Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: flordel on September 23, 2010, 12:34:26 PM
Multumesc Vernil, pentru ajutor, dar acum ca l-am plantat deja parca nu-mi mai vine sa umblu la el si sa-l scot. Iti spun insa de unde l-am luat eu acum o saptamana: de la Bricostore Baneasa (probabil ca au si in alte locatii), a fost 18 lei daca imi aduc bine aminte si este foarte mic aprox 30 cm (si firav).

Am inteles ca nu prea le place sa fie mutati, mai ales cand sunt mai micuti. Sigur voi merge sa caut un astfel de artar, sper sa gasesc.

adda2000

am pus si eu unul toamna asta, cel cu frunze rosii sta cam in soare si credeti ca ar trebui mutat in primavara?

einsteinitza

Depinde cat soare si cand.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Frumos Autopurpureum asta!!  +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu am luat un artar japonez si l-am pus in umbra unui gutui
Are soare dupaamiaza cam de la 13-16 in colo
Uitandu-ma mai atent am vazut ca de la radacina i-a mai dat un alt tip de artar
Nu pare sa fie altoi
Voi ce parere aveti?
Poate fi  sub altoi?
Sau e un alt artar si ar trebui sa-i despart?

einsteinitza

Ce artar ai luat?
Are nod de altoire undeva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Acer(artar) palmatum Dissectum Garnet
cred ca e

einsteinitza

E  cel mai fitos si mai sensibil la caldura torida.
De obicei sunt altoiti pe varietati neinteresante, asa ca ar trebuitaiat tot ce nu seamana cu el, ca la Flamingo. Si Flamingo da din cand in cand ramuri fara dungi, chiar daca nu are portaltoi, fiindca tinde sa se intoarca la soiul verde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Singurul lucru de care pot sa ma plang e ca fiind la umbra nu mai e la fel de inchis ca atunci cand l-am cumparat
E ciudat ca totusi  nu pare altoi ,ci un alt copacel
Copacelul celalat e cam la 5-8cm de trunchiul primului
Am sa sap un pic sa vad daca e o creanga rebela data pe sub pamant
imi place si copacelul celalalt si daca nu-i altoi as avea 2 acer
Mi-l doream si pe celalalt dar pana acu erau finantele
Poate sa fie aparut dintr-o alta samanta  cazuta in ghiveci?
are cam 30 cm

einsteinitza

A reusit cineva sa afle cum se inmultesc prin seminte, pas cu pas artarii japonezi?
Sau poate a incercat cineva cu succes...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Eu am incercat cu artar cu frunza mare(cu frunza  de pe steagul Canadei)
Am pus "fluturasii" in pamant  de gradina amestecat cu putin nisip,intr-un sant in gradina
A fost un experiment in gradina unor prieteni
I-am pus toamna prin octombrie si a fost o toamna umeda
In primavara era o "linie" de artari cam de 5-6 cm
In decursul primului am au crescut cam pana pe la 20-30 cm unii
Acum dupa vreo 15 ani au fost taiati in catva randuri si formeaza o liziera,o dublura a gardului dinspre strada si au inaltimi pe la 5m
N-as putea sa spun cati sunt si care a fost procentul de prindere
N-oi atunci am venit cu o punga  de aceea  de plastic mai mare de "fluturasi",adica seminte
Deschiderea gardului e cam de 20m,scazand poarta de acces cu masina si poarta mica(cam 5m)
In unele locuri sunt mai desi in altele mai rari ,dar distanta dintre copaci nu e mai mica de 50cm(au mai fost scosi din ei cred si plantati pe gardul din spatele proprietatii
Avantajul e ca la o toamna frumoasa si calduroasa,"gardul de artari" e un amestec de verde,oliv,galben ,caramiziu pana la rosu grena inchis
N-am incercat cu alte tipuri de artari pt ca n-am avut seminte
Semintele nu germineaza greu,sunt destul de mari si nu vad de ce n-ar merge(mie mi-a reusit experimentul cu seminte de paulownie care sunt mici si fitoase)

einsteinitza

Si semintele de palmatum sunt fitoase, si necesita stratificare la frig din cate stiu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Se pot ingropa intr-un ghiveci in gradina sau tinute intr-un balcon la rece
Oricum germineaza mai repede daca sunt tinute in apa
Asta am citit eu intr-o carte a Elenei Selaru(profesor la fac de horticultura),acum vreo 15-16 ani
(cred ca mai e profesor)
As fi curioasa sa incerc ,sa vad cum ajung in Herastrau si daca gasesc ceva seminte(dupa ploile astea ar fi interesant)
La artarul meu japonez,n-am vazut sa aiba ceva
Cred ca e steril


gabiee

sa vedeti ce culoare splendida are artarul meu acum
http://gabiee.sunphoto.ro/artar_japonez/23648366
http://gabiee.sunphoto.ro/artar_japonez/23648370

vreau sa-l mut in gradinita , pana acum l-am tinut in ghiveci ( il am de 1 an ) ca nu i-am gasit locul potrivit , dar acum am reamrnajat un pic curtea si ajunge la locul lui definitiv ....

adrianam

 :o
Sunt splendizi cu nuantele acestea de rosu!

In fata blocului a plantat un vecin un artar care a crescut foarte repede- cred ca in doi ani a ajuns la 3 m (l-a luat dintr-o pepiniera) - cred ca este un soi comun. In jurul lui am vazut puieti iesiti din seminte. Cred ca este timpul potrivit sa iau cativa pui si sa-i duc la gradina.

einsteinitza

Ce splendoare. Imi place  toamna mult, asa culori nu vezi in alt anotimp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Adriana poti sa iei cat de multi artari vrei,poti dubla si gardul,arata superb

adrianam

N-am avut timp deocamdata sa iau puietii, dar am observat ca frunzele artarului din fata blocului nu s-au ingalbenit si au cazut asa verzi de la brumele din ultimele zile!  >:(

gentiana


turturica

Am plantat si eu artarii in gradina, saptamanile trecute, acum aveau frunzele cam arse- nu stiu, de ger sau de soare (eu am cautat un loc mai umbrit)

gentiana

De care artari?
Japonezi?
Da ,aia au cam tras-o de la frig

Marmoset

Stiu ca-s offtopic, insa...daca e cineva dragut, sa corecteze denumirea topicului, lasand doar doi i in loc de trei...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

 :D :D Scuze, dar nu m-am putut abtine! Vroiam de mult s-o zic...  :-[ :-[