus ghiveciul .Eu sunt aici de o saptamina si plantuta mea e tot acelasi soi dar roza ,ca e un pui de la una care era inflorita in martie ,la alt pacient .Fata care era acum ,tot romanca ,trebuia sa arunce tot ce era in casa ,si nu s-o putut indura sa arunce plantuta ,asa ca m-o intrebat pe mine daca nu o vreau .cum ,Doamne sa refuz ,cind aici o  orhidee costa 10 euro,un pui,si eu  nu aveam niciuna.dar acum va chinui pe voi  :-* :-* :-*Oricum iau topicul de la capat si-mi iau notite ca o scolarita

martipan

Felicitari Monica pt achizitii,data viitoare sper sa gasesti mai multe ( :D ;) ) !
Am o nedumerire,la ce zici tu mugure terminal,la mugurele vegetativ din rozeta frunzelor ?Daca da,cum ti-ai dat seama ca era mort ?Nu e musai ca mereu sa existe o noua frunza in dezvoltare,poate sa fie doar un gol creeat de celelalte frunze,care,daca ele sunt sanatoase,la fel si radacinile,si baza frunzelor (unde se unesc) si centrul acela nu sunt maronii,atunci orhideea e perfect sanatoasa  ;) !
Si eu stiu ,Stefana,ca nu e prea benefica pulverizarea frunzelor,mai ales ca pot favoriza infectiile fungice sau patarea frunzelor cu mici pete inestetice,sa nu mai vorbim de sarurile din apa care pateaza frunzele . Cel mai usor e cu bilele de argila mentinute umede ;) !
Felicitari si tie,Larisa ,pt noua orhidee obtinuta,mult succes cu ea !

ozimandias

Quote from: larisa on August 07, 2008, 12:27:42 PM
Azi m-am uitat in ghiveciul ei si am vazut ca are apa cam pe un sfert in vasul in care e pus ghiveciul .
Phalenopsis e o planta super rezistenta. Mie mi-a inflorit una, care nu mai avea nici macar o radacina... Asa ca, ele saracele, suporta cu stoicism orice. Pana la un moment dat...
Si eu am o cunostinta care a tinut o phalenopsis in ghiveci decorativ, plin cu apa, cam un an...Cand am vazut-o, n-am mirat ca mai traieste. Insa nu a mai dus-o mult. Mai ales ca posesoarea nu a vrut sa schimbe "metoda", ca doar asa facea de-un an...

vernil





Am avut un dendrobium superb, alb, acum 3 ani, am suferit enorm cand l-am pierdut. Azi am primit orhideea asta, probabil prima dintr-un lung sir ...


martipan

E un phalaenopsis minunat,Vernil,la mai multe minunatii de-astea!
Daca ai vreo nelamurire,intreaba,insa daca vei citii ce s-a mai scris,sigur vei gasii niste sfaturi utile,pt inceput ! ;)

opiadc

       La mugurele acela din mijlocul rozetei de frunze m-am uitat si la multe era rupt, dar cu totul, fara vreo sansa de a mai creste altul, si cum stiam ca orhideea creste intr-o singura directie, nu le-am cumparat pe acelea!


        E foarte frumoasa, Vernil, sa-ti traiasca!
       Cea pe care am primit-o de la fratele meu de ziua mea e foarte asemanatoare!

vernil

Multumesc, este frumoasa, sper sa nu ma provoace prea mult ... oricum nu are sanse prea mari sa depaseasca marea mea dragoste : HOYA. Si stiti de ce ? Fiindca nu miroase si incepi sa te plictisesti vazand aceeasi floare  muuulte luni  ;D

Nicol Caloian

Mariana, ca sa-ti spun drept, oricat ar dura floarea, la orhidee nu incetez sa ma minunez de cat da frumoase sunt iar unele au asa o commbinatie de culori si nuante incat parca le-as vedea prima para ori de cate ori le privesc. A ta are un desen al nervurilor in petale cu totul aparte. Sa-ti traiasca si la mai multe!

oana.toma

Buna, am si eu o orhi care a suferit un shoc acum vreo jum de an ;D am suparat-o cam rau. am udat-o prea rau si i-au aparut pete maro pe radacini, am zis scos-o din ghiveci ca sa ii tai radacinile cu probleme si mi s-au rupt aproape toate. A ramas in 3 radacini. Acum i-a mai dat una, avem si 2 frunze noi, una e deja mare. Problema mea e alta: dupa shocul respectiv i-au cazut florile la interval de o luna, cred. Tija arata cum o vedeti de atunci. Sa o tai sa u mai infloresc bobocii aia mici?  ;D Am citi ca se pot obtine plantute noi din tija taiata. Ma poate invata cineva? Am observat ca ii creste ceva... o fi tija noua sau radacina? Voi ce ziceti? Mersi  :P

