Cymbidium

Started by einsteinitza, January 14, 2011, 08:37:40 PM

Previous topic - Next topic

paunita

Primul cymbidium inflorit la mine este o surpriza foarte placuta , nu ma asteptam sa fie atat de frumos , l-am cumparat fara flori si nu stiam ce culoare va fi !

        

claude

Si ai 3 tije  +hypno  Superb!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

E o floare deosebita ,iar la tine este superba.

paunita

Va multumesc Claudia si Rux !Asa e , cymbi e o orhidee tare frumoasa .Desi asteptarea e foarte lunga de la aparitia tijei pana se deschid boboci  , frumusetea florilor   merita sa avem rabdare cu acest gen de orhidee .

paunita

Abia acum isi arata adevarata frumusete  :)

   

einsteinitza

Foarte frumos, ce imi place la orhidee e ca umplu cu flori exact lunile cand gradina doarme.
foarte frumos asta al tau!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Asta imi place si mie in mod deosebit la ele , oricum vara suntem ocupati cu gradinile , iar ele nu cer prea multa atentie din partea noastra si pe timp de iarna cand gradinile sunt pustiite de flori ele ne incanta suflletul cu gingasie si culoare .

vernil

Quote from: paunita on January 19, 2013, 10:27:04 AM
Abia acum isi arata adevarata frumusete  :)

   

Are perfecta dreptate, Rux, numai cymbidium tau este superb! Pana acum esti singura la care a inflorit !

paunita

Daca numai el defileaza ?! Normal ca numai el este superb  =)) Abia astept sa-i vad si pe ai vostri  +hug

einsteinitza

Mai avem putin de asteptat, ca se misca mai rau ca melcul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Mi-a mai inflorit un frumusel  ;)

     

El devine tot mai frumos  :)

      

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Nu cred , stiu ca ai si tu , dar nu vrei sa ni-i arati  :)

paunita

Va arat cateva poze de grup cu cymbi mei  :)           

einsteinitza

Niste minunatii, felicitari!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sint grozavi!!!!!! Numai in florarii am mai vazut asa infloriti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paunita

Mai am doi care urmeaza sa infloreasca , abia astept sa vad cum vor fi florile .

einsteinitza

In sfarsit a inflorit si puturosul meu, o verzitura foarte cocheta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Nu mai spune ca e puturos , e superb , chiar daca a inflorit mai tarziu , poate asa e soiul .Eu mai am doi care urmeaza sa infloreasca .Imi place mult "verzitura " ta.

einsteinitza

 :D da tot puturos e! Iar ailalti si mai si, ca nu au inflorit!
Oricum, imi pare rau,imi iau revansa anul viitor, fiindca am niste soiuri mai deosebite semiplangatoare, imi pare rau ca nu au inflorit, sunt din cei mini!
Oricum, vad ca iti plac, vezi ca la Hornbach am vazut alb plangator. Pretul piperat, dar daca mai astepti sunt convinsa ca intra la reduceri. Eu am vrut chiar sa comand exact soiul asta in afara, mai demult, cand aveam multi pitici cu cymbi, dar s-au facut mari si nu am mai avut loc prea mult! E Ice Cascade, un alb pur minunat cu florile in jos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Pacat ca nu ti-au inflorit  :( mi-ar fi placut sa-i vad . Din pacate la mine in oras nu este Hornbach  >:( , mi-ar place si mie un plangator . Stiu cum arata Ice Cascade , e foarte frumos , avea cineva de vanzare pe sunphoto , dar costa 170 . La ce pret erau ?

einsteinitza

Erau 100 lei, dar asta de 1martie. Am sa urmaresc, am drum pe acolo saptamanal, daca scade pretul te anunt si pot sa iti iau. Si pe mine ma cam tenteaza, dar la un pret mai mic. Erau tare frumosi, si este un hibrid mic, nu ocupa hardaie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Ar fi minunat daca ai reusi sa iei la reducere , la un pret rezonabil . Mi-ai face o mare bucurie .

einsteinitza

Urmaresc, ca si pe mine ma mananca portofelul! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Asa nu ma simt nici eu foarte  vinovata ca te pun pe drumuri , doar asa un pic , ca asta presupune un colet , un drum la posta  :)