Dovleacul

Started by einsteinitza, July 13, 2010, 07:33:16 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

soro geo,, ia mai explica cum e cu carnirea la dovleci, cand si ce rupi ? varful ca la rosii ? pe ce ai catarat dovleacul ala urias ? nu merge si lasat jos, pe pamant ?

geodezia

Neata Myo eu am pus pe jos in gradina si nu a legat in ruptu capului asta in 1 an si am pus si in al 2 lea an cu diferenta ca in al 2 lea an am pus si linga un gardulet pe care s-a cocotat ,cel din grradina nu a facut nimic pe cind cel cocotat pe gard a facut vreo 3 bucatoaie mari  asa cum v-am zis . am mai pus unul pe niste lemne da tot asa cu chef de catarare ca era gramada mai mare si s-a suit pe ea, ala a facut 2 si am mai pus in solarul meu care e inalt de 2-3 m e si s-a catarat pe urma pe tot soalrul s-a imprastiat in toate partile . a facut si asta vreo 2 . da mari sanatosi . e acu ala de am putut sa il cirmesc ca se umplea de ciorchini si ciorchinute dadea sa faca dovleci si find prea multi dupa 3 zile de la legare  mureau  asa ca am rupt eu din virf si am lasat mai mic cu mai putin ciorchini ca sa lege dovlecelul .
ca de format se formau da nu stateau . e si dupa ce i-am cirmit asa dupa floare (adica vedeam unde se formeaza floarea lasam floarea si dupa ea rupeam noul ciorchine ) au crescut si ceilalti mari mai mari ca primul si mai repede . primul a crescut in 2 luni ceilalti itr-o luna jumate . la cel cocotat pe solar nu ma putem urca dat fiind gabaritul sa il cirmesc si s- a imprastiat si pe lungime si pe latimea solarului dar a fost dezavantajul ca a facut numai 2 . anul asta il dirijez pe un cotet si pe niste garduri care le am acolo ca stiu despre ce e vorba . acum voi puteti incerca si pe jos poate merge la voi nu zic nu . da va trebuie sa ii udati odata sau de 2 ori pe saptamina bine de tot asa cam 10 kile de apa odata . ca fara apa nu merge . eu zic ca aia din gradina de asta nu au mers .. ca nu i-am udat ca pe astia de i-am avut in curte

gentiana

Pai in cazul asta,ma gandesc sa ii plantez pe gardul dinspre padure ,daca sar gardu se populeaza padurea
Poate banda de veverite hoate se opresc in dovleci si imi lasa nucii si alunii in pace

flordel

Cred ca ar trebui sa fie veverite mutante de vreo' 2m ca sa se infrupte din dovlecii lui Geo.
Daca musca din ei raman cu dintii infipti acolo, sau poate asa ai zis ca se opresc in dovleci. ::)

einsteinitza

Nu arunci cu mingea in veverita ci cu veverita in dovleac :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: flordel on January 24, 2011, 05:04:36 PM
Cred ca ar trebui sa fie veverite mutante de vreo' 2m ca sa se infrupte din dovlecii lui Geo.
Daca musca din ei raman cu dintii infipti acolo, sau poate asa ai zis ca se opresc in dovleci. ::)
Astea vin cu gasca si cara dovlecii uriasi
Banuiesc ca si ele dupa 3-4 dovleci de 100kg obosec si se ,muta in alte gradini si la alti nuci

flordel

Da, poate fi si asta o strategie.  ;D
Dar parca m-ar tenta si pe mine sa incerc macar cu un dovleac din acela a lui Geo. Sa distrez copii, catelul si vecinii...

gentiana

Pisi-catelul nu s-ar distra
Ar trebui pazit si tinut in brate sa nu se rostogoleasca vreun dovleac pe el
Pentru siguranta mai bine ii scobesti o gaura intr-un dovleac si ii faci casuta in el....o luna n-ai probleme cu distratul blanosului ;)(o sa aiba de ramat acolo)

geodezia

faceti voi misto de dovleci mei da cind o sa ii aveti nu mai rideti . eu va doresc sa ii facti cum zic aia in reclama de 700 de kile ca sa am si eu de ce ma minuna . ca cica americani atit i-au facut de  mari