[attachment deleted by admin]

oana.toma

alte poze

[attachment deleted by admin]

martipan

Buna Oana,bine te-am gasit !
Tija aceea o poti lasa asa,in spperanta ca va mai creste si a mai produce alti boboci,sau o poti taia,pt ca planta sa-si directioneze energiile in alte scopuri!
Tinand cont de socul suferit de planta ta,as zice sa o tai foarte aproape de baza plantei,pt ca planta ta are nevoie de frunze si radacini noi,nicicum de alte flori pe care nu are puterea sa le sustina !
Inmultirea prin tija e imposibila in conditiile apartamentelor noastre.Trebuie un spatiu steril si cineva care se pricepe sa taie imediata suprafata a tecii ce inveleste internodurile unde se afla punctele latente vegetative .
Ceea ce creste la orhideea ta e o noua radacina,un lucru imbucurator,tinand cont de numarul foarte mic de radacini al plantei tale .
Un sistem radicular potrivit unei phalae arata asa http://marean.sunphoto.ro/Orhidee/ANIOMDCRYGOONRFTMMP , practic ghiveciul ar trebui sa fie plin de radacini.
Va mai trece ceva timp pana planta ta va inflorii,important e ca se recupereaza si ca nu ai pierdut-o !
Mult noroc cu ea !

oana.toma

Mersi mult pentru raspuns :) Exact asa arata si a mea pana sa ii rup eu radacinile. In prezent are 7 frunze, dintre care una e in crestere. Radacinile umplu jumatate din ghiveci, sunt grase si f verzi. Pare pe drumul cel bun. Imi pare rau de tija sa o tai. Si ieri m-am dus cu foarfeca la ea si am lasat-o balta  ;D E normal sa ii creasca atatea frunze? Numai in anul asta i-au crescut 2.

martipan

Atunci e bine,are mai multe radacini decat ai jis tu (cand ai spus 3 ,sa intru in defibrilatie,nu alta :D ) !
E foarte bine sa aiba multe frunze,inseamna ca planta se dezvolta frumos !
Daca zici ca 1/2 din ghiveci e plin de radacini,ai putea lasa tija la locul ei,poate se intampla un miracol ;) !

oana.toma

Atatea avea cand am platat-o eu din nou  ;D intre timp alea 3 au crescut mult.  Toata discutia asta despre radacini ma facu curioasa rau :)) O studiai si vazui ca are mult mai multe decat stiam eu  :P In ultima vreme am lasat-o in pace, am obiceiul sa stau toata ziua pe capul plantelor si le cam usuc  :P mereu mi se pare ca e ceva de tuns, jumulit sau te miri ce :)))
Mersi mult pt sfaturi.

martipan

Eee,atunci mult noroc cu ea,ma bucur sa-ti fi fost de ajutor !
Baftas multa si ascunde foarfecele undeva unde sa nu-l mai gasesti  :D :D :D !

ioana_ralu

Quote from: martipan on August 15, 2008, 01:16:57 PM
Atunci e bine,are mai multe radacini decat ai jis tu (cand ai spus 3 ,sa intru in defibrilatie,nu alta :D ) !
E foarte bine sa aiba multe frunze,inseamna ca planta se dezvolta frumos !
Daca zici ca 1/2 din ghiveci e plin de radacini,ai putea lasa tija la locul ei,poate se intampla un miracol ;) !
Atunci eu cu a mea ce sa fac ?cam atatea are .Abia acum are o radacina noua mica ,,mica(plus cele 3 vechi) si ieri a trebuit sa-i arunc scoarta ca era lipicioasa si mirosea urat.Singurul pamant pe care l-am avut la indemana a fost cel pt orhidee de la Agro

vernil

Azi era ziua de udat florile, mai ales orhideea.  Am zis sa fac si eu ca voi, sa scufund ghiveciul pentru 3-4 minute, apoi sa-l las la scurs ... dar am uitat de el :o. Mi-am amintit dupa o ora ... Era cadou de la sot ... pentru mine, fiindca ii plac fiica-mii foarte mult ...

ELA

si mie mi s-a intamplat sa uit de ghiveci dar nu s-a intamplat nimic; urmatoarea udare ar fi bine sa o faci dupa o perioada mai lunga decat de obicei