Ma bucur ca v-am gasit!Salutari calduroase tuturor!

Started by soeurmarie, July 06, 2012, 09:48:34 PM

Previous topic - Next topic

soeurmarie



     Am sa ma prezint in cateva cuvinte:mare iubitoare de natura,de animale,de plante,de drumetii,de libertate,motiv pt.care m-am mutat la tara intr-un colt de rai.Din acest an am inceput sa cochetez cu gradinaritul si cautand anumite informatii,in special despre trandafiri pt.care am facut un adevarat "coup de foudre"am dat de forumul vostru.Asa ca,iata-ma,hop si eu in mijlocul vostru.Sunt novice in tot ceea ce priveste agricultura dar niciodata nu este tarziu sa inveti si nu este rusine sa intrebi daca nu stii ceva.Ma pricep totusi la ceva:la trufe Deocamdata cred ca ajunