Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Diana, ma bucur ca esti bine si ca ai treaba...
Scuze de confuzie... stiam ca esti profesoara si nu stiu de ce, am banuit ca de romana... Dar e bine si de biologie, ca o studiem si pe aceasta  :D

penelopa

Eu nu mi-am făcut probleme, Diana.
Bănuiam că eşti foarte ocupată dar simţeam şi că eşti liniştită în ceea ce ne priveşte.   ;) Altfel, îţi făceai tu timp să ne tragi de urechi.  :D

mamaruta

Diana, bine ai revenit!  :-* a fost liniste pe forum.... (ne-a lovit criza pe toti....)
Ella, cum ai rezolvat situatia de la scoala? Didi e bine?

Ella

N-am mai spus continuarea pt. ca insemna sa o laud pe Didi. Profesoara si-a cerut scuze, dar dansa nu urla la Didi, era suparata ca nu-i reusea programul dansei si o tot punea pe Didi sa repete pt. ca are pronuntia buna, sa auda si colegii ca se poate. A recunoscut ca a exagerat si s-au impacat. :D
Acum este bine!
Merci! :-*

myky

Quote from: Ella on November 02, 2009, 09:46:35 PM
N-am mai spus continuarea pt. ca insemna sa o laud pe Didi. Profesoara si-a cerut scuze, dar dansa nu urla la Didi, era suparata ca nu-i reusea programul dansei si o tot punea pe Didi sa repete pt. ca are pronuntia buna, sa auda si colegii ca se poate. A recunoscut ca a exagerat si s-au impacat. :D
Acum este bine!
Merci! :-*
daca se intampla in romania ca un profesor sa-si ceara scuze in fata unui elev, inseamna ca vine sfarsitul. vorba americanilor, 'cand o ingheta iadul'. :(

Ella

Myky ai dreptate, dar sa stii ca le este greu profesorilor, si aici sunt copii rai si incapatanati si nu au ce face, ii trimit la consiliere, se intorc la clasa si o iau de la capat. Didi are un coleg pt. care vin parintii cu randul si asista la ore, altfel copilul lor este obraznic, inca nu au gasit o solutie sa-l linisteasca.

In general, relatia profesor - elev este de prietenie.

myky

eu nu spun ca nu le este greu, dar sunt unii frate, te doare capu. si presupun ca si la voi sunt profesori cu care nu se poate discuta, dar poate e balanta echilibrata. aici este de la foarte putin spre deloc.

Ella

Profesorii cu care nu se poate discuta nu stau mai mult de un an in scoala, poate nici atat. Aici nu se practica titularizarea pe post, in fiecare an stau cu ochii pe catedre si cum aduna reclamatii, cum nu vor gasi catedra. Spun ca le este greu, pt. ca sunt copii care chiar profita de situatie, stiu ca ei au ffff multe drepturi, iar pt. acestia trebuiesc gasite metode de convingere, munca de lamurire, etc.

Intr-o zi, am intarziat, sa o iau pe Didi si am gasit-o stand de vorba cu "principalul" adica directorul  :D  si sa stii ca o lua in serios, chiar m-am amuzat de situatie. Isi fac timp pt. copii, ii asculta, ii incurajeaza, carte mai putina, in rest nu prea am ce le reprosa, situatia de la franceza a fost anormala, de asta ne-am si agitat.

myky

deh, as imi trebuie, daca n-am plecat cand a fost momentul.

Ella

Eu mai sper  ;) sa-mi spui cand sa vin la aeroport.  :-*


penelopa

Quote from: Ella on November 03, 2009, 08:09:04 AM
Eu mai sper  ;) sa-mi spui cand sa vin la aeroport.  :-*

Niciodată! .............  asmut toate "organili" aeroportuare pe ea.  :'(

ozimandias

Nu vreau sa va agit mai mult ca TV-ul ( :D) insa ce ziceti de gripa?
Pana acum nu ne-a mai zis nimeni nimic de ea si acum au innebunit toti.
Senzatia mea proprie si personala e ca au vrut s-o treaca sub tacere, dar chiar s-au inmultit cazurile si nu au mai putut sa taca... Pe mine m-a pus pe ganduri cand Streinul Cercel a spus la TV "si sa trea naibii acasa....". Atunci mi-am dat seama ca un om de talia lui nu "scapa" asta decat dintr-o mare disperare...
Azi am vorbit cu un medic super-renumit de copii si, la intrebarea mea "ce putem face" raspunsul lui a fost "sa ne rugam....".

Si tare mi-e teama ca ne vor vaccina copiii in scoli, iar eu una sunt impotriva... De asta mi-e cel mai teama...

Marmoset

Eu am primit doua mailuri: unul e un link de la un clip pe Youtube, altul e o relatare spusa la un ziar american:

http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA&feature=player_embedded


"Informatii socante despre rezultatele vaccinarii  impotriva gripei porcine, pe o nava a US Navy:

1. Nava anonima a US Navy a plecat pe mare  in aprilie, cu un echipaj de 347 oameni.
2. Intregul echipaj a fost vaccinat cu vaccinul H1N1, impotriva gripei porcine, la scurt timp dupa ce-au plecat pe mare.
3. Membrii echipajului au devenit bolnavi atat de grav ca alte nave a trebuit sa raspunda pentru a le acorda ajutor. 16 doctori la bordul unui portavion anonim si alte nave au raspuns. Un total de  50 de persoane al Marinei  Americane au fost trimise la bord pentru a raspunde la criza.
4. Doi membri ai echipajului din totalul de 347 au murit -  capitanul navei (un comandant-locotenen t) si un ofiter.
5.. cele 50 de  persoane trimise la bord pentru a ajuta sunt in carantina intr-un spital al Marinei din Balboa, Spania dupa ce 10 dintre acestia au contractat gripa de la echipajul navei. La un ultim raport, doi dintre cei 50 aflati in carantina se aflau in stare grava.
6. Din cei 347 de membri ai echipajului care au fost vaccinati, 333 au contractat gripa H1N1 din VACCIN. Doi au murit, dupa cum s-a mentionat mai sus, si 331 au supravietuit. Doar 14 din 347 marinari vaccinati nu au aratat nici un simptom de boala, in urma vaccinarii.
7. Marina Militara a amenintat toate sotiile echipajului sa pastreze tacerea – pretinzand ca toate aceste informatii sunt clasificate. Unele au fost mai curajoase si astfel ca aceste informatii ne vin de la ele.
8. Mai mult, pe portavionul care a oferit asistenta, 415 marinari au contractat gripa porcina si sunt in prezent in carantina la bord.

VA RUGAM sa nu ignorati acest mesaj si  sa-l transmiteti mai departe. Adevarul este ca epidemia de gripa porcina a fost creata de vaccin. Daca nu vom accepta vaccinul, nu va fi nici o epidemie. Din acest test este evident ca vaccinul  testat pe echipajul navei a dus la infectarea cu gripa porcina a 96% din echipaj. O astfel de rata de infectie este imposibil de obtinut prin orice mijloace naturale. Cu toate ca numai 1% au murit imediat, nu exista nici o presupunere privind efectele pe termen lung asupra celor vaccinati. A se vedea cercetarea efectelor pe termen lung ale vaccinului  din 1976 impotriva gripei porcine, precum si programul de vaccinare impotriva antraxului din timpul razboiului din Golf, pentru mai multe informatii.

De asemenea, retineti ca simplul contact cu cei care au fost vaccinati creeaza o sansa ca 20% dintre voi  sa contractati gripa porcina, chiar daca nu ati fost vaccinati. "


Acum...ce sa mai credem? Ne vor binele sau raul cu vaccinul asta? Eu am refuzat, deocamdata, sa-mi vaccinez copilul cu vaccinul asta, pana ma lamuresc despre ce-i vorba. Si nu sunt singurul parinte care a refuzat vaccinarea.

Ella

Quote from: penelopa on November 03, 2009, 08:37:06 AM
Quote from: Ella on November 03, 2009, 08:09:04 AM
Eu mai sper  ;) sa-mi spui cand sa vin la aeroport.  :-*

Niciodată! .............  asmut toate "organili" aeroportuare pe ea.  :'(


:'( :'( :'(


Ozi, aici a inceput campania de vaccinare si nimeni nu obliga pe nimeni, doar ca, daca te-ai imbolnavit, nu ai voie sa circuli, te autoizolezi. Pe Moni, medicul a sfatuit-o sa nu se vaccineze, insarcinata fiind. ::)
Ca de obicei, in Ro. totul se exagereaza, este o gripa si atat.

ozimandias

Quote from: Marmoset on November 03, 2009, 05:27:50 PM
Eu am refuzat, deocamdata, sa-mi vaccinez copilul cu vaccinul asta, pana ma lamuresc despre ce-i vorba. Si nu sunt singurul parinte care a refuzat vaccinarea.
Marmo asta ai spus-o tu sau e tot din mail? (ca ma intreb cu ce vaccin....)
Quote from: Ella on November 03, 2009, 05:29:39 PM

Ozi, aici a inceput campania de vaccinare si nimeni nu obliga pe nimeni, doar ca, daca te-ai imbolnavit, nu ai voie sa circuli, te autoizolezi. Pe Moni, medicul a sfatuit-o sa nu se vaccineze, insarcinata fiind. ::)
Ca de obicei, in Ro. totul se exagereaza, este o gripa si atat.
Exact, Ella... nu ar trebui obligati...
Eu nu sunt impotriva vaccinului daca poate sa-mi arate cineva date statistice pe ani in urma, sa stiu efectele pozitive si negative... Dar asa cum a fost si cu vaccinarea fetitelor de clasa a IV a anul trecut... copilul meu nu e cobai... Nu sunt in stare sa-mi asum riscul ca si copilul meu sa apara in statistici...
Nu-mi place modul de abordare a problemei acum... de cateva luni nimeni n-a mai spus nimic si acum e sedinta ... din aia, la nivel inalt, ca de aparare a tarii... In vara stiam fiecare caz de unde a venit persoana, cand s-a intors, ce-a facut... Acum am aflat ca o scoala in Iasi e (sau a fost) in carantina.... dar de unde? Din senin?

Am primit si eu un mail in care se spunea ce ar trebui sa facem. Printre altele era ceva de genul sa nu ne atingem cu mainile pe fata decat daca vrem sa ne spalam sau sa ne palmuim  :D Si cica si gargara cu apa sarata ajuta mult...
::)

Eu deja i-am dat in ghiozdan copilului hartie in care spun ca nu sunt de acord cu vaccinul.
Daca e obligatoriu, il cumpar si merg la medicul ei sa i-l faca... Nu pot sa accept ca vine o doctorita si vaccineaza 500 de copii odata... pe banda rulanta...
Offfff Doamne.... ce vremuri traim....


Marmoset

Ozi, nu e din mail replica aia, ci imi apartine. Nu stiu ce marca era vaccinul, pentru ca, atunci cand a, intrebat, mi s-a raspuns cu ridicaturi din umeri, iar mie mi se pare scandalos asa ceva!

ozimandias

Aha... pai cica inca in Romania nu a aparut vaccinul...  ::)

Si indiferent de marca, pana nu mi se prezinta rezultate eu cu ce as putea fi de acord?
(eu nu i-am facut copilului meu decat vaccinurile obligatorii, alea de bebelus... Si numai eu stiu ca nu o scapam din ochi doua zile dupa vaccin... )

ozimandias

A.... si ca masura de protectie contra gripei, azi mi-am cumparat un super-storcator de fructe (ala de cand era bebelus s-a cam stricat, trepideaza, si nu mai aveam putere sa tin de el cand ii faceam suc  :D). Deci suc de fructe, frate, la greu. Cu sfecla rosie, cu morcov si cu o portocala-doua...
:D

Marmoset

Ozi, eu am vorbit cu diriginta cand am auzit ca incep campaniile de vaccinare si-am spus clar ca, pe propria raspundere, refuz vaccinarea copilului! Asta pentru cand va incepe aceasta campanie!  :)
Stiu ca orice medicament de pe piata este testat un numar bun de ani pana ajunge sa fie comercializat. Despre vaccinul asta, inca n-am auzit de teste.
In ce priveste vaccinarile, la fel si noi, am facut copilului doar vaccinurile obligatorii si rapelurile de peste ani. In rest, nimic altceva! Si cunosc prea bine senzatia zilelor care treceau imediat dupa administrarea unui vaccin!  :D :D :D

gomez99

marmoset, chestia aia cu nava americana e o goanga de internet. exista destui insi a caror calitate de baza e ca tasteaza mai repede decit gindesc si cind nu tasteaza descopera ca se intimpla ceva in locul acela de deasupra gitului. daca ar folosi algocalmin in loc de tylenol ar avea rezultate mai bune.
sustin si eu parerile legate de vaccinari si in privinta isteriei gripei. o chestie pe care o stie putina lume - legata de vaccinul gripal - e ca acesta protejeaza numai impotriva tulpinelor existente la data fabricarii - si care formeaza cam 90% din imbolnaviri - nu si impotriva mutatiilor ulterioare. oricum, asa cum noi am eradicat gripa aviara, o sa o eradicam si pe cea porcina.
revenind la chestii mai serioase, o campanie de educatie sanitara ar ave aun efect mult mai profund si pe termen mult mai lung decit vaccinarile (fara a le exclude, evident) in romania inca e rusinos sa te protejezi - de la echipamentul de protectie la locul de munca la masca chirurgicala in caz de raceala. 'lu ala ii e frica sa nu pateasca ceva ha ha" si cind cineva pateste ceva "asa i-a fost scris". i toate aglomerarile asiatice - hong kong - taiwan, singapore, coreea, japonia - cel racit chiar si numai cu un guturai usor poarta el insusi pe fata o astfel de masca chirurgicala ca sa ii protejeze pe cei din jur. veti vedea in documentare oameni umblind pe strada sau la birou cu asa ceva ca sa ii protejeze pe ceilalti. la noi e considerata o prostie.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

martipan

Cu edicatie pt Myky,un banc primit proaspat pe mail :

In Iad.....  Regina Elisabeta a   II-a, George W.   Bush si Traian Basescu mor si ajung in Iad.
La un moment dat, Elisabeta: 
- Mi-e dor de Anglia ! Vreau sa sun in Anglia sa vad ce face   toata lumea acolo.   
Suna regina,  vorbeste cam 5 minute si apoi il intreaba pe Diavol:
-Cat iti datorez  pentru convorbirea asta?
-5  milioane $.
Scoate regina un  cec de 5 milioane $ si se duce la locul ei...
Dupa cateva momente, Bush,   foarte gelos, tzipa:   
-E   randul meu! Vreau sa sun si eu sa vad ce se intampla in  Statele Unite, ce face toata lumea acolo! 
Suna Bush, vorbeste cam 10 minute, dupa care catre Diavol: 
-Cat iti datorez  pentru convorbirea asta? 
-10 milioane   $.
Bush, cu o  privire taioasa, scoate un cec de 10 milioane de $ si se  duce la locul lui...
Vazand acestea, Basescu, si mai gelos, incepe sa tzipe:
-Vreau sa sun in   Romania , sa vad ce face  toata lumea acolo! Vreau sa vorbesc cu ministrii, cu deputatii, vreau sa vorbesc cu toata lumea!
Suna Basescu in  Romania, sta la telefon vreo 2 ore, vorbeste cu toate neamurile, cu  toti  prietenii, cu toti deputatii si ministrii... Dupa ce  termina de vorbit,  se pregateste sa-i plateasca Diavolului:
-Scuze, am stat cam mult... Cat iti datorez?
-Un dolar... 
-Poftim?!?!? Doar  un amarat de dolar??
-Pai, da... Ca  daca suni dintr-un Iad in alt Iad, e convorbire locala...

myky

dragule. asta e de-a rasu plansu.

simonaelena

Parerea mea e ca din nou (a cata oara?) se incearca distragerea atentiei de la probleme sociale mult mai grave. Cum se face ca exact acum in prag de alegeri se discuta de gripa? Ella, asa e, este doar o gripa. Care poate sa dea sau nu complicatii, functie de rezistenta fiecarui organism. Nu sunt de acord nici cu aplicarea unui vaccin facut pe banda rulanta, testat prea putin sau deloc. Bunul simt ar trebui sa ne indemne pe fiecare sa luam masuri profilactice in vederea prevenirii imbolnavirii. Nu e greu pentru un parinte sa puna copilului in ghiozdan un sapun, un prosopel, batistute, pahar si alte obiecte necesare. Fiica-mea poarta la ea un flacon cu un gel dezinfectant pe care il foloseste atunci cand nu are posibilitatea sa se spele pe maini.
Nu e ala asa negru cum pare. Multa sanatate sa aveti!

gabriela jalba

Virusul gripei porcine
•   noul tip de virus gripal A H1N1(,,virusul gripei porcine") a fost creat în laborator

•   nu se aseamănă cu nici un alt virus precedent

•   pentru sinteza lui s-a folosit virusul gripei spaniole din 1918 combinat în mod artificial cu  tulpina virusului comun H3N2  şi  H5N1 (tulpina gripei aviare)

•   conţine material genetic de la două tulpini de gripă porcină, două tulpini de gripă umană şi o singura tulpină de gripă aviară



Cât de gravă este gripa porcină?
•   simptomele de gripă porcină sunt cel mult moderate

•   gripa porcină este cu mult mai blândă decât s-a aşteptat (cf. ,,The Times")

•   boala nu se manifestă mai drastic decât o răceală severă, deci rolul vaccinării este pus sub semnul întrebării

•   în Marea Britanie, cea mai afectată ţară din Europa, se înregistrează o mortalitate de 0,03 %, cu mult mai scăzută decât în cazurile de îmbolnăviri cu o gripă obişnuită tip A

deci nu este justificată vaccinarea în masă a populaţiei, cu atât mai puţin în România unde s-au înregistrat doar 322 de cazuri!


Un vaccin periculos!
provoacă cancer şi alte boli grave:
•   mutaţii genetice şi oncogeneză prin injectarea de material genetic străin direct în sânge (cf. studiilor recente)
celulele umane utilizate curent în producţia de vaccinuri sunt celule canceroase provenite din diferite tipuri de tumori umane, celule fetale provenite din embrion uman avortat  (sunt singurele celule capabile să supravieţuiască in vitro şi să se dividă fără limită de timp şi spaţiu) şi celule animale (embrion de pui, etc.)
vaccinul ,,Optaflu" contra gripei porcine al Companiei  Novartis va folosi celule umane provenite din tumori canceroase!

•   sindromul Guillain-Barré (GBS), boală autoimună ce cauzează paralizia braţelor şi a picioarelor, iar în cazuri rare, a întregului corp
în 1976 s-au înregistrat câteva cazuri de gripă porcină (comună, dată de virusul natural şi nu cel sintetic actual) în rândurile soldaţilor de la Fort Dix, New Jersey şi numai unul dintre ei a decedat, cel mai probabil din cauza eforturilor fizice prea mari decât din cauza gripei. Aceasta a dus la lansarea unei vaccinări în masa a 40 milioane persoane împotriva unei pandemii care nu s-a materializat. Mii de oameni au cerut despăgubiri pentru leziunile cauzate de vaccinare. Cel puţin 25 de oameni au murit şi 500 au paralizat.

•   nu este recomandată vaccinarea celor care suferă de boli are plămânilor (agravează astmul la copii), inimii, rinichilor sau a celor cu sisteme imune slăbite, femeilor însărcinate şi copiilor sub cinci ani



Deoarece conţine:

•   adjuvanţi toxici
cele mai multe vaccinuri au un conţinut periculos de mare de mercur sub formă de thimerosal (un conservant letal) de 50 de ori mai toxic decât mercurul însuşi. O doză destul de mare poate cauza disfuncţii pe termen lung la nivel imunologic, senzorial, neurologic, motor şi comportamental. Intoxicaţia cu mercur duce la autism, sindrom de atenţie deficitară, scleroză multiplă, deficienţe de vorbire şi limbaj. Un alt adjuvant comun pentru vaccinuri este hidroxidul de aluminiu care este implicat in boala Alzheimer,  cauzează alergii şi şoc anafilactic

•   adjuvanţi noi
pentru vaccinul gripei porcine sunt folosiţi, cu acordul OMS-ului, cei mai mulţi adjuvanţi noi incluzând MF59, ISCOMS, OS21, AS02 şi AS04. Adjuvantul MF59 este de natură uleioasă şi conţine Tween80, Span85002 şi  squalena.  Studiile efectuate pe şoareci au arătat că adjuvanţii uleioşi induc probleme motorii şi paralizie. Adjuvantul ASO3 conţine de asemenea Squalena (cauzatoare a sindromului războiului din golf) care provoacă şi boli autoimune. Adjuvanţii Sqalena şi Tween80 provoacă infertilitate la animale.




Nu acceptăm să fim cobaii vaccinului AH1N1 în România!




Organizaţia Mondială a Sanătăţii introduce dictatura medicală!
O.M.S.-ul încearcă să introducă o dictatură medicală, ca şi sănătatea publică (DSP), care a început să încalce drepturile naturale ale omului. A introdus carantina, a interzis libera circulaţie, a introdus vaccinarea obligatorie, s-a încălcat autonomia pacientului care nu poate refuza tratamentele obligatorii.

Întrebări fără răspuns:
• De ce sunt copiii cei care trebuie să primească cei dintâi un vaccin experimental?

• Ce răspuns va da statul pentru cazurile în care copiii şi femeile însărcinate vor fi lezate?

• De ce în SUA şi in Comunitatea Europeană (deci şi în România) se acordă imunitate totală în faţa legii, împotriva oricăror plângeri în instanţă care ar putea rezulta în urma vaccinării?

• De ce se permite companiilor farmaceutice, oficialităţilor din sistemul de sănătate şi oricui care se ocupă de administrarea vaccinurilor experimentale ca în timpul unei stări de urgenţă să fie protejaţi legal în cazul în care populaţia suferă leziuni în urma vaccinării?

• De ce se impune vaccinarea obligatorie când riscurile bolii sunt mici, iar riscurile vaccinării sunt enorme?

• Cum poate fi impusă vaccinarea obligatorie când etica medicală şi legile ţării prevăd pentru orice tratament medical, consimţământul informat al pacientului?

• De ce nu există nicio organizaţie care să controleze conţinutul vaccinurilor la firmele producătoare?

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=