putin ajutor va rog

Started by Anca, March 15, 2012, 04:58:23 PM

Previous topic - Next topic

Anca

Am cumparat o Phalaenopsis mov anul trecut in toamna.Dupa ce s-au scuturat florile am taiat tijele  la 3 muguri asa cum mi s-a spus pe acest forum de cineva foarte initiat in orhidee(de la baza in sus) cu o foarfeca.O ud de 2 ori pe saptamana astfel:pun ghiveciul intr-un castron,torn apa in ghiveci ,apa se scurge in casteron,astept 5 minute,apoi o scurg bine si o pun inapoi in farfurioara ghiveciului.O tin la lumina dar nu in soare.De asta toamna,dupa ce am taiat tijele,nu s-a mai intamplat nimic cu orhideea mea-nu s-a uscat dar nici nu a crescut tija,nu a inflorit etc.A ramas asa.Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac sau unde gresesc.Trimit  poze cu stadiul actual al orhideei.Cu mii de multumiri.

BoboROM


Trebuie sa fie pusa langa geam.

Anca

langa geam e pusa,am luat-o acum de acolo doar ca sa fac pozele,E asezata pe o noptiera langa geam in asa fel incat sa aiba multa lumina dar sa nu bata soarele direct in ea-fereastra mea este spre sud si daca o tin pe pervazul ferestrei ar bate soarele direct pe ea.
In rest o ud bine?  Ce as putea sa fac sa se dezvolte?Multumesc

flordel

Frunzele arata bine!
Poti s-o pui direct la geam deocamdata, numai s-o muti peste vreo luna ca sfarsit.primavara-vara-inceput.toamna o poate arde soarele.
Sa stii ca dureaza ceva pana formeaza iarasi tije florale.
Incearca si cu putin ingrasamant de orhidee.

Mihaelacph

Poate faci bine si tu. Eu insa fac altfel: o ud o singura data pe saptamana, vara sau iarna, nu conteaza, prin scufundare  intr-o galeata pentru cateva minute (cam cand imi aduc aminte de ea o scot). In plus eu nu i-am taiat niciodata tija pe care au fost flori , decat dupa ce a devenit un pai uscat. Uneori tija continua sa creasca in lungime si face boboci pe varfuri nou crescute .

Anca

Si dupa ce a devenit un pai uscat si ai taiat tija,a mai crescut?Si-a revenit? Sau a ramas mica la nivelul la cre ai taiat-o?ms

flordel


Anca

eu din toamna tot astept sa se intample ceva cu tijele,sa creasca,sa iasa altele,orice dar sa nu ramana asa cum erau cand le-am taiat .Sunt deja vreo 5 luni.Nu stiu cat trebuie sa mai astept si in afara de ingrasamant(mi-a spus cineva pe forum) nu stiu ce sa-i fac .    

einsteinitza

Are nevoie de repaus, ca orice alta planta.
Fara soare direct, dar multa lumina, Tija se taie la trei muguri,diindca, chiar daca varful se dezvolta dupa caderea florilor, va fi o chestie lunga cu o floare in varf, foarte inestetica.
Udarea nu e la norma, cu un interval fix. Cand radacinile se fac al sidefiu, se mai asteapta o zi doua si se uda. Interesant ca nu a facut nici o frunza, poti face o poza cu mijlocul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Anca

imi pare bine ca mi-ai scris.ms mult.Tu m-ai invatat cum sa tai tijele si o multime de alte lucruri.Atasez 3 poze -2 cu mijlocul:nu are nicio frunza noua din pacate si o foto cu o frunza mare care a inceput sa se usuce la varf.Mii de multumiri tuturor celor care mi-au venit in ajutor

Anca

Si ca sa fie confuzia mea si mai mare ,am luat de la o prietena oorhidee ca a mea dar alba care era vai de mama ei pt ca prietena mea nu are timp sa se ocupe de ea.Am ingrijit-o cu multa atentie dar tijele s-au uscat complet -le-am taiat si surpriza...are frune mici noi in mijloc.Atasez poza

einsteinitza

Totul arata bine, meri inainte, uda cand radacinile sunt sidefii, fara soare, lumina multa, nu uda si nu pulveriza pe miez, sa nu ramana apa in mijloc. Va inflori cand va fi gata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Mie mi se pare in regula. Dar experienta mea cu orhideele e foarte mica.
Am una oarecum in vas ca si al tau. Eu i-am dat niste gauri suplimentare pe laterala. In ideea unei mai bune aerisiri.
E bine sau rau nu stiu  ;D
As fi curios daca iti va apare vreun pui pe langa ea. Mie asa mi s-a intamplat dupa ce a stagnat destul de mult.
Insa planta mama mi s-a dus.  ??? A mea ar fi trebuit transplantata dar din cauze obiective nu am reusit sa o transplantez. Daca va rezista vreo doua luni acolo unde e acum in custodie o voi transplanta daca nu  :'(

flordel

Eu i-as schimba ghiveciul cu unul mai mare si sunt de acord cu Claudiu, eu dau gauri la ghivecele astea chiar daca nu au.
Nu neaparat in laterale, dar pentru scurgere sigur...

einsteinitza

Banuiesc ca pe fund are gauri, din cele mari. Eu nu le dau gauri, si nici nu le transplantez, decat foarte tarziu, le place inghesuite.

Claudiu, daca a facut pui e, in general, semn ca a fost la un moment dat in suferinta, de aceea a si murit planta mama. Probabil a ajuns apa la colet si a murit coletul, dar a reusit sa faca pui. In general astea din comert sunt tinere si nu fac pui decat la stres.
Am si eu trei care au fost in situatia asta, udate de copii mei. Toate au facut pui si s-au salvat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu le ud o data la doua saptamini ( la intii si cinspe' ale lunii ). Daca Radacinile nu-s sidefii nu le ud. Le tin cu ghivecele in masti de ceramica, si vad ca n-au nici un bai.
  Ale mele inflorec in iulie august. Nici eu nu tai tijele. Care se usuca,bine,care nu,mai ramifica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela61

ieri am vazut la cineva o phale care cred ca e bolnava.Nu stiu cum sa o ajut, experienta mea in orhidee fiind cam mica si lipsind cu desavarsire.Adica i s-au ingalbenit frunzele iar cea de mijloc s-a inegrit la baza si s-a rupt.Florile erau ofilite.Era in vasul cu care a cumparat-o ,avea multe radacini dar pamantul din vas,impropriu zis pamant,erau numai bucati de scoarta destul de mari.Oare sa nu aiba apa sau a avut destul de multa? In bucatile alea de scoarta nu statea gram de apa.

einsteinitza

A udat-o pe fruze si i-a putrezit coletul, adica partea care tine frunzele, miezul.
Sa o ude prin scufundarea ghiveciului dupa o zi doua dupa ce radacinile devin sidefii. Lasa ghiveciul 15-20 de minute in vasul cu apa si apoi il scoate.
Sa nu pulverizeze deloc apa pe planta.
Daca are noroc, si zona putrezita se lemnifica, va da un pui acolo undeva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

redcrystalis

Draguta mea! Eu am 24 de orhidee, 3 plumeria si 9 adenium bonsai si etc etc. OK. Deci:
1. Orhideea ta arata f bine! Don't be worry , nu moare!
2. Las-o unde este, dar langa electronice plantelor tropicale nu prea le prieste. Daca n-ai incotro las-o totusi acolo!
3. Sfaturile date mai inainte cu scufundatul st f bune!. In nici un caz n-o mai uda de 2 ori /sapt. E prea mult! Scufundatul odata la sapt cand e cald fff mare si odata la 10 zile cand e ca acum si odata pe luna iarna.
4. Ingrasamant de orhidee o data la sapt sau 10 zile! Poti cumpara de la Decoflora, Gradina Icoanei. Este fff bun. Eu dintr-acela folosesc.
5. Orice apa pui la orhidee sa nu fie de la robinet ci plata. Daca nu poti,  fierbe si lasa sa se raceasca (pe cea de la chiveta) 24 h min.
6. Ingrasamantul sa-i respecti doza, nu pune prea mult ca omori orhideea si nici nu in apa de la robinet, decat ca la pct.5
7. DACA II MAI CUMPERI INCA O ORHIDEE, CEL PUTIN, VA INFLORI SIGUR SIGUR SIGUR!
8. Cine te-a sfatuit s-o tai de la 3 noduri? Se taie tija de jos, de la baza, cel putin asa fac in Tailanda, unde e patria orhideelor!
9. Las-o in ghiveci transparent, CU COMPOST SPECIAL DE ORHIDEE! (au la Romstal!), nu altul. In plus amestecca-l cu nuca de cocos, daca n-ai pune compost de brad sau ceva "lemnisoare" gasesti la asternutul pt iguane la pet shop.
10. Apropos, ce-ti mai face orhideea?

