Am o dilema!

Started by diana, May 03, 2007, 09:30:52 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Codruta ,uite in poza asta se vad niste maci care au rasarit din toamna si au trecut iarna cu bine. Poza e de vreo 2 saptamani. Am mai taiat din ei la sapat dar am mai lasat. Acum pe unde nu-i sapat am o sumedenie de plantute noi.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P3310702-1.jpg

gabriela jalba

Codruta,la cit de mare e floraria ta,si la cite flori ai in ea,eu nu prea cred ca mai e loc si pt buruieni.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Nu ma faceti acum sa fac poze si cu buruienile sa vedeti cate sunt ;D Daca s-ar inmultii euroii in cont ca si buruienile din gradina  :D Da le las pentru moment in pace pana ma conving ca nu sunt plante veritabile ;)

diana

Vreau sa imi exprim ,oarecum retoric, inca un of..mare :'( dilema pot zice ::) De ce coletele ajung atat de greu in Romania?!... Dureaza o vesnicie parca..trebuia sa primesc coletul cu violete trimis de mai bine de o saptamana din Anglia :'( :'( In acelasi timp cu pachetul meu, mi s-a spus ca au fost trimise si colete in US...care au ajuns in 3 zile :o

gabi_gabriella

Ce te miri, cand un colet , de la Cluj la mine ( sunt 70 km) a facut 4 zile !1! Chiar nu stiu ce le fac de stau atata pe drum !!!!! ???  ???  ??? 

diana

Quote from: gabi_gabriella on April 02, 2009, 08:05:43 AM
Ce te miri, cand un colet , de la Cluj la mine ( sunt 70 km) a facut 4 zile !1! Chiar nu stiu ce le fac de stau atata pe drum !!!!! ???  ???  ??? 
Eu cred ca fac reclamatie ;D Aaa, am uitat sa pun la socoteala aspectul coletelor :'( murdare, strivite..etc.

ozimandias

Quote from: diana on April 02, 2009, 07:56:38 AM
Vreau sa imi exprim ,oarecum retoric, inca un of..mare :'( dilema pot zice ::) De ce coletele ajung atat de greu in Romania?!... Dureaza o vesnicie parca..trebuia sa primesc coletul cu violete trimis de mai bine de o saptamana din Anglia :'( :'( In acelasi timp cu pachetul meu, mi s-a spus ca au fost trimise si colete in US...care au ajuns in 3 zile :o
Diana, daca din Anglia inseamna Dibleys... Primele doua colete au ajuns in 4 zile. Al doilea si al treilea niciodata! Nu stiu ce sa spun... La al doilea colet pe care mi l-au trimis si nu a ajuns i-am rugat cu cerul si cu pamantul sa-mi dea nr. coletului sa pot face reclamatie la posta, sa ne recuperam si paguba, dar sa si stim care si unde e problema. S-au eschivat si numarul nu mi l-au spus niciodata. (si de cel putin 3 ori am insistat sa-mi dea nr.) Mereu spuneau ca daca nu ajunge imi trimit altul. Asta se intampla in primavara, vara. Toamna tarziu a venit postasul care locuieste la mine in bloc cu un colet de la Dibleys...  :o Imi "retrimisesera" plantele care nu ajunsesera... Insa mie nu-mi mai trebuiau. Le-am facut cadou ... >:(

diana

Nu, Ozi, nu de la Dibleys astept coletul ci de la o amica de violete- daca pot zice asa. Pot baga mana in foc ca e serioasa, ne stim de catva timp de pe o lista de discutii plus din zeci de mailuri. La Dibleys ceva m-a retinut intotdeauna..habar n-am de ce ::)

cara

dilema mea e daca pot sau nu sa plantez bulbii de Sprekelia direct in gradina  ::)

GetaV

Da ,ii poti planta in gradina ,dar la toamna ii scoti si ii pastrezi ca pe amarillis.

myky

si atentie cu udatul, sa nu fie chiar pe langa aspersor.

larisa

in privinta coletelor ,am si eu nelamuriri .Am pus un colet pe 10 martie si l-a primit sotul cu 2 zile inainte de a ajunge eu acasa.Altul,l-am pus o saptamina mai tirziu si a ajuns marti .Stiind cum am impachetat ,mare mi-a fost surpriza cind am vazut cum au incercat sa desfaca pe la colturi

valentyna

intrucat intru in fuga nu am vazut daca s-a propus o intalnire la VASLUI sau e doar o mica intalnire.?

larisa

Intilnirea  e pe 12 aprilie

cara

Quote from: GetaV on April 02, 2009, 10:20:49 PM
Da ,ii poti planta in gradina ,dar la toamna ii scoti si ii pastrezi ca pe amarillis.

Quote from: myky on April 03, 2009, 07:40:18 AM
si atentie cu udatul, sa nu fie chiar pe langa aspersor.


multumesc, i-am plantat.

si nu-s langa aspersor.


(ce m-as face io fara voi?  ::)  )

myky

te-ai descurca de minune! :D

cara

poate ca m-as descurca in cele din urma, dar cu siguranta nu "de minune".

se cade deci sa mai spun odata multumesc!

penelopa

Vă rog să priviţi şi la dilema mea.  :o
Am plantat acum 3 ani un viburnum care a crescut frumos şi ... copios  :) Vara trecută a născut , direct din rădăcină, 2 lăstari viguroşi,  drepţi şi înalţi, cu frunze mult prea mari faţă de frunzuliţele de pe celelalte crăci.
M-am bucurat când am văzut cum cresc cei 2 lăstari, precum feţii-frumoşi din poveste.
Primăvara asta au şi înflorit. Numai că, stupoare:  cei 2 lăstari au făcut altfel de flori decât restul arbustului care miros ......... a ce zicea Mihail despre mahonie  >:(
Ce-ar putea fi?  S-a sălbăticit cumva viburnumul meu sau vreo sămânţă ... extraterestră  ???

http://penelopa.sunphoto.ro/Dilema

Fleurf

Dupa parerea mea viburnumul tau este altoit iar lastarii sunt iesiti din portltoi.

penelopa

Nu ştiu ce să fac cu lăstarii sălbatici  ??? Să-i tai sau să-i las să crească împreună  ???........  dar, dacă îmi sufocă planta altoită??

Fleurf

Lastarii salbatici se indeparteaza.
Acelasi lucru mi s-a intamplat la unii trandafiri, cand din radacina au iasit lastari de maces.

penelopa

Cred că am să-i tai până la jumătate şi-i folosesc ca tutori pentru restul arbustului. Binenţeles că voi avea grijă să nu  facă ramuri.  :)

myosotis

Nu stiu care zici ca sunt salbatici. In poza vad 4buc. Doi cracanati mai verzi si doi aliniati/lipiti mai maronii.Te referi la cei cracanati? Au altfel de frunze ?
Daca nu ii tai de tot, vor consuma mereu din energia plantei incercand sa faca ramuri si frunze. Mai bine ii tai de jos si ii infigi in pamant, separat ca suport.

penelopa

Myo, sălbaticii sunt ăia 2 maronii, lipiţi. Şi da, au frunze mult mai mari, flori cu staminele în relief (inflorescenţa ...... parcă-i o perie) şi au un parfum (florile) care mie nu-mi place.
Atunci îi tai cât pot de jos.
Mulţumesc!

myosotis

N-ai pentru ce .Vezi sa nu cumva sa fie crescuti din radacinile vreunui copac de prin apropiere. La mine cresc pui de la un plop, de m-au zapacit.