Gradina Anasstasiei de la tara

Started by anasstasia, March 02, 2011, 12:45:15 PM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Am discutat asta cu un vecin mai in virsta (toti vecinii sint in virsta, nu sint persoane tinere in sat), insa a dat inapoi la gindul muncii pe care trebuia sa o faca. Pina la urma are aproape 80 de ani, chiar l-am inteles.
Curtea din spate este clar ce voi face cu ea deocamdata: pun trifoi alb si/sau trifoi rosu. Iar de erbicidare nu scapa, sint revolutionara. Mama se va muta la tara cam in 2 ani si apoi intretinerea curateniei nu va mai fi o problema.
Ce ma fac cu gradina din fata, ce covor sa-i pun si ei, sa nu creasca prea inalt si sa sufoce buruienile? Un trifoi pitic nu exista? Mi-ar fi placut aspectul de rustic pe care il da trifoiul...Deocamdata nu as vrea sa pun alte plante, pentru ca vreau sa las spatii pentru viitorii trandafiri si viitoarele clematis pe care cu siguranta ca le voi aduce in curtea mea.

Va mutumesc pentru raspunsuri si sa ma iertati daca v-am zapacit cu atitea intrebari.

gabriela jalba

Exista o plantuta mica,cam 20cm,invaziva,de culoare argintie si cu floei muulte albe. Se face covor,si nu mai prea creste buruianul sub ea. De aia nici nu-ti va fi mila sa sapi pentru trandafiri,si oricum poti scapa repede si usor de ea. E cam ca o tiritoare. O caut si iti spun. Aia e si decorativa,si nepretentioasa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Atunci, nu pune trifoi printre trandafiri, ca trifoiul se intinde drastic prin drajonare. Eu am pus trifoi rosu pe o movila, in ideea de a-l folosi pe post de ingrasamant verde. Fiindca n-am stiut ca, dupa ce creste trebuie sapat si amestecat cu pamantul (pentru ingrasare naturala), l-am lasat sa infloreasca, iar el a iesit si in urmatorul an, acoperind toata movila.  Abia asta toamna, cand s-a uscat, m-am chinuit sa mai scot ceva din el, ca-mi incalecase toate plantele de pe movila.
Daca tot intentionezi sa mai plantezi trandafiri si clematite, macar intretine locul ... manul :), jumulind buruienile. ;D

einsteinitza

Pune-ti problema asa, oare dupa ce pui trifoiul si ai ierbicidat, nu apar prin el buruieni? Vei sta sa le plivesti? Trifoiul oare nu trebuie cosit, ca sa arate cat de cat bine? Incearca la primavara sa tragi o coasa acolo si pana in toamna apar plantele marunte care nu faceau fata competitiei.
Cat despre locurile cu flori, eu de doi ani nu mai plivesc. Am o masinarie mica de mana-a fost cam greu sa gasesc una performanta- cu care tai iarba si prin fata plantelor, fiindca intre ele nu apar buruieni.Daca sunt plantate des.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Voi pune trifoi in spate, iar de cosit se va gasi cine, pentru ca o sa-l dau si atunci se vor gasi amatori sa-l taie ori de cite ori e nevoie. In fata nu pun trifoi, o sa le jumulesc mereu iar daca D-na Gabriela imi spune ce-i cu plantuta aceea, ma intereseaz si eventual o iau in calcul.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Imi place cum arata, dar o pot gasi pe undeva de vinzare? Ma gindeam la o combinatie de iarba si aceasta planta.

claude

O gasesti la mine  ;D am smuls anul trecut la ea, am aruncat un cos intreg, nu cumpara ca iti dau eu
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Vezi!!!
fetele au. Si eu am promisiuni pentru sezonul urmator.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Aaaa Claude. Gata ce smulgi tu imi dai si mie. Multumesc  :x

penelopa

Superba, buruiana, Claude! ;D
Cred ca pricepi ca as vrea si eu !!! =))

anasstasia

Am gasit la cineva pliculet cu 100 + seminte 2 lei. Voi incerca sa cumpar. Se seamana usor Claude? Ce-mi poti spune despre ea? Cum creste, cit e de inalta,  trebuie tunsa?

claude

Pene, am priceput  :D 

Anastassia, eu n-am semanat-o, am adus de undeva cateva fire si le-am plantat, deci nu stiu ce sa-ti zic despre cum e cu germinarea. Nu creste inalta, e taratoare, se inalta doar la vreo 10 cm. Mie nu prea-mi place cum arata dupa ce termina inflorirea, se lungeste iar baza lastarilor ramane mai uscata...poate anul asta a fost de vina si seceta  ???  Anul viitor o sa incerc sa o tund la un moment dat, cand incepe sa arate jalnic, ca sa o fortez sa ramifice de jos 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Am inteles ca ar trebui tunsa. Asa spunea persoana care avea blogul si de unde voi comanda semintele. Daca nu-mi rasar semintele, apelez la tine, nu scapi.  +hug

http://semintedingradinamea.wordpress.com/2011/07/04/cerastium-tomentosum/

gabriela jalba

Am sa intreb fetele sa vad daca o tund, si am sa-ti zic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Multumesc. Am ami gasit informatii despre Sagina subulata care si ea s-ar intinde bine si ar fi un inlocuitor al gazonului.

penelopa

Cred ca si Myosotis merge printre trandafiri! Eu am pus primavara trecuta o tufisoara, dar s-a uscat dupa un timp. Anul acesta incerc din nou!

anasstasia

Ce frumoasa planta este si Myosotis.  +hug

claude

Pene, o aveai la soare? Ca myosotis-ul sufera la soare puternic. Eu am semanat acum cativa ani iar de atunci rasare peste tot, unde nici nu te astepti, asa ca in fiecare an dupa inflorire smulg la ele ca la buruieni, ca se autoinsamanteaza ceva de speriat  :D   Las doar cateva plante care sa-si imprastie semintele, restul le elimin, ca altfel cred ca-mi colonizeaza si casa  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Mai Claude, e vreo planta pe care tu sa nu o ai?  +hug

penelopa

Da, Claude, a fost la soare, ca asa mi-a zis colega care mi l-a dat!!! :(
Asa spunea si ea, ca din cateva fire, i s-a umplut gradina. Nu m-ar deranja sa jumulesc Myosotis ... decat buruieni ;D
Mai fac o incercare la primavara. Adevarul este ca am plantat tufa inflorita ... poate de aia s-a si uscat +ham

anasstasia

Sa sti ca da. As vrea sa-mi dea bataie de cap Myosotis, decit stirul care-mi va creste si in cap.

claude

Quote from: penelopa on January 29, 2012, 03:52:50 PM
Da, Claude, a fost la soare, ca asa mi-a zis colega care mi l-a dat!!! :(
Asa spunea si ea, ca din cateva fire, i s-a umplut gradina. Nu m-ar deranja sa jumulesc Myosotis ... decat buruieni ;D
Mai fac o incercare la primavara. Adevarul este ca am plantat tufa inflorita ... poate de aia s-a si uscat +ham

Probabil de-aia s-a uscat, ele oricum sunt bienale, insamantarea se face la inceputul verii, rasar plantutele, iar anul urmator infloreste, face semintele si pe urma se usuca
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Anasstasia, daca vrei doar niste plante care sa acopere pamantul atunci e ok cu cerastium si myosotis. Dar daca vrei niste plante care sa infloreasca in acelasi timp cu trandafirii si sa se combine cu ei, astea doua nu prea merg. Myosotis-ul infloreste prin mai, eu l-am plantat impreuna cu lalele tarzii, dau foarte bine impreuna, iar cerastium infloreste la sfarsitul lui mai - inceputul lui iunie, dupa care are o perioada in care arata destul de rau, pare ca se usuca si apoi isi revine.
Eu as incerca si ceva perene gen geranium, hemerocalisi, salvia nemorosa, campanula persicifolia care infloresc o data cu trandafirii si-i pun in valoare.

penelopa

Da' ceva care sa infloreasca "intre trandafiri"  ;D, stii Carina ?... ca, mie mi-ar placea sa am altceva inflorit cand trandafirii sunt la ... pauza  ;D