Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

Pufa

Aha...
Este cumva neam cu Tigridia?
Multumesc pentru raspuns +rsp

einsteinitza

Si eu ii voi comanda mamei tale zilele astea, ca ai lucruri tare frumoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Iata ce a mai inflorit...

Delfinium, Iris, colchicum dublu roz, incepe cel dublu alb,




Dupa cite stiu eu nu este neam cu Tigrida.

Quote from: Pufa on September 23, 2010, 05:26:49 PM
Aha...
Este cumva neam cu Tigridia?
Multumesc pentru raspuns +rsp


popgeo

Au inceput sa fie disponibile si narcise... si citiva  delfiniumi mai noi... roz si violet.

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,1898.0.html


popgeo

Iata citeva  completari din toamna asta.. :




popgeo

Chiar daca e frig, au mai inflorit:

Clematis: Rebecca si Ducesa of Edinburgh



Delfinium:

flordel

Foarte frumoase, diseara ma duc sa caut prin etichetele mele, cred c-o am si eu pe "Ducesa". Nu mai tin minte fiindca am pus mai multe dar numai una s-a prins. Dar asa pare. La mine n-a mai inflorit, ma refer la singura clematita pe care o am.

popgeo

Ei  exista si minuni in noiembrie  cind mai e un pic de caldura:




Doua clematis rezista eroic, chiar daca a cam dat frigul peste ele.

popgeo

Continuarea... una din "minuni" a rupt-o vintul si a trecut in vaza... acum e in inflorirea maxima la cel alb si incepe sa se deschida mai tare cel roz. Sint curios cit o sa tzina in vaza.



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Mie imi plac la vaza sau in gradina... la nebunie nu ii trimit nici sa imi dai bani..;-)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  O  adevarata incantare! Varietatea soiurilor,a culorilor,a parfumului, m-a lasat fara cuvinte! Cred ca mama munceste din greu,toata stima,dar aceleasi cuvinte de apreciere si pentru cunostintele tale,George! Te rog,daca nu e prea mult.as dori sa stiu daca  Agapanthus,au un necesar mai mare de apa,sau se pot uda moderat,am informatii contradictorii, multumesc!

popgeo


doinabacau

  Multumesc din suflet,George,salutari mamei si felicitari,amandurora!

popgeo

A venit primavara....!!!! Prima zi mai calda..... floricelele timpurii s-au prezentat la soare....


popgeo


popgeo

Saptamina asta :
Au mai inflorit si altele cu vremea asta calda, narcisele timpurii sint in plina desfasurare.




flordel

Geo, parca ai fi in alta tara.... +hypno
Superbe toate, ma uit si eu la voi, eu n-am decat cateva marcise simple, au boboci.

gabi_gabriella

La tine-i primavara in toata regula !!  +apl
LA mine doar zambilele s-au deschis si o lalea rosie . Narcisele au bobocii mari, probabil se deschid in cateva zile

popgeo

Probabil iti trebuie niste narcise timpurii..... de obicei zambilele se deschid dupa narcisele timpurii... deci unde locuiesti tu primavara e un pic mai avansata decit la Caransebes.

Quote from: gabi_gabriella on March 26, 2011, 09:01:44 PM
La tine-i primavara in toata regula !!  +apl
LA mine doar zambilele s-au deschis si o lalea rosie . Narcisele au bobocii mari, probabil se deschid in cateva zile



flordel

Geo, eu cred ca tu de fapt ai gradina pe undeva prin Hawaii, dar ne tot duci pe noi cu vorba c-ar fi prin RO...extratimpurii, timpurii, semi-timpurii... ;;)