experienta viitoare nereusita

Started by myky, March 29, 2007, 08:05:27 PM

Previous topic - Next topic

opiadc

      da, de-aceea am si folosit turba!
   eu personal am incercat sa inmultesc gardebia tinand-o in apa, sa faca radacina;si n-a facut!

         acum sunt iritata ca un plumbago pe care l-am cumparat pe post de floare de gradina  ;D decedeaza; era inradacinat , toti butasii de flori cumparati in primavara asta mi s-au prins in afara de asta! si mi-ar fi placut asa de mult ! :'( :'( :'(
       inca sta in ghiveci, dar nu misca nimic, nimic...

mamaruta

Opia, poate nu decedeaza plumbago; e o planta rezistenta; nu ii faci o poza, sa vedem ce e cu el? L-ai tinut afara, pe balcon sau in casa, la caldura? l-ai udat mult?

opiadc

       nu am aparat, din pacate!
    acum e chel, ca smocul de frunze pe care il avea in varf s-au uscat;l-am mutat in ghiveci, il tin in casa si l-am udat;
     are doua brate doar si incep sa se usuce dinspre varf spre baza;daca s-ar prinde ar avea de unde da frunzute, dar nu-l vad prea bine :'( :'( :'(

Myrela

Gardenia mea nu mai vrea sa inverzeasca, asa ca i-am pus caciulita, pt vreo 2 luni  :D
  Nu am avut niciodata perlit, l-am inlocuit intotdeauna cu cioburi [pe care le-am maruntit cu ciocanul  ;) ] , deci ''sfarmaturi ''de ceramica, tigla sau caramida.Nu stiu cum e treaba cu perlitul, dar eu raman la metoda mea.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

opiadc

        stai linistita, ca ne dam noi mari experti pe-acilea, dar de fapt si eu de perlit am auzit aici pe forum;
      cartea din care am citit o am de cativa ani, dar cum nu stiam ce-i ala perlit nici nu am bagat de seama! pana ce nu am intrat pe forum-ul asta :D
     am inradacinat si eu multe plante pana acum in pamant amestecat cu nisip, fara sa stiu de cocopeat, turba, perlit, etc, etc...
     si si cocopeat asta pe care l-am folosit la o parte din flori nu-mi prea place mie...bine, amestec cu pamant...dar retine cam prea bine umiditatea ;D; ca cica asta e unul dintre rolurile lui...
     mi-am omorat deja niste rasaduri dupa ce le-am mutat in pamant amestecat 2 parti rosasol si 1 cocopeat;
     si nu stiu de unde mi-a aparut si-un vierme de sarma in pamantul proaspat schimbat ....rosasol...asa de rau imi pare ca l-am luat   si am luat 3 saci de 50 l, ca florimo n-am gasit decat unu;primul sac pe care l-am folosit...
     mai am de schimbat pamantul cam la o treime din flori, dar nu mai iau rosasol nici sa ma tai :o ??? ::)

gabriela iuliana

Myrela gardenia ta cum e -butas sau planta,te intreb deoarece am primit si eu o plantuta care are radacini,am lasat-o in pamintul in care am primit-o,avea citeva frunzulite mici si in rest nu s-a miscat nimic.;oare sa-i pun si eu un pet in cap daca e planta sau numai la butasi merge cu pet?

Myrela

G.iuliana, doua postari mai sus am gresit eu, voiam sa scriu dipladenia, care anul trecut a inflorit superb, iar acum merge cu spor in jos........
  Gardenia am trei ''plante'' lesinate de vecina, si am pus si trei lastari separat sa faca radacini. Am scris pe pagina anterioara . A cum si-a revenit putin , si-a intarit si inverzit cateva frunzulite mici pe varfuri, dar unde am taiat [ ca erau uscate, cum v-am zis], acum apare un mucegai. Am stropit, dar ma roade sa le iau jos caciulitele si sa le pun afara , pe balcon.Ce ziceti? problema e ca aici noptile astea au fost temperaturi miiiiiiiiiiiiiiici........mai astept vreo doua zile?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

opiadc

       cred ca ar fi mai indicat sa astepti; si daca intr-un final se incalzeste si tii tu neaparat sa o scoti afara, fereste-o de curenti de aer si de razele directe ale soarelui;eu nu am scos-o niciodata afara, ca a durat o vesnicie pana i-am gasit un loc care sa-i placa si de atunci o mut numai cat sterg geamul; as zice mai degraba sa nu o mai uzi asa de tare sau macar sa o aerisesti pana se mai evapora din apa;eu cred ca din cauza excesului de umezeala s-a formay mucegaiul acela;
     cu mucegaiul sub pet am patit la cativa butasi de trandafiri pe care i-am pus in ghivece pe balcon in toamna; cei pe care i-am pus in gradina direct n-au avut nimic...ca aia au fost udati numai de sus ;D

gabriela iuliana

 :)Multumesc Myrela,sa vad cum o sa fac sa nu o dau in bara. :D :-*

Codruta

100% nereusita a fost incercarea mea de a inradacina lastari de la Rhododendron. Defapt a mai ramas un lastar in apa, lastar care are inca frunze verzi dar care nu da nici un semn de radacini. Imi pare rau pentru toate fetele la care le-am promis lastari. :'(

La fel am dat-o in baa si cu Canna. Din 7 bulbi diferiti pusi in pamant in primavara nu am resuit sa am nici o Canna. Unii nu au iesit deloc, altii au iesit dar s-au dezvoltat tare anemic si au fost acoperiti de alte plante iar doua care au crescut cei mai bine am descoperit ca ar avea un virus si le-am aruncat la gunoi. :'( :'(

Nicol Caloian

Pacat de efortul tau   :( . Poate la anul o sa ai mai mult succes. Nu dezarma!

gabriela jalba

Canna am avut de la tine,nu? Nici la mine nu au mers. Una singura a iesit si a facut o plapinda floricica. Mai incercam!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Mai fetelor cu canna am dat o si eu in bara..rau de tot!!de unde anul trecut aveam trei culori si "stufaris" din fiecare culoare..anul asta doar una singura galbena mi a inflorit,restul au dezarmat si n au vrut nici sa rasara macar :( :( :(..nu stiu cu ce am gresit, caci de 3-4 ani decand le am tot la fel le am tratat peste iarna!! ???stiti careva unde pot vedea preturile de la sahin? am vazut acolo canna frumoase,inclusiv roz!

Codruta

Ale mele erau toate cumparate din aceasta primavara si din diverse locuri. Am crezut ca la mine nu le-a placut ca le-am prea inghesuit. Se pare ca altul e baiul din moment ce nici voi nu ati avut succes cu ele.

gabi_gabriella

Anul asta nici la mine nu le-a mers bine deloc ... nici macar nu au iesit :( ..asa ca ..renunt la ele

myosotis

Ma alatur experientelor nereusite cu Canna. Ce e mai curios, una de-am avut-o intr-o caldare, a inflorit. Nu a crescut foarte mare si stufoasa, dar i-a mers bine. Dupa ce am pus-o in gradina ..... pa si la revedere, n-a mai dat nimic. Asta vara trecuta. Toamna le-am scos ( ca intre timp cumparasem mai multe  :-\ ) si le-am trecut la iernat. In primavara asta, n-am mai recuperat decat vreo doua radacini, le-am plantat si abia acum au cateva frunze de vreo 40cm inaltime. Parerea mea este ca nu le place solul. Ca soare si caldura au avut destul.

Johana

Eu anul asta le-am pus mai la lumina sa le fie cald si bine si din vreo 25 de radacini mi-au iesit......cate credeti?.....1 bucata. De toata jena!

paraschivvvv

Am incercat sa inmultesc din butasi hibiscusi deodebiti.La inceput primaverii i-am pus in apa ca pe cei clasici apoi vazand ca nu merg i-am pus in pamant  de semanat si din primavara pana acum nu dau nici semne de  uscare nici de dezvoltare.Nu le-am pus nici pet in cap.Anul viitor am sa-i pun in pamant cu pet in cap poate asa vor merge.Am vazut ca cei din Belgia si Olanda obtin pe cei deosebiti prin altoire.Cred ca este mai sigur.Dintr-un butas obtinut din portaltoi am obtinut un gen de hibi asemanator cu schizopetalus dar roz.Eram curios pe ce altoiesc hibii.Am crezut ca portaltoiul este din  cei salbatici de curte de pe la noi,dar nu este asa.Voi ,mai incerca si anul viitor o asemenea experienta,ca sa pot trage concluzia si cu inmultirea hibilor

myosotis

Cred ca portaltoiul este din specii de hibiscus botanice  (nu stiu daca zic corect). Unii care cresc de la mama natura, prin locurile lor de bastina. De ex. Hibiscus arnotianus sau H. schizopetalus.
Asa cum la trandafirii obisnuiti, de gradina, de obicei, portaltoiul este un soi de maces.

gabriela jalba

Paraschiv,pune-le acum pet in cap si tine-i la caldura. Uneori hibi,indiferetde "vitza" sint fitzosi. Eu am doi butasi (portocaliu intens simplu)pusi de 4 luni cu pet si ...nici,nici !!! Stau parca-s de stana. Eu am rabdare cu ei,ca doar nu cer de mincare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

din ciclul: "asa, nu!", va prezint balariile mele pentru care m-am chinuit doi ani  >:(

din acest moment, la mine in gradina Cineraria nu va mai pune piciorul! ma rog, radacina!

stefana

Noroc cu cineraria asta :D... ca doar asa vedem si noi cum mai arata gazonul tau   8)

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Cara. la mine cineraria nu s-a inaltat asa ca si la tine dar tot a trebuit sa o scot anul acesta pentru ca a inceput sa arate urat. Era in al treilea an. Asa am ajuns la concluzia ca trebuie considerata planta bianuala.
Culmea ca cel mai tare s-a inaltat cea care era la umbra totala.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro