trandafiri bolnavi

Started by sicamin, April 26, 2007, 08:21:03 AM

Previous topic - Next topic

Carina

Oboseala asta a solului se manifesta indiferent de perioada cat a stat primul trandafir in pamant?
Ma gandesc ca un trandafir care a fost plantat 2-3 ani n-a apucat sa consume cat unul care a stat 10 ani  ???

einsteinitza

Nu, nu se manifesta.
E vorba de plante mature, care au fost acolo. Deci nu plantezi dupa mar,prun, gutui japonez, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pe langa oboseala solului se presupune ca trandafirii elibereaza in sol ceva toxina...treaba nu a fost inca demonstrata categoric, dar e mai bine sa-ti iei toate precautiile  ???  Daca inlocuiesti pamantul din groapa unde a fost trandafirul ar trebui sa nu ai probleme
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Aaa, pai raul deja a fost facut  +ham
In locul lui Dame de Coeur pe care l-am scos anul trecut am plantat in toamna alt trandafir. Am pus ceva pamant nou in groapa dar nu am inlocuit chiar tot pamantul, asa ca ramane sa vad la anul cum se comporta noul trandafir, daca vegeteaza cum zice Trandafira, il scot si nu stiu unde-l mai mut ca deja nu mai am loc prin gradina  ;D
Dame de Coeur a stat acolo 3 ani, de asta am intrebat daca a saracit solul de toate substantele nutritive. Dar daca e si pe baza de toxine ...  :-\

einsteinitza

Nu, nu se stie, si nu pentru asa putin timp, e vorba de plante care au stat o viata! Nu va bateti cuie in cap cand nu e cazul. Oboseala asta nu se mainfesta dupa un an, ar muri si planta care elimina toxinele, nu doar urmatoarea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro