Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ELA

momentan am o singura phale,ramasa de anul trecut, si careia i-a dat o tija noua....nu pot sa o deranjez acum,nu?

martipan

As zice sa nu o deranjezi,ar fi pacat sa ratezi inflorirea !

ozimandias

Prima orhidee din colectia personala de toamna-iarna:

Si ceva ce m-a uimit profund, cand ii cautam numele:
asta e poza de anul trecut: iar aceasta e poza de anul acesta . A inflorit in aceeasi data!!!!! (azi dimineata, daca as fi avut timp, ii faceam poza tot jumatate deschisa). Mi-e greu sa cred ca FIX la un an si-a deschis iar florile!!!!  :o

myky


ELA

ce orhidee e, ozi? nu reusesc sa deosebesc speciile de orhidee,in afara de phale si dendro...

ozimandias

E o Beallara. Mai exact Beallara Peggy Ruth Carrpnter  ;D.

ozimandias

Va spuneam in 27.10.08 ca mi-am luat un dendrobium Phalenopsis de la Trias, cu 9 lei, fara flori. Ei bine, acum cand l-am dus la udat  :o :o :o
Si nu are doar o tija  :o Se mai iveste una, pe partea cealalta! Asa ceva nu pot sa cred. Acest pseudo-bulb are doua tije uscate si taiate in varf. Si acum, de la primele frunze de dedesubt, ii mai dau doua tije  :D


Nicol Caloian

E clar, Ozi dragoste reciproca! Si tu le iubesti dar si ele pe tine!

floare mica

Quote from: ozimandias on November 19, 2008, 09:16:11 AM
Va spuneam in 27.10.08 ca mi-am luat un dendrobium Phalenopsis de la Trias, cu 9 lei, fara flori. Ei bine, acum cand l-am dus la udat  :o :o :o
Si nu are doar o tija  :o Se mai iveste una, pe partea cealalta! Asa ceva nu pot sa cred. Acest pseudo-bulb are doua tije uscate si taiate in varf. Si acum, de la primele frunze de dedesubt, ii mai dau doua tije  :D



Daca afla cei de la Trias ca au vindut cu 9 lei asa un dendrobium harnic isi baga unghia in git, mai bine le arunca decit sa ne faca noua o bucurie  :D :D :D

Ella

Quote from: ozimandias on November 19, 2008, 09:16:11 AM
Va spuneam in 27.10.08 ca mi-am luat un dendrobium Phalenopsis de la Trias, cu 9 lei, fara flori. Ei bine, acum cand l-am dus la udat  :o :o :o
Si nu are doar o tija  :o Se mai iveste una, pe partea cealalta! Asa ceva nu pot sa cred. Acest pseudo-bulb are doua tije uscate si taiate in varf. Si acum, de la primele frunze de dedesubt, ii mai dau doua tije  :D



Ce fain, floarea are sa fie surpriza sau banuiesti cam ce urmeaza? :D


ozimandias

Cred ca va fi mov. Dar poate fi si cacaniu, faptul ca infloreste la mine... :D
Si asa e... cred ca daca afla, imi mai cer bani cand ma mai duc pe acolo  ;D. Nu glumesc. Sigur nu ar fi facut-o daca statea tot la ei. Era sub niste rafturi, lipita de perete, fara pic de lumina... sau poate tratamentul asta a determinat-o  ::)

Ella

Cred ca iti multumeste :)

Ella

Uite ce cos fain le-am tras ieri orhideelor mele. In asta pot sa le ud prin scufundare ;D
http://good-times.webshots.com/photo/2895336390090768421KprAGG

Stii unde am gasit ieri spaghnum? la raionul de hobby, cautam ceva de facut fundite pt. brad si am dat de sphagnum pe alese :D Scrie ca este de la mama lui, nu are conservanti sau coloranti 8)

ozimandias

Quote from: Ella on November 19, 2008, 05:24:48 PM
Cred ca iti multumeste :)

;)
S-ar putea asta sa fie modul in care-mi multumeste.

Fain cosul. Si eu am cautat cam asa ceva. Insa mi-am luat si eu unul din metal (doar niste bride) iar ca si "cos" fibra de cocos.  ;)

ozimandias

Quote from: Ella on November 19, 2008, 05:37:31 PM
In asta pot sa le ud prin scufundare ;D
;)

Dar ce nu inteleg eu  ::) Vanda e tot acolo? In substrat?  :o

Ella

Da, Vanda este tot acolo, cel mai bine s-a descurcat cand a stat in spagnum, nu in aer. Experimentez si eu ::)

Opiadc, le ud prin scufundare :D cosul este din plastic ;)

Chestia este ca nu mai am loc, timp...etc...le-am grupat pe toate dupa nevoi, orhidee, cactusi, episcii...gata cu distractia.

ELA

Ella, au lumina artificiala in permanenta sau doar seara?
Am si eu patru orhidee si tare le-as grupa si eu ...

Ella

Au lumina artificiala de la 8 dimineata la 10 seara, la mine, acum, ziua are doar 7 ore iar in decembrie si ianuarie doar 4 ore ;D, nu am incotro, altfel omor toate plantele.
Da nu vine ea, vara? sa vezi in iulie si august cand nu se intuneca deloc ;) ziua non-stop, la 10 seara soarele-i pe cer :D

GetaV

Fetele spuneti-mi si mie unde este Trias-ul asta ?

ozimandias

Unul e vis-a-vis de metroul Iancului. Treci strada si o iei spre Obor, doar putin. Se vede.
Dar nu te duce acum. Nu mai aveau orhidee la reducere (a trecut opi pe acolo  ;D)

ELA

inseamna ca la conditiile de la noi,cu mai multa lumina , nu e nevoie sa le tin la lumina artificiala...totul e sa le gasesc un cos potrivit si scoarta pt.orhidee

floare mica

Minunat aranjamentul Ella si vanda e vedeta  8) cind uzi prin scufundare cred ca mai mult de o jumatate de zi trebuie sa lasi cosul in baie la scurs si cind il aduci inapoi iti trebuie neaparat o tava sub el  ;)

gabriela jalba

Ozi ma bucur pt tine ca ti-a inflorit bella si de tijele lui dendro!!!!! Asa mai stau si eu cu ochii pe ele,de numa-numa!!!
Ella,sint foarte frumos aranjate floricelele tale.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi... :-*
Floare-mica, nu e asa. Eu astazi am udat prima oara "cosul" meu. Si s-a scurs destul de repede. L-am agatat fara nimic sub el si nu a curs!

Ella

Hai ca spun tot ;D
In baie am doua chiuvete, una este special pt. indeletniciri casnice, aici duminica nu prea avem treaba, deci este timp pt. udat orhidee. Inchid scurgerea, las apa sa curga pana la un nivel masurat anterior, pun igrasamant pt. orhidee si apoi pun orhideele. Cand imi aduc aminte dau drumul la scurgere si apoi tot cand imi amintesc le aduc si pe ele in casa la locul lor ;D Cam asa procedez de 2 luni bune si vad ca le place :D Vanda a avut alt tratament si nu este chiar ok. asa ca am trecut-o si pe ea la scufundari :D