Orhidee in semihidroponic.

Started by einsteinitza, March 22, 2010, 02:32:20 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

De o jumatate de an sau putin mai mult, am inceput sa cresc orhideele in semihidroponic.
Ma tenta tare mult, deoarece am perioade mai lungi cand nu sunt acasa, iar orhideele mele nu erau chiar incantate.
Prima orhidee mutata a fost o phale . Am stat cu ochii pe ea, insa n-a avut probleme, ii merge minunat si a facut si o tija florala, care acum a dat o ramificatie laterala, inainte de terminarea florilor E plina de radacini noi si se simte grozav.
Intre timp am trecut aproape toate phalele, peste 20, in sh, fac tije noi iar frunzele sunt tari si viguroase.

Am prins curaj si am mutat si trei Oncidium sau rude, unul din ei avand atatea radadcini noi intr-o luna de cand e mutat, ca pot sa iau planta cu bile cu tot din ghiveci, daca o ridic.

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2838845300099273441zzZppP
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Asa arata acum Odonto,primul, pus aproximativ de o luna, pot ridica cu totul

Urmatorul

Si ultimul mutat
am luat cateva pietricelede pe radacini sa le vedeti.

Keiki mutat direct in sh
acum  este asa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

daca nu e cu suparare poti detalia pas cu pas

mersi

vernil

As fi si eu interesata de metoda ta, Es.

einsteinitza

In primul rand nu e metoda mea.
Este a unui crescator pe nume Ray, care a inventat o metoda hibrida de hidroponic.
http://www.firstrays.com/
Pe acest site gasiti si instructiuni si logica sistemului.
Pe scurt, in loc de scoarta se folosesc bile de argila expandata. Acestea se pun la muiat si trag apa, devenind mici rezercoare. Se pun orhideele in bile,exact cum se pun in scoarta. Partea de jos a ghiveciului este lasata intr-un vas cu apa, un rezervor , astfel incat stratul de jos de bile sa fie mereu in apa. Bilele din straturile superioare isi transmit apa prin capilaritate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Eu citisem de foarte multa vreme despre tehnica asta, dar nu m-am incumetat pana nu le-am vazut pe ale tale ;D

einsteinitza

Am procedat in felul urmator

Am cumparat bile de argila expandata. Le-am spalat bine de tot intr-o sita, dupa care le-am pus peste noapte la muiat.A doua zi, am scos orhideea in ghiveci, i-am spalat bine radacinile de impuritati si am taiat ce era deteriorat.Am plantat normal, in ghiveciul vechi, spalat bine.Se bate bine ghiveciul ca bilele sa intre intre radacini, fiind mai mari dureaza putin. Ghiveciul trebuie sa fie mereu cufundat intr-un strat de un deget de apa. Eu tin apa in masca ghiveciului, asa incat putin din el sta mereu scufundat. In acest rezervor este mereu puitn ingrasamant. Bilele fiind mediu inert, nu asigura hrana.
Periodic, iau ghiveciul si il pun la robinet, sub jet de apa, sa se spele reziduurile, sa aerisesc mediul . Mereu partea de sus a bilelor va fi uscata, dar nu e o problema, nu pulverizati, este umezeala destula din evaporare si in interior.
Exista niste reguli importante.
PLANTA NU TREBUIE SA FIE BOLNAVA SI TREBUIE SA AIBA CEL PUTIN O RADACINA CU VARF DE CRESTERE

Datorita evaporarii, temeperatura bilelor scade,prin consumul de energie, asa ca e foarte bine sa fie putin mai cald decat obisnuit. Eu le-am tinut pe pervaz deasupra caloriferului sau pe uscatorul de rufe. Cand le-am plasat pe o masuta in balcon, au inceput sa-mi faca probleme. Cele adaptate deja pot insa sa stea oriunde. Eu am luat ingrasamant granulat cu eliberare lenta, care sta in rezervor 6 luni, dar se poate folosi orice fel.
Orhideele pot fi puse la udat la robinet de oricate ori vreti, si odata la doua saptamani si odata la o  ora. Nu pot fi udate prea mult.E bine insa ca odata pe saptamana sa le spalati , deoarece se evita acumularea sarurilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Apa din rezervor nu trebuie aruncata, ci numai completata, nu?

einsteinitza

Da. Ca sa nu arunci ingrasamantul. Te ruinezi daca de fiecaredata pui altul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Continuarea aventurii cu sh. ;D

Ratiunea pentru care am mutat orhideele in sh a fost usurarea udarilor si posibilitatea de a le lasa mai mult timp fara ingrijire. Am plecat multumita ca toata hoarda era plasata in sh si deci in cele 10 zile nu se putea intampla nimic neprevazut.Apa era in rezervoare, ingrasamant aveau, totul era perfect.Da, sigur, dar cum socotela de acasa nu se potriveste cu cea din targ, cand m-am intors am controlat ce se intamplase.Doua din orhidee aratau cam blegi si putin palide.Pun mana pe frunze, cam moi ??? ???.Mai, ce sa fie.  ???La majoritatea, ghiveciul masca e si rezervor, asa ca nu vedeam inauntru. ??? ???Ridic giveciul, siroia de apa. :o :o Apa aproape pana sus.
Cum,? ma gandesc, doar am lasat apa de un deget, trebuia sa fie chiar foarte putina. Imi vine ideea.Intreb baietii, oare nu au udat orhideele? Ba, da mama, in fiecare zi le-am udat, ai uitat sa ne spui dar noi stiam deja si stiam cat te superi daca nu avem grija de ele ;D ;D ;D ;D

Totusi, majoritatea sunt pline de tije florale. Chiar si cele de tipul Cambria, care s-au cam bine din nas dupa mutare au tije noi
 

Toate arata superb, sunt pline de flori, au frunze si radacini noi.Indrazniti, mai ales cei care mai plecati cu zilele, si va ganditi cu groaza ce gasiti acasa la intoarcere.
Dar instruiti mai intai copiii :D :D ;D

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

fdana

Es pai nu ziceai tu ca nu are cine sa le ude?Cand au facut ei fapta buna iar nu e bine.  ;D ;D

Ionela

Extraordinar! :D :D :D Intentia conteaza - asa baieti de nota 10 sunt iertati chiar daca o zbarcesc  :D :D
S-au cam asfixiat saracele :(  Ce sanse au sa isi revina???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Una nu stiu, am impresia ca au pus si in mijloc apa, ca e cam moale miezul, cealalta nu vred ca nu isi revine.Deci de fapt una e cu semnul intrebarii :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Reactualizarea procesului sh.

Toate orhideele din sh, cu mici exceptii,  merg mununat.O observatie interesanta e faptul ca tijele sunt mereu ramnificate, chiar cu mai multe ramnificatii. Tijele noi, crescute in sh
Doua tije frumoase si lungi cea mare cu patru ramnificatii

Asta am primit-o cu doua tije, le-am taiat la trei noduri, si acum are pe fiecare tija veche cate doua laterale care cresc.Nu i-a fost suficient, a facut si o tija noua.

Asta a facut doua tije mari, una s-a dezvoltat mai repede si a si inflorit, Intre timp mai face o tija noua de cativa cm,deci acum are trei

Dupa taierea tijei, la trei ochi, a facut trei laterale

Asta am taiat-o la trei noduri, a facut o laterala si o noua tija.

Aceeasi chestie
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,eu am o phale care are un pui cu 3 frunze si are si radacinute.Este jos langa planta.Pot sa iau puiul si sa-l pun in sh ? Cum sa procedez cu bilutele de argila?

einsteinitza

Pai de ce nu o mai lasi asa, ca nu se intampla nimica rau, nu consuma din planta mama.

Stefana, nu mai ne tii la curent cu orhideele tale in sh?

Codruta, citeste la inceputul topicului si apoi ma intrebi ce nelamuriri ai
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Am pus si eu doua pe sh , le merge foarte bine pana acum , poate la toamna voi avea si eu tija noua la una si floricele la cealalta .
nu i s-a uscat tija si  face flori asa 
la asta astept o noua tija  ::)

einsteinitza

Arata foarte bine, dar vezi ca sunt o idee prea ingropate, mai ales cea de jos
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Multumesc Es  :-* :-*
Am ingropat-o asa mult ca sa fie prinsa radacina cu mugur de crestere sub bile dar de cand este pe sh a facut multe alte radacini asa ca acum i-am mai luat din bilele de deasupra .

Ionela

Mamma mia, ce faceti voi cu bilele alea!! :o :o 8) 8)  Ma tem ca inca nu mi-a venit suficienta minte la cap incat sa-mi permit sa actionez asemeni voua :D :D :D 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cernica

Cum, Einsteinitza, aceasta frumoasa a dat tija si a inflorit de cand e plantata in bile?
Am si eu doua Phale cumparate de la reducere (ceea ce nu fac atunci cand e vorba de orhidee). Le-am luat - cu 4 lei/buc - tocmai pentru experimentul cu bilele. Pana acum le merge bine. Are fiecare cate o noua frunza.   

einsteinitza

Da, a dat doua tije, iar aia mai bogata are o principala si doua laterale, are 16 flori acolo pe tija mai incarcata. Toate orhideele din sh sunt cu cate doua tije minim. Crescute si incepute dupa mutarea in sh.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cernica

Felicitari! Iti doresc numai bucurii cu ele! Nadajduiesc sa mearga bine si ale mele.