einsteinitza

Geo, nu radem, doar ne minunam. Acum multi ani, cand ai mei aveau o casuta de vacanta la padurea Comana, tata a adus astfel de seminte , nu mai stiu din ce tara. Plantele au facut trei dovleci, unul din ei era absolut urias.E drept ca nu au fost udati si ingrijiti, era doar de weekend gradina. Ramasese dovleacul cel mare, ultimul, si toata lumea batea la poarta sa intrebe ce e chestia aia mare si portocalie din fundul gradinii.  :D :D Spre deosebire de ai tai, asta rodea pe jos, ca nu stiu ce structura ar fi trebuit construita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


geodezia

n-am da il pun pe barbatu-meu sa intrebe colegii daca il mai au pe telefone .la mine pozele le fac fetele cind vin pe acasa si mi-au zis ca nu imi pozeaza dovleacul sa fie de risul internetului cu dovleacul meu cit mine de mare . ca ma pusesem si eu linga el

flordel

Eu n-am ras de dovlecii tai, adevarul e imi cam fac cu ochiul, dar nu stiu unde sa-i pun. Poate in gradina din fata, sa se catare pe gard (ca tot e din fier si suporta) ca sa se mire tot cartierul, uite asa! ::)

geodezia

pai o sa trimit la pene mai multe seminte si iei de acolo

flordel

OK, o sa iau, sa moara vecinii de ciuda cand or sa vada minunea. ;D

geodezia

sa stea ca unchiu peste gard ca nu se dumirea ce am carat eu cu roaba din coasta . se uita si nu intelegea ce e ala . daca nu am ris cind i-am zis ca e dovleac . ma si avea asa un miros de placut mai ales seara se simtea mirosul ..bineinteles ca a dorit matusa o bucata si a facut placinta .si tot bineintles ca mie nu mi-a dat . acu nu era paguba da macar la fete sa le fi dat o bucatica acolo mica . nu-i paguba ca am facut dulceata si i-am dat sa guste . si s-a crucit ca a iesit asa de buna si parfumata . e acu i-am dat si 12 seminte numarate si fara miez sa vad daca se prinde ca asa face si ea cu mine imi da seminte de castraveti din aia de 1 m seci asa am facut si eu cu ea i le-am dat seci .unchiu a vazut da nu a mai clempanit nimic ca doar era dar nu ? si stia naravu matusi . acu cum dai asa ti se plateste cu aceasi medalie

sicamin

Geo ,parca o vad pe matusa stand pe langa paharutele cu semintele puse la incoltit ,si asteptand sa rasara  :D :D :D Sa-i pui tu la rasadit cateva seminte bune ,ca o sa creada ca nu mai are "mana buna " :D

einsteinitza

Lasa Geodezia, ca am luat ieri seminte de fasole din aia la metru, si de ardei foarte iuti ca niste lampioane scofalcite ;D, se cheama Madame Jeanette, iti trimit sa mai aiba matusa un motiv sa caste ochii ;D ;D
Uite, Mme Jeanette e nr 8 din cei mai iuti ardei din lume
http://hubpages.com/hub/Top-10-Hot-Peppers
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

parca sunt ardei gras .pleaca pachetul cu semintele de dovleacv-am pus 200 de seminte am numar prima 100 ai a doua am pus-o la ochi . sa aveti spor la ei

einsteinitza

Multumim Geodezia, la toamna umplem rubrica de poze cu monstrii! +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

sa faceti voi ca fetele nu vor in ruptu capului sa ma puna pe net am descoperit are a mare poza in telefon da nu vrea sa o pun pe net .sa vina acasa in vacanta poate o mituiesc

geodezia

am gasit poze la un coleg de la sot
http://geodezia.sunphoto.ro/dovleac/30139388
http://geodezia.sunphoto.ro/dovleac/30139736
cind vine fata am si cu el in brate poate si cu el in roaba .sper sa va placa mai ales mirosul si culoarea

penelopa

Gata, bre Geodezio, veniră seminţele de dovlecioi . ;D
Deci, aştept bucureştenii la împărţeală (pe MP, vă rog  ;))

geodezia

da vazusi pozele ? la unul se vede un colt e poarta  de la bucataria de vara

flordel

Vazuram, dar coltul ala nu stim cat de mare e! >:D
Arata super bostanii, pacat ca n-avem un element de reper...