Conifere din seminte

Started by adrianam, January 04, 2011, 09:36:32 AM

Previous topic - Next topic

adrianam

Va invit aici sa impartasiti din experienta voastra in obtinerea coniferelor din seminte!

Eu am gasit cateva conuri stranse de sub cativa brazi care mi s-au parut mai deosebiti din curtea Bibliotecii franceze din Craiova, in urma cu vre-o patru ani. Ma gandesc sa le tin la frigider sau pe balcon vre-o doua saptamani dupa care sa-i pun in pamant umed intr-o caserola, pe pervazul ferestrei.

BoboROM

Quote from: adrianam on January 04, 2011, 09:36:32 AM
Va invit aici sa impartasiti din experienta voastra in obtinerea coniferelor din seminte!

Eu am gasit cateva conuri stranse de sub cativa brazi care mi s-au parut mai deosebiti din curtea Bibliotecii franceze din Craiova, in urma cu vre-o patru ani. Ma gandesc sa le tin la frigider sau pe balcon vre-o doua saptamani dupa care sa-i pun in pamant umed intr-o caserola, pe pervazul ferestrei.


Pe balcon exclus. Pune-le la frigider la 4-5 grade la stratificat 2-3 luni, dupa care le semeni in ghiveci. Cateva poti sa incerci si semanandu-le direct acum, sa vezi ce iese...


BoboROM

Quote from: adrianam on January 04, 2011, 12:27:56 PM
Ce inseamna "la stratificat"?

Stratificarea: speli bine semintele ca sa scapi de substantele inhibitoare, le lasi in pahar cu apa pana a doua zi. A doua zi, le pui in prosop de hartie umed (nu ud ca putrezesc) si apoi in punga. Le tii in frigider 2-3 luni in sertarul de legume sau pe usa mai jos (sa aiba 4-5 gr. Celsius). Dupa 2-3 luni ori le lasi si le cercetezi o data pe saptamana daca incoltesc, ori le pui direct in turba/pamant la incoltit.

adrianam

Multumesc, acum trebuie sa trec la treaba! ;)

gomez99

sau le pui acum direct in gradina sau in jardiniera pe balcon si unele incoltesc la primavara
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a85177/00000036

stratificarea e o procedura prin care simulezi ciclul cald.rece din natura.
scarificarea e o procedura prin care ataci coaja semintei ca sa facilitezi incoltirea.

cel mai mare pericol pentru puietii de conifere sint niste ciuperci care ii ataca fulgerator. din proprie experienta recomand tratament cu fungicid preventiv odata la 2 luni - dupa germinare.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

adrianam

Am luat 4 conuri  de pe ramurile unui pseudotsuga menziesii caesia: 
Denumirea lui apare in Gradina de vis nou aparuta si am recunoscut conurile dupa forma solzilor cu trei varfuri.



Si am mai luat un con de pe jos din zapada, de sub un alt tip de conifer, un pic mai dezlanat si mai contorsionat: 

Poate isi da seama cineva cum se numeste cel de-al doilea.


gentiana

Adriana nu pot spune decat ca pare de brad sau molid
La pin sunt mai tronconici

victoria222

Eu am un pin obtinut din samanta. Mi-a iesit intr-o joaca. In primavara lui 2010 am adus acasa un con de pin. Pinul mama avea vre-o 6m inaltime si era urias. Am scuturat semintele dn con si le-am pus intr-un ghiveci cu pamant obisnuit de flori, pe care l-am acoperit cu folie alimentara. In doua saptamani parca, a incoltit o singura samanta din toate. Aceasta a crescut si traieste si azi. In martie implineste 1 an:
     

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

 :D   Intr-o zi sper sa stau la umbra lui   ;D

einsteinitza

Succes, sper sa creasca mai repede mai incolo. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

Am pus si eu seminte , au iesit nu zic nu , dar iti creste barba mai mare ca a lui Mosc Craciun cu ritmul de crestere , chiar si dupa un an de la plantare afara in sol tot asa a ramas. Asa ca am cumparat unu de craciun cu radacini sa mai sar niste ani  :-bd

stefana

Quote from: Daniel Danero2005 on February 19, 2011, 09:27:58 AM
... iti creste barba mai mare ca a lui Mos Craciun cu ritmul de crestere
Eu am o Thuya in ghiveci din semintele unor pomisori care nu mai exista pe Buzesti  :-\. Cred ca are vreo 5-6 ani si tot pitica este. Exista oare si bonsai de Thuya?

flordel

Nu este prea frecvent, dar exista. Asa ca spor la treaba. ;D

einsteinitza

Sigur ca exista, al tau! Pentru nepotii tai va deveni chiar o tuie. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Seminitele de pin Pinus Pinea puse la stratificat acum 3 luni si jumatate, au incoltit:

flordel

Ma bucur. +apl
Poate reusesti sa pui si niste seminte de Pinus Wallichiana. Asta-mi place mie mai nou.

BoboROM


Am ales Pinus Pinea pentru ca semintele sunt comestibile. Se consuma in Italia si in alte parti. Am vazut ca au aparut si la noi pe la REAL.

Dan Hibiscus

Deci doar la astea sunt bune , ca eu prin Grecia am mancat si din alti pini  +ham +ham +ham

De unde ai semintele Bobo ? :-bd

BoboROM

Am mancat si eu din alti pini. Pe vremuri in Vatra Dornei era un parc central si copiii si veveritele adunau niste conuri de pin rotunjite si mari ca minolele, care aveau niste seminte tronconice ca niste alune mai mici (jumatate fata de cele de Pinus Pinea). Gustul ca de alune de padure.

Pinus Pinea mi-a adus nevasta-mea in toamna lui 2009 (au primit la servici de la un partener din strainatate). Cica sa plantezi pentru generatiile viitoare, macar 2 seminte de persoana. Am pus si anul trecut vreo 4-5, dar vad ca mai sunt inca viabile si anul asta.

Am vazut saptamana trecuta seminte de Pinus Pinea fara coaja, la REAL. Pretul pe kg ajungea la peste 200 RON.

Dan Hibiscus

oho , destul de scump , am sa caut si eu sa vad pe unde gasesc :yrk

BoboROM


Poze recente mai jos (le vad doar cei inregistrati):

Dan Hibiscus

E poza macro sau e chiar asa de mare varful ?

BoboROM


Varful?!? Samanta in sine are 20 -25 mm. Ce este interesant ca planta arunca scufia (gen cotiledoane) si nu o consuma.

Poza este macro.