Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

larisa

Stefana ,din pacate nu pot pune poze cu ea ca nu am aparat ,dar pe eticheta care o are ,scrie miltonia ,orhidee,

vciupa


Erwin

M-am uitat si eu la preturile orhideelor. Intre 31 - 39 lei la o florarie. Ieftine, nu?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Mi-am ales o orhidee  ;D, am oscilat intre una alba, cu o mica pata galbuie in mijoc si aceasta




larisa

Ce frumoasa e Vernil !

martipan

Felicitari,e foarte frumoasa,si eu as fi ales la fel ;) !

rox94ana

este foarte frumoasa! sa-ti traiasca si sa te bucure cu florile ei!

ozimandias

Vernil, extrem de frumoasa orhideea.

Quote from: Erwin on September 06, 2008, 04:40:56 PM
M-am uitat si eu la preturile orhideelor. Intre 31 - 39 lei la o florarie. Ieftine, nu?
S-ar putea spune si asa. Acu' depinde si ce soiuri de orhidee ai vazut cu 31-39 lei. Ca daca era Cattleya si matura pe deasupra merita toti banii. Asa, phalenopsis sunt in Bucuresti cu 29.99 lei. Insa sunt plante adolescente, daca as putea sa le spun asa. Am vazut phalenopsis cu 80 lei, cu floarea cat palma mea rasfirata, cu tija ce cred ca depasea 1 m... Erau absolut dementiale.


Erwin

nah, nu ma pricep... nu stiu de care erau...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro


rox94ana

 :o ce frumoasa este!

larisa

Minunate Myki ,eu care sunt incepatoare in orhidei ,abia astept sa infloreascavsi a mea cea salvata de la tomberon :D ,are bobocei ,sper sa infloreasca pina plec de aici ,ca sa nu pierd florile pe drum

Myrela

 :o .......la cine au ramas lamele?  :o
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

martipan

Quote from: ozimandias on September 08, 2008, 11:13:04 AM
Asa, phalenopsis sunt in Bucuresti cu 29.99 lei. Insa sunt plante adolescente, daca as putea sa le spun asa. Am vazut phalenopsis cu 80 lei, cu floarea cat palma mea rasfirata, cu tija ce cred ca depasea 1 m... Erau absolut dementiale.


Poi aia sunt hibrizi special crescuti pt flori foarte mari,de obicei hibrizi intergenetici (parca am citit ca asiatici au reusit sa-i coaca   :D  ),asa ca pretul e meritat din plin  ;) ,cei la 30 ron sunt din sopiurile normale  ;D !

Miky,o sa vin peste tine si o sa ti le iau...pe toate ,toata lumea stie ca nu e bine sa zgandaresti ursul cu mierea,asa cum nu trebuie zgandarit martipanu' cu orhidee pitruiate,striate,mozaicate sau visinii-roscate  ;D :D :D :D !
Sa-ti traiasca sunt superbe !
Iar tie,Larisa,mult succes cu orhiduta ta,se vede ca ti-e tare recunoscatoare ca ai salvat-o ;) !

vernil

Sa nu uiti, Marti, sa ne arati peste ani, frumoasele tale orhidee! Viseaza, acum este timpul !

larisa

mersi ,Marti ,cred ca a fost ,norocul prostului ,sau al saracului,ca daca nu ma nimeream atunci cind le arunca ,salutare ,N-avea Larisa in veci si-n pururi orhidei ,asa ca acu m-am imbolnavit de orhideita ,ca orhidita am avut cind eram mica

myky

orhideele sunt pazite de un ciobanesc german :D

vernil

Quote from: myky on September 08, 2008, 07:08:03 PM
orhideele sunt pazite de un ciobanesc german :D


Iar ciobanescul german iubeste oasele cu carnita si zgarciuri  ;D

myky

numa' muschi, ca e batrana, si nu mai poate sa roada oase :D

martipan

Quote from: vernil on September 08, 2008, 06:38:49 PM
Sa nu uiti, Marti, sa ne arati peste ani, frumoasele tale orhidee! Viseaza, acum este timpul !
Asa sa fie,e o vorba la americani : 'From your mouth to God's years'  ;) !

Quote from: myky on September 08, 2008, 07:08:03 PM
orhideele sunt pazite de un ciobanesc german :D

Nu-i nimic,imi plac animalele,si ele ma plac pe mine (de obicei ;D ) ,plus ca acuma stiu ca-i place muschiul  :D :D :D !

Quote from: larisa on September 08, 2008, 06:51:57 PM
mersi ,Marti ,cred ca a fost ,norocul prostului ,sau al saracului,ca daca nu ma nimeream atunci cind le arunca ,salutare ,N-avea Larisa in veci si-n pururi orhidei ,asa ca acu m-am imbolnavit de orhideita ,ca orhidita am avut cind eram mica
Asa ti-a fost,sa o gasesti exact in momentul potrivit,norocul,sansa,destinul,spune-i cum vrei,important e ca s-a intamplat  ;) !
In locul tau,m-as uita mai atent la cosul comun de gunoi  :D :D :D !

larisa

Mariane ,aici totul e securizat ,asta pleca ambalata la bio tone ,eu am salvat-o inainte de plecare nu dupa ce a plecat ,la noi ,tre sa te uiti atent pe unde calci cind duci gunoiul d-apai sa te mai uiti in lada :D :D
si sa stii ca in o saptamina ,daca nu mai devreme ,vad si ce culoare are ,ca un boboc sta sa se desfaca

martipan

Las' ca-i bine si cuasta !
Maaaai,dar repede se pune pe inflorit,felicitari,sa nu uiti sa ne arati,sunt tare curios,de-abia astpet sa-ti vad frumusetea !

larisa

D-apai io ,ca neam de neamu meu n-a avut orhidei,,am so botez deutschland orhidee

vernil

Aveati dreptate cand vorbeati de frumusetea orhideei. Nu doar ca se mentine, dar se si dezvolta floarea. Uitati ce printesa am


Fleurf

 Superba Vernil! Sa-ti traiasca!