Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Quote from: opiadc on November 19, 2008, 09:43:08 PM
              Mie imi face pui Dendrobium-ul;ramurile care le avea a zis Stefana ca sunt 'consumate' si nu o sa mai infloreasca! :'( M-am bucurat tare cand am vazut mugurasul!
       
Opi, si pseudo-bulbul meu fusese inflorit. Are doua tije in varf, taiate. Si, o frunza mai jos, ii mai dau 2 tije...

ELA

Ella, in fundal se vad niste frunze inalte,arcuite.....seamana cu zamyoculcas-ul!
bobocii mei de la dendro vi i-am aratat?..uitati-i

Nicol Caloian

Quote from: GetaV on November 19, 2008, 07:23:28 PM
Fetele spuneti-mi si mie unde este Trias-ul asta ?
Mai este una pe Lacul Tei. Vrei sa trec pe acolo si sa fac "inventarul"? Ce te intereseaza in mod deosebit?

ozimandias

Ela, abia astept sa vad florile. Ai idee ce culoare e?

Ella

Quote from: ELA on November 19, 2008, 10:31:20 PM
Ella, in fundal se vad niste frunze inalte,arcuite.....seamana cu zamyoculcas-ul!
bobocii mei de la dendro vi i-am aratat?..uitati-i

Da, este zamyoculcas...unul mare si frumos, ocupa juma de birou dar nu pot renunta la el, pur si simplu nu-i sta bine in alt loc ;D

Hai cu floricelele de dendro ;)

ELA

dendro al meu face flori albe,a inflorit si anul trecut( de 2 ori) si putin parfumate-miros discret de lacramioare;stiu ca sunt si alte culori dar la noi cred ca nu adus pana acum decat alb!

ozimandias

La Hornbach (Berceni) au orhidee noi. Vanda multe, masdevallia (interesa pe cineva  ;)). Si de azi au si plante la reducere. Eu mi-am luat inca doi papucei  :D. Zigopetalum doream, dar nu prea am gasit unul sa-mi placa mult de tot.

myky

aoleu ozi, cum il mai scot eu pe gabi la horbach, azi am trecut prin fata lui si nu am oprit, eram obosita rau (bantuisem 2 ore prin real)
papuceii erau la reduceri, cat?

ozimandias

50%
Si a bagat plantele la reducere un super dragut de baiat, pe care-l cunosc de cand s-a deschis magazinul  :D
Era un raft cu plante fara flori. O alta doamna a intrebat o vanzatoare daca sunt reduse si raspunsul a fost: nu, pe acelea le aruncam! S-a socat femeia, m-am socat si eu si, intamplator a trecut pe langa mine baiatul asta de care va ziceam. Vb. la telefon. I-am facut semn ca vreau sa-l abordez si a stat pe loc pana a terminat de vorbit. I-am spus baiul, mi-a spus ca se vor reduce plantele, insa ca mai dureaza, poate o zi, doua, ca trebuie sa ia nush ce aprobare de la alt departament. Si, dupa 15 minute, scria vanzatoarea afisul cu reducerea!

Iar cand a aflat raspunsul vanzatoarei, a luat foc. S-a rastit la ea... Fireste ca a negat, dar am auzit si eu. Si, ca-s eu fata buna, i-am zis, lasati-o, ca poate nu am auzit noi bine... Asa ca vanzatoarele, nu stiu din ce motiv, sunt ne-profesioniste  ::)

myky

din motive de nesimtire.

GetaV

Nicol numai daca ai drum, nici eu stiu ce vreau,in lupta pt.loc la lumina,nu stiu ce-ar mai incape,dar niciodata nu stii ce gasesti.

ozimandias

In Hornbach aveau asa:
Oncidium, Miltonii, Zigopetalum, un Encyclia (cu inceput de tija!) cativa papucei. Ideea e ca erau reduse cu 50% din pretul initial, iar pretul initial diferea in functie de cate tije avea planta inflorita. Asa unii Zigo sunt la 45.99, altii la 59.99 si tot asa (ma rog, nu stiu sigur adca astea-s preturile, dar cam asa). Asa ca, daca va duceti, cautati. Aceeasi planta poate avea preturi diferite.  ;)

GetaV

Si la Hornbach Militari la fel,am fost eu aseara.Preturile vechi sunt sterse f. bine  de nu stii pretul real.

myky


myky

ati trecut pe langa ele, azi am observat un pseudobulb nou la max picta, tare sunt curioasa daca rezista la mine, daca o fac pe asta sa infloresca, ma profilez numa pe orhi, aaaaa si strepto.

Ella

aaaaa si episcii ;D aaaaa si violete ;D  aaaaa si hibi ;D ;D ;D...sa mai scriu ca mai stiu denumiri de plante ;D Chiar crezi ca te poti opri la 2? eu fac lista de ani de zile si nu ma pot opri la 7, tu vrei la 2? :o

myky

ei pot, da speranta moare ultima :D :D

ozimandias

Quote from: Ella on November 21, 2008, 10:45:46 PM
Chiar crezi ca te poti opri la 2?

Ella, uite, eu am reusit sa ma opresc la 2: orhidee si streptosi. Si daca da Dumnezeu si vine iar vara... voi ramane la 1: orhidee  ;D
(mai am doar cateva altele pe langa astea 2: 2 acalyphe, 1 hoya, 2 violete, 3 crini, 1 nolina si 2 frunze de ceva - am uitat ce- la prins.)

Ella

Adeniumii? ::) ::) ::)
si lasa ca eu ma opresc la 7  ;D  le-am grupat pe familii :D :D :D

ozimandias

 :-[
Ai dreptate!!!!!
Stii, am scris facand inventarul din memorie. Pe ei tocmai i-am mutat de pe balcon in casa si deci, pe balcon nu mai erau iar in casa nu i-am "vazut"!
Deci 3 colectii... si daca da Dumnezeu si vine vara raman la 2  :D :D :D

myky

ella, aseara dupa ce ti-am raspuns tie ma gandeam ca de fapt trebuia sa scriu in loc de streptosi,  gesneriaceae si am uitat de cactaceae si de, si de, aoleu.

DECI, MA NUMESC MIHAELA SI SUNT ALCOOPLANTOFILA :'(

ozimandias

Quote from: myky on November 22, 2008, 09:16:46 AM
DECI, MA NUMESC MIHAELA SI SUNT ALCOOPLANTOFILA :'(
Bine-ai venit, MIHAELA!
Ana Maria, plantofilo-dependenta!

:D

Ella

Si eu, si eu in gaschca. ;) :-*

ozimandias

De fapt, cred ca toti care suntm aici, asta cautam: terapie in grup!  :D

myky

ei, imi creste inima cand vad ca nu sunt singura :-* :-* :-* :-* :-*