Rosa Kazanlik

Started by einsteinitza, October 20, 2010, 09:45:38 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

De fpt, denumirea stiintifica este Rosa damascena trigintipetala

Este vestitul trandafir bulgaresc pentru ulei si esenta de trandafir.
Infloreste o singura data pe an.
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da asta e,cu petalele ceva mai lungi si mai deschise decat Recht
Parca are si mai putini spini de aia mici in apropierea florii
Am sa studiez mai atent in mai iunie cand infloresc
Acum chiar daca fac poze n-as reusi sa-i deosebesc,sunt pusi la un loc
Am remarcat ca are un parfum parca mai tare si mai dulceag decat Recht-ul
Ce parere ai?

einsteinitza

Mult mai tare si mai dulceag, si spinii marunti sunt perfect egali si parca presarati pana sus, sub boboc.O sa fac zilele urmatoare si poze de ramuri.
Nu are nici in clin nici in maneca cu RdeR.
Culoarea e cu totul alta, forma florii alta, numarul de petale altul, forma tufei complet diferita. Nu ai cum sa ii confunzi nici fara flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Mda,deci am observat bine
Oare exista sanse sa se corceasca?
Trebuiesc separate tufele?

Ionela

Kazanlak cu Rose de Rescht? Pur teoretic sanse ar fi, au gene comune. Practic, cine stie?
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Asta se intampla cand postezi la norma , ajungi sa pui intrebari din astea . Tu realizezi ce ai intrebat ?

Revenind la trandafir , pe HMF este numit Kazanlik . Inainte de 1612 !!! Cred ca este cel mai vechi trandafir prezentat aici .

einsteinitza

La mine, este cel mai parfumat.
Nu se atinge nici o boala de el, este extremde sanatos/ Se taie greu,deoarece spinii aia pana-n gat se agata imediat, desi sunt mici

Exista si un festival acolo in iunie, cand poti participa la cules si la distilare, si se spune ca aprfumul din valea respectiva e extraordinar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Am vazut ca i se mai spune si Rosa gallica var. damascena
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

+f. trigintipetala.
Sau Trendaphil. Foarte aproape de romanescul trandafir +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Cred trendaphil asta vine din greaca (trendaphilos) - parca asa imi amintesc.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Care este istoria lui ? De ce i se spune bulgaresc ?

einsteinitza

Povestea lui incepe in Persia,prin secolul 10,  zona care domina  in cultura trandafirilor, renumit mai ales fiind orasul Shiraz.Se pare ca este o incrucisre spontana intre Rosa Gallica officinalis si Rosa Phoenicia.
Se pare ca el a fost adus de cruciati in valea orasului Kazanlak, unde, a gasit un mediu foarte propice. Este interesant, fiindca asta inseamna, pentru acest trandafir, umiditate destul de mare, si racoare la inceputul verii. Asta pentru ca petalele sa nu se arda si sa nu se deshidrateze pe floare, sa contina cat mai mult parfum. Desi exista si alte specii foarte parfumate, acesta este extrem de parfumat, cu un parfum aparte, facandu-l unic, si, desi infloreste o singura data pe an, este cel mai potrivit pentru extractia uleiurilor foloste in lumea intreaga. Trandafirul a cucerit intreaga vale, fiind in largul lui .iar cand infloreste valea se umple de miros, asta fiind sfarsit de mai inceput de iunie.
Prin 1880, sute de butasi de la acesti trandafiri au fost trimisi in Anatolia, penstru a fi cultivati si acolo la scara larga.
Este interesant ca cea mai propice vreme pentru cules e mai innorata si umeda, pentru ca atunci florile au cea mai mare cantitate de uleiuri. Culesul se incepe la rasarit si dureaza pana pe  la ora 10, deci atat timp cat florile sunt inca cu roua pe el.
In vechime, distilarea se facea pe loc , la capatul plantatiei, pe masura culegerii si se obtinea un kg de ulei la 3000 kg de trandafiri, ratie care nu se poate obtine azi cu distileriile moderne!
Marea parte a productiei de ulei de calitate se trimite in Franta la Grasse, pentru parfum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cateva poze.
Daca ma gandesc bine, pe el trebuia sa-l trecprimul la parfum, ca doar e trandafirul din care se fac parfumurile! Bineinteles mai este si centifolia,care se cultiva in mai mica masura la Grasse.Ce toanta am fost, l-am uitat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Hai mai Es! Zau, nu e frumos ce faci! Tufa aia m-a inebunit  +ham +ham +ham
I-am aratat si mamei si mi-a spus sa merg in vizita la tine sa-i vad dupa ce i-am spus ca ai peste 400 specii de trandafiri).

einsteinitza

Nu ai scapre deci, trebuie sa vii.
Nu pot descrie cum miroase cand e in floare. Un miros greu, dar foooarte placut, un parfum de soare, de caldura, habar n-am extrem de puternic si patrunzator.
Imi imaginez doar cum miroase in iunie valea Kazanlik, cand patru dealuri sunt in floare , si incepe distilarea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Clar! O tufa din asta mi-ar trebui mie in gradina din spate, langa gardul cu vecina cu porc si vaca  ;D =))

anasstasia

Este un vis ce-mi spui tu. 4 dealuri cu acest trandafir in floare...... +hypno

anasstasia

Pene, o sa miroasa soriciul a trandafir apoi  =))

anasstasia

Pe acesta de unde l-ai cumparat? Cred ca nu de la noi...

claude

 ;D  Pai da, sa vezi atunci mixtura de parfum... ::)  S-ar imbolnavi bietul Kazanlik
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pene, infloreste doar o singura data pe an. Poate combinat cu caprifoi. Eu iti dau butasi daca vrei. E si foarte spinos, niste spini mici si foarte ascututiti.
Si apoi poti culege petalele
Mi-a dorit mult sa merg anul asta acolo, dar s-a reportat, tot sper ca vara viitoare sa ajung.
Ma gandesc cum e sa te scoli dimineata, sa deschizi geamul si sa miroasa tot aerul.
Cand ma gandesc ca elaboratele parfumuri frantuzesti contin uleiul de pe valea asta......si cat de multe au in ele miros floral de trandafiri............atatea parfumuri celebre..........
Si, pana la urma, izul de trandafir din nenumaratele parfumuri ele se obtine doar din doua feluri de trandafiri- rosa damascena Kazanlik si rosa centifolia sau Rose du mai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Quote from: einsteinitza on October 20, 2010, 09:56:41 AM
   si spinii marunti sunt perfect egali si parca presarati pana sus, sub boboc.
Inseamna ca nu e nici Kazanlik al meu, pentru ca spinii sunt de doua felui, unii lungi intercalati cu altii scurti. +ham

einsteinitza

Incep muncile campului :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

te apuci de facut parfum sau pentru dulceata ? ce faci tu acolo cu el ?

claude

Face dulceata si sirop...si mie inca nu mi-a dat cantitatile pentru sirop asa ca am ratat ocazia, prin urmare ma astept sa-mi trimita ea o sticluta macar  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot