poze de impresionat poporul

Started by cara, March 29, 2007, 07:51:27 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Cara, iti multumesc pentru fotografia Lunii. Este fascinant cand te gandesti ca a rasarit la apus, in timp ce ea se ridica pe cer, Soarele cobora, de aceea era luminata de jos in sus.
Sunt fotografii reusite, toate. Eu o astept cu mare interes pe Stefana, este artista in arta foto si nu numai  :-* Am avut ocazia sa admir si fotografii facute de DanaT, sa vedeti acolo splendori, cand reuseste sa prinda imaginea in oglinda a unei insecte, dar vazuta printr-o picatura de roua .... eeee

cara

ei, dupa apusuri si cer cu luna, e cazul sa diversific.
ia, laleaua neagra sau musca neagra:

:D :D :D


vernil

Daca ai mari imaginea insectei, ar parea ca-i a unui extraterestru ... Ce urata e insecta ... cah ... e paroasa, carna, si se uita asa urat la noi .... cah ...

Nicol Caloian

Insecta e cah, dar tehnica foto merita toata lauda.

mihail

CARA ai folosit inele sau ai un obiectiv pt. "macro " ?

cara

considerand ca inelele de marire a extensiei sunt imediat peste macroconvertoare, deci slabe (daca nu mai punem la socoteala lentilele aditionale pozitive simple care dau o calitate minima fotografiei), ca burduf cu extensie continua n-am vazut  ::) si ca obiectivele-lupa nu-s destinate fotografierii normale, mi-am luat asta:

;) ;D


mihail

Ma seci.....ce draku' nu puteai sa scrii de la-nceput ce bijuterie ai...?
Ma mai pui,sa-mi bat capul cu toti termenii aia,sa-mi amintesc din vremuri apuse.....sa inteleg.
Eu aveam inele,facute din textolit la strung...si le schimbam.
Pot sa stiu si eu de ce nu poti sa fii si tu o femeie normala ? Adica,sa-ti cumperi ca tot omul:tefaluri,inele si parfumuri...iti cumperi chestii barbatesti ?
Dar...ai incurcat-o...astazi,serviciile....mi-au dezvaluit un mic secret (intim  ;D ) din viata ta cotidiana.Sic !

martipan

Moaaama,Cara,ce dotata esti  ;D :D :D :D !
Sa-ti traiasca ,poate-mi dai si mie lectii de tehnica fotografica  ;) ;D !

cara

ia, luna plina:


mihail

Tocmai ma gindeam sa-mi scot telescopul pi terasa.Imi trebuie ceva timp sa-l reglez,sa "gasesc" Luna.
Dar eu vad si craterele.Sic!
Nici nu-ti inchipui ce treaba ar iesi daca ne-am cupla noi doi.Telescopul meu si aparatul tau.Putem lua si o pauza,daca tot e intuneric.
(N-ai nimerit timpul de expunere,e mult mai luminoasa.)

cara

deci am pozat cu diferiti timpi si diferite aperturi, dar asta imi place mie mai mult si deci n-ai ce face!

mihail

Buey,nu-i Luna asa.
Mi s-au terminat mesajele PM pe o oara (sory).Deci,nu a sosit nimic.Stind la tara,probabil trebuie sa ma anunte postasul.
Sau trebuie sa ma duc eu la posta? E si tare departe,8-9 km.

cara


mihail

ce ma enervezi...nu pot scrie decit aici... ;D :o
Adica e neagra ?
...postasul sta la citeva case mai incolo de mine (intr-un fel),o sa-i fac o vizita.Si-a "tras"si cutie postala in curte.Ce-o fac e cu ea,eu nu stiu.

mihail

Vernil,...adica la tine nu-i galbena si luminoasa ? si-i lipseste o bucatica in stinga jos ?

vernil

Quote from: mihail on May 08, 2009, 10:35:34 PM
Vernil,...adica la tine nu-i galbena si luminoasa ? si-i lipseste o bucatica in stinga jos ?

Asteapta, ma duc afara sa vad exact. Dar imi place la nebunie ca stati si voi acum cu ochii tinta la Luna si invatati fazele ei  :D. Pai ce, numai eu sa umblu cu capul in nori  :D

vernil

Cara, are dreptate Mihail. Vazuta direct, luna e mai stralucitoare , doar mici pete in partea stanga ...

cara

alo, domnilor! deci, asta e luna vazuta de mine. n-aveti decat sa veniti cu luna voastra luminoasa, fara pete, cu bucati lipsa sau cum o fi.

(la proces o sa-i aduc procurorului originalul, ca sa poata studia exif-ul!  ;) )

mihail

Vernil....Luna e superba,ma imbie sa ma gindesc la ceva,nu stiu ce,ceva frumos si placut.Mi-e lene sa scot telescopul,apoi am si multi carabusi,care se bushesc de acoperisul casei,parca-i o grindina ,mai rara.Poc,poc,poc...
O las pe miine.

vernil

Lasa, draga, ca ma uit la a ta, nu mai ies afara. Zic ca suntem impreuna, cu totii, lungiti pe pamant, cu  ochii la stele  :D

mihail

Vernil,eu cred ca virgula Cara ori a incasat o scatoalca-n felinare,ori a "servit" ceva .Bueyyyy,.....vinu'rosu' e pt. barbati ,nu pt. tine. ;D
Acu,ne mai si tirie prin tribunale.Vezi ,daca nu avem ce face si o bagam in seama ?

Claudiu

Cel mai bine se vad lucrurile la lumina zilei. (Punct  :D)



Cu asta cred ca am lamurit problema.  ;D

cara


vernil

Am urmarit o emisiune super-interesanta pe N.G., aseara, despre cum s-au format galaxiile, stelele, planetele ... Cat de interesanta este lumea in care traim dar pe care nu o vedem cu totul, ne lipseste vederea in infrarosu ... Vazut in infrarosu, spatiul cosmic este o mare de culori in miscare ... Au abordat si subiectul satelitului natural al Pamantului, Luna ... nu are aceeasi compozitie cu Terra si inca nu se stie cum a luat nastere ... Au mai zis o chestiune extrem de interesanta, nu stiu cati dintre noi s-au gandit si si-au pus intrebarea: de ce toate planetele si stelele sunt sferice ?
Frumoasa imagine, Claudiu.

cara

daca am terminat cu luna, incepem cu soarele!  ;D