redcrystalis

einsteinitza

Ori apa de la chiuveta ori fiarta de la chiuveta, cam acelasi lucru.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

redcrystalis

Fiarta, nefiarta, tu incearca s-o fierbi inainte sa uzi orhideele! Romanii sufera de o mare problema: "Multi stie, putini cunoaste"! Ca tot e vorba de adminul care pe nedrept se autodenumeste dupa marele fizician, ia sa vedem, ce se-ntampla prin fierbere si apoi racirea apei potabile? Cine stie ii dau un 10 la chimie. Daca adminul nu stie o iertam ca are nume de fizician!:)))
Nu de alta dar nu degeaba am atatea orhidee si multe alte plante exotice care "traiesc" de ani buni, bine-mersi!

redcrystalis

einsteinitza

Ei, dar tare repede te burzuluiesti. :D :D
Iar eu nu sunt admin. :D :D
Daca stii ceva despre apa asta, atunci spune, ca doar burzuluielile nu folosesc la nimic.Si pe aici am trecut de momentul cand avem nevoie de 10 la chimie,  ;D ;D
Nestiind chimie prea multa, stiu doar atat- ca exista niste saruri de calciu care, prin fierbere , precipita , si o parte se depun pe vas.Restul raman in apa respectiva. Nefacand o filtrare, ajung tot la planta. Pe de alta parte, socotind cantitatea de saruri depusa pe peretii oalei, si cantitatea de apa evaporata la fierbere, nu am castigat mare lucru, mai ales ca o parte din sarurile din apa nu se separa la fierbere. Si nici nu se evapora in cele 24 de ore cat sta apa.
Tot din cate stiu eu, procedeul e indicat la plantele foarte sensibile la calcar, cum ar fi azaleele, unde conteaza mult taria apei. Asta stiu eu, ca gradinar, nu ca chimist.
Daca e altfel, m-ar bucura sa explici, dar pe un ton politicos si civilizat.
Cat despre plante, iti urez la mai multe, si iti pun o poza cu orhideea mea inflorita , care e udata cu apa de robinet. Nu sta in ompost de la Romstal, ci in bile de argila.
Cat despre nickname-uri, e lipsit de politete sa te legi de el, ficare poate sa-si aleaga orice nume vrea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

redcrystalis

Chiar nu are rost o polemica pe acest forum, cat despre ton nu vad de ce l-ai considerat necivilizat si nepoliticos, doar pt ca mi-am exprimat o opinie total diferita? Daca erai in alt stat decat Romania unde toata lumea este foarte sensibila la tonalitati primeai o replica mult mai directa si mai dura, te asigur (ai fost in State sa vezi care-i tonul?). E ok. Eu incetez aici pt ca sunt adepta proverbului care m-a invatat sa cedez prima!  :yrk Ma bucur in schimb ca ai o orhidee atat de frumoasa si-ti doresc mult succes in cresterea plantelor in continuare. Cat despre compostul orhideelor mele, cel putin este amestec de nuca de cocos adusa din Tailanda cu ceva pamant argilos si cam atat. Si inafara ca am absolvit Politehnica in Buc  Fac de Chimie, provin si dintr-o familie de chimisti. Ce inseamna asta "te burzuluiesti" ?  ??? +dns Hai c-a fost o gluma, dar m-a amuzat f tare termenul folosit imprumutat din l maghiara si introdus in limba romana ca regionalism.
Iti doresc o viata linistita si plina de intelepciune, rabdare si smerenie! Si cat mai multe flori frumoase udate cu apa de la robinet! :-bd :yrk :yrk

 
Quote from: einsteinitza on March 27, 2012, 03:32:40 PM
Ei, dar tare repede te burzuluiesti. :D :D
Iar eu nu sunt admin. :D :D
Daca stii ceva despre apa asta, atunci spune, ca doar burzuluielile nu folosesc la nimic.Si pe aici am trecut de momentul cand avem nevoie de 10 la chimie ;D ;D
Nestiind chimie prea multa, stiu doar atat- ca exista niste saruri de calciu care, prin fierbere , precipita , si o parte se depun pe vas.Restul raman in apa respectiva. Nefacand o filtrare, ajung tot la planta. Pe de alta parte, socotind cantitatea de saruri depusa pe peretii oalei, si cantitatea de apa evaporata la fierbere, nu am castigat mare lucru, mai ales ca o parte din sarurile din apa nu se separa la fierbere. Si nici nu se evapora in cele 24 de ore cat sta apa.
Tot din cate stiu eu, procedeul e indicat la plantele foarte sensibile la calcar, cum ar fi azaleele, unde conteaza mult taria apei. Asta stiu eu, ca gradinar, nu ca chimist.
Daca e altfel, m-ar bucura sa explici, dar pe un ton politicos si civilizat.
Cat despre plante, iti urez la mai multe, si iti pun o poza cu orhideea mea inflorita , care e udata cu apa de robinet. Nu sta in ompost de la Romstal, ci in bile de argila.
Cat despre nickname-uri, e lipsit de politete sa te legi de el, ficare poate sa-si aleaga orice nume vrea.
redcrystalis

flordel

Pai stai putin ca nu-i chiar asa, tu ai afirmat ca multi stie, putini cunoaste...Deci implicit suntem cam o adunatura de ignoranti.
Ce mare chestie era cu apa? Orice gospodina care a fiert apa stie ce se intampla nu? Nu e nevoie sa ai studii in chimie pentru asta.
Pana si la masinile de spalat la reclame zice sa folosesti Calgonul ala sau whatever ca sa nu se depuna calcarul si parca si magneziu daca imi aduc aminte bine.
Sau poate te refereai ca se evapora clorul din apa.
In plus suntem multi pe aici care chiar am facut scoala adevarata si mai cunoastem si alte treburi mai complicate.
Eu zic sa ramai cu noi, sa povestim si sa convietuim in buna intelegere daca vrei.  ;;)
Probabil ceea ce faci tu cu orhideele este cam cum ai da caviar la oameni, dar sa stii ca merge si cu slanina foarte bine.
Eu pun apa de la robinet si scoarta la punga de la Brico, Metro ce-o fi si infloresc frumos.  ;D

gabriela jalba

Eu am vreo 19 phale,de muuulti ani. Le ud numai cu apa de la robinet si nefiarta. Stau in scorta. Le ud cam la doua saptamini si putin,prin scufundare. Tijele le tai daca se usuca,sau la 3 ochi,ca sa odrasleasca ( vorba romanului ).

Quote from: redcrystalis on March 29, 2012, 02:45:03 PM
Chiar nu are rost o polemica pe acest forum, cat despre ton nu vad de ce l-ai considerat necivilizat si nepoliticos, doar pt ca
Perfecta dreptate !!! Dar !!!!
Quote from: redcrystalis on March 27, 2012, 02:41:53 PM
........ Romanii sufera de o mare problema: "Multi stie, putini cunoaste"! Ca tot e vorba de adminul care pe nedrept se autodenumeste dupa marele fizician, .......
Tonul face muzica !!!!
Parerea mea e ca topicvul asta,de la inceputuri si pina acum,are foarte multe informatii,cam pentru toate problemele ( daca e citit !!! )
   Zic ca fiecare e aici sa ceara sfaturi si sa dea sfaturi,fie ca-s rezultatul cunostintelor din scoala,fie ca-s din practica. N-are rost nici macar sa sugeram cit de putine cunoaste X sau Y despre o problema.
   Gabriela 61,citeste si mai in urma,si trage tu o concluzie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=