Probleme la irisi

Started by gabi_gabriella, May 13, 2012, 09:31:52 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Am o tufa de irisi , care nu apuca sa infloreasca. Florile in stadiu de boboc se fac maro si la baza lor e ceva ca o miere maronie.
Ati mai intalnit asa ceva ? Asa a facut si anul trecut si acum si doar la acea tufa . Ganganii nu am vazut .

Rux

Exact asa este si la mine ,la o tufa . Eu cred ca  nu au apa destula ...

anasstasia

Dimpotriva, eu stiu ca nu le place si nici nu le prieste apa. Claude avea o problema asemanatoare parca...

trandafira

O prietena imi spunea dimineata la telefon ca imi da irisii ei maron cu galben, pt ca nu i-au inflorit nici anul asta.

BoboROM


Poate sunt ingropati prea adanc. Poate nu sunt la soare.

adrianam

Eu i-am pus in linie pe ai mei. De diferite soiuri.
Unul din rizomi pare tare cand il pipai, dar nu a dat nici o frunza. Vre-o 6 au si inflorit iar alti 6 au frunze dar nici un fel de floare, desi unul sau doi din ei au facut anul trecut flori.

gabi_gabriella

E adevarat ca nu e in plin soare, dar planta in sine  e sanatoasa tun, numai cu florile e problema. Si nu doar florile de pe o tija ci toate (sunt vreo 4-5 tije cu flori in tufa )

Rux

Pana las urma cum a ramas la voi ? Au inflorit ? Ati rezolvat problema ?
Eu i-am mutat anul asta sa vedem ce si cum .
Totusi cine stie sa ne dea un raspuns ,din practica lor ,cu probleme astea ale irisilor ? Asta ca sa ne infloreasca si noua ... anul urmator .

claude

Ce stiu eu sigur e faptul ca rizomul nu trebuie ingropat adanc, partea superioara trebuie sa fie afara din pamant, sa se vada, altfel pot aparea probleme la inflorire.
Cat despre boli, ai mei nu prea au avut probleme, doar daunatori, la mine apare in boboc un vierme, care isi face in interiorul bobocului un fel de supa, bobocul se inmoaie dinspre interior...o scarbosenie  ::) Asa ca anul viitor cand vor incepe sa formeze tijele florale ii voi stropi cu ceva insecticid, poate asa scap de ei  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Mi s-au parut intodteauna niste plante rezistente

Rux

Fetelor ,sa recapitulam:
  - intrucit  si anul asta m-am confruntat cu aceiasi problema ,adica existenta unui mic viermisor in boboc  sau uscarea acestora ,am studiat si uite ce am gasit:  
"Problemele principale cu care se confrunta irisul sunt bolile si daunatorii. Printre bolile cele mai frecvente trebuie amintite "putrezirea cenusie" si "putrezirea bazei tulpinii". Prima se manifesta prin curbarea plantei, stagnarea cresterii bulbului si acoperirea acestuia cu un mucegai gri-cenusiu. Boala se transmite prin plantarea pe terenuri infectate sau prin contact direct cu plantele bolnave. Cele mai eficiente tratamente sunt funcigidele (Captaphol sau Captadin). Cea de-a doua boala apare la aproximativ 30-45 de zile dupa plantare, la baza tulpinii, la nivelul liniei suprafetei pamantului. Simptomele sunt: incetinirea cresterii, urmata de ofilire, iar apoi de uscarea frunzelor. Boala este favorizata de temperatura ridicata din sol si poate fi combatuta prin dezinfectarea chimica sau termica a pamantului. In ceea ce priveste daunatorii, unul dintre cei mai cunoscuti este tripsul. Acesta provoaca pete albe pe bracteiele ce protejeaza bobocii florali. Mai exact, in momentul in care floarea se deschide, pe petale apar mici pete albe. Un alt semn ca planta este atacata sunt larvele de culoare galben-oranj. Cel mai eficient tratament este cel cu insecticide (sinoratox), care trebuie aplicat aproximativ cu o saptamana inainte de inflorire." Sursa :Kudika.ro
Pe de alta parte ,am vorbit cu mama lui Geo. Ea nu s-a confruntat niciodata cu asa ceva. Daca sint infectati nu-i de bine.
Eu ,totusi le mai dau o sansa pana la anul.
Poate le vine mintea la cap. =))
Pe alt site ,am gasit si alte medode ,dar nu  le-am retinut exact. Voi reveni.

claude

Cum spuneam mai sus si eu am avut ocazional probleme cu un vierme ce manca bobocii din interior. Anul acesta nu a aparut problema, dar drept e ca in aprilie, cand am stropit trandafirii cu Mospilan ca preventie contra viespii sfredelitoare, am dat si pe irisi. Nu stiu daca asta a ajutat, cert e ca pana acum nu am avut 'supa' de boboc, ca asa arata in interior, ca o mazga gretoasa  ;D
Asta e viermele ce l-am gasir eu anul trecut:

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Ala e.
O sa fac si eu asa .

doinabacau

Citind cele scrise de voi,regret ca aveti probleme dar,imi cer iertare,nu pot sa nu fiu multumita ca la  cei cativa irisi pe care-i am,nu au aparut.
Rux,fetelor,sper sa va puteti bucura de frumusetea intacta a irisilor,atat de delicati!