Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Quote from: ozimandias on January 26, 2009, 03:57:51 PM
Multumesc Iulia, multumesc tuturor celor care au vazut in pozele mele ceea ce am vrut eu sa arat. (pe aceasta cale, desigur, multumesc  ;D)
Pene... in timp ce postam pozele ma gandeam: " oare mai are cineva asa imaginatie ca a mea... ::)"

Si sa va mai spun. Azi o zi mai libera un pic pentru mine. Asa ca directia Hornbach si Obi! Am ramas uimita, dom'le. Ce ti-e si economia asta de piata... Cum o-ntelege unii (pe ea, pe economia de piata). In Hornbach, phalenopsis frumoase, comune, mici, cu doua, cateotada trei tije. Albe si mov. 44.99 lei. In Obi, phalenopsis superbe, mari, toate culorile, absolut sanatoase la frunze si radacini, cu o tija da' mare si florile superbe, 26.99 lei (sau ceva pana in 28, oricum...). Nu am cumparat nimic. Desi m-am invartit o multime pe langa ele. Acum am atatea... incat fac selectie, frate, nu asa. Deci, pana nu gasesc si io de-aia de are Cara cu petalele crete, nu mai cumpar nimic. Am zis.  ;D
Da eu  ;D ;D ;D ...
Asa...deci Iulia,ma enervezi,e mult,mult prea frumoasa,mai re si picatele,e supercalifragilisticexpialidocious !!!!!!

ozimandias

Quote from: IULIA on January 27, 2009, 12:53:40 PM
Ana, iote ce gasii io, pe aici:
Iecsact!  :D
Asta caut. Pana nu gasesc... nu mai cumpar nimic.

Absolut superba Iulia. Da' pretul? Pretul care e?

Ella

Quote from: ozimandias on January 27, 2009, 05:33:16 PM
Quote from: IULIA on January 27, 2009, 12:53:40 PM
Ana, iote ce gasii io, pe aici:
Iecsact!  :D
Asta caut. Pana nu gasesc... nu mai cumpar nimic.

Absolut superba Iulia. Da' pretul? Pretul care e?

:D :D :D de parca te mai intereseaza pretul, cand o gasesti :D :D :D

ozimandias

Draga Ella, nu stiu cum e pe la voi, dar la mine deja se fac pregatirile pentru luna martie...Sotul meu se gandeste cu teama ca, intre 1 si 8 martie, superba lui nevasta implineste 25 de ani ... ;D Asa ca, saracu... tot incearca tot felul de tertipuri: in luna ianuarie (la inceput) m-a lasat fara bani, ca brusc a observat el ca trebuiesc schimbate cauciucurile masinii mele (toate 4  :o) si cred  ca mi-a luat cauciucuri de cursa, la cat au costat. Acum o saptamana a decis ca nu mai putem sta fara cuier (de la zugravit nu am mai avut cuier) si a dat comanda de neste mobila pentru un hol de aproape 3 m.... Acum se vaita ca nu-i mai pace TV din bucatarie... Da' io m-am prins. "Cuierului" n-am ce-i face, e comandat. da' TV nou nu vede el  ;D ;D ;D De aceea ma intereseaza si pretul. Ca poate, printre picaturi ii iau si lui TV  :D

Ella

Sa ne traiesti!  :-*
La noi luna martie este calma, nu se stie de martisor iar ziua mamei este prin mai, la distanta de 2 saptamani de ziua tatalui.
Aici cadourile se dau doar in familie sau in privat, nu ai ce cauta la scoala sau intr-o institutie publica cu o floare macar, nici vorba de sacosica sau cadou.

vernil

Asadar, m-am imbolnavit de orhidita, iar la cat costa ele, voi da faliment  ;D. Obisnuiesc sa merg pe jos cand plec de la lucru, sa-mi clatesc ochii ... Numai ca azi am trecut pe langa 2 florarii si am zis ca paralizez cand am vazut ce nebunie de orhidee aveau: Cymbidium roz si vernil  :D, cu , 4 sau 5 tije inflorite sau pline cu boboci , la 80 ron  >:(  Ca sa ma consolez, mi-am luat un oncidium care mi-a placut foarte mult, are o tija cu flori ca de ametist, cealalta cu flori albe pictate cu grena. Uite-l

martipan

Vaaai,cat de frumoasa este,e printre preferatele mele !
E,de fapt, o Beallara 'Peggy Ruth Carpenter'  ;) !

Nicol Caloian

  :o  :o  :o  :o :o V-ati propus sa ne aduceti ia stare sa facem infarct?

cara

Quote from: vernil on January 27, 2009, 07:16:42 PM
Asadar, m-am imbolnavit de orhidita [...]

in viteza am sarit o silaba si m-am speriat. credeam ca ti-o crescut peste noapte.... ::)



:D :D :D :D

vernil

Martipan, te rog, daca stii mai mutle despre 'Peggy Ruth Carpenter' , arata0-mi cat esti de bun la capitoul asta. vreau sa-ti zic ca am fost dusa rau cu pluta, m-am uitat la flori, nu la bulbi, care nu arata tocmai bine... sunt putin galbeni  >:(

vernil

Quote from: cara on January 27, 2009, 07:24:21 PM
Quote from: vernil on January 27, 2009, 07:16:42 PM
Asadar, m-am imbolnavit de orhidita [...]

in viteza am sarit o silaba si m-am speriat. credeam ca ti-o crescut peste noapte.... ::)

:D :D :D :D


Ma lesi, daca vedeai cymbidiumul ala cu 5 tije, vernil, il cumparai instant. Eu nu aveam 80 ron la mine, dar mai e si maine zi  ;D

cara

Quote from: vernil on January 27, 2009, 07:29:09 PM
Ma lesi, daca vedeai cymbidiumul ala cu 5 tije, vernil, il cumparai instant. Eu nu aveam 80 ron la mine, dar mai e si maine zi  ;D


eeeeeeeeeeeeee, poi daca maine chiar il cumperi inseamna ca esti apta pentru boala!


martipan

Defineste galbeni...eventual baga poza la baiatu' !
E considerata un hibrid incadrat la cambrii,e ,ca toti acesti membrii,destul de rezistenta,infloreste bine si ii place mai mult decat,sa zicem miltoniilor,apa.
Aseaz-o la un geam cu lumina potrivita si ucura-te de ea.
Daca psbulbii sunt moi,aposi,atunci trebuie zgandarata la radacini,insa asta ii poate dauna infloririi .
Mai asteapta sa te bucuri de florile ei,insa daca observi ca ceva merge rau (florile cad in numar mare,frunzele se usuca,ingalbenirea avanseaza...),atunci musai scormoneste-i radacinile si vezi ce se intampla-de multe ori,in ghivece se pun buretei casre retin apa,pt ca orhideele sa nu sufere de pe urma transportului,asa ca nu o uda decat mai rar,pt inceput,pana ne lamurim ce si cum.

vernil

Mai rau la cymbidium este ca infloreste greu in conditiile de apartament. Are neaparat nevoie de variatii de temperatura intre zi si noapte.

vernil

Multam, Marti! Am pipait bulbii, sunt strong,. asa ca am scapat nitel de stres. Ca sa vezi ce rapid ma misc, iata si poza. Hai, nenea doctoru' de orhidee, zi-mi ca-i bine, traiti-ar!  :-*

martipan

Haidii bre,n-are nici pe aniba,arata foarte bine !
Te speriasi de frunzulita aia galbena ? Pai aia e batrana,se usuca ,in rest totul e bine,spor la ingrijit !

vernil

Quote from: martipan on January 27, 2009, 07:49:40 PM
Haidii bre,n-are nici pe aniba,arata foarte bine !
Te speriasi de frunzulita aia galbena ? Pai aia e batrana,se usuca ,in rest totul e bine,spor la ingrijit !


:-*  :-*  :-*  :-*   :-*   :-*

IULIA

Vernil, asa e. e tzeapana de tot, nu stiu unde o vazusi bolnava bre. asa ca baga adresa florariei ca vin si io sa imi iau.
VREAAAAAUUUUUUUUUUU !
nu fiti rele, dati-mi adresa, fie-va mila de o biata pofticioasa.
bravo Marti !
parca vad ca ma fac doftor la UPU ! vrei Marti si tu acolo, cu mine?

IULIA

ca acu cetii din urma, phale e. picatzica creatza e de la ...METRO. na. pe asta nu o stiati. si era 45 sau 49. nu stiu sa ma bateti, ca a platit colegu, Ana stie!

einsteinitza

E un vis, bravo colegu, si bravo posesoarei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

OK, Iulia, au multe orhidee acolo, cea mai ieftina e 45 ron, adica oncidium ce l-ai vazut. Phale ajunge si la 50 ron ... Floraria este chiar in spatele bisericii Sf. Vineri si al magazinului Cocor, sau cum i-o mai zice acum. Aveau si camelii cu flori, destul de mici, la 100 ron.

ozimandias

Quote from: einsteinitza on January 28, 2009, 06:43:24 AM
E un vis, bravo colegu, si bravo posesoarei
Es, corect ar fi fost: e un vis colegu, bravo!
Eu asa ceva n-am vazut. Barbatul sa puna in carut toate orhideele care-i plac si sotia sa spuna: asta nu, asta avem... iar el sa insiste: esti sigura?
:D

einsteinitza

Lasa ca si ce ai tu acolo, pe la geamuri, cu colegul care atace malc.... ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Quote from: einsteinitza on January 28, 2009, 08:44:00 AM
Lasa ca si ce ai tu acolo, pe la geamuri, cu colegul care atace malc.... ;D
E tace... ce, daca nu-l auziti voi inseamna ca tace?
Ma ia la prelucrat de cate ori are ocazia...Da' nu mai pupa ciorba calda doua zile...

einsteinitza

Da, dar nu au zburat pe geam niciodata.Chestia cu cicaleala e asa, sa tina capul sus. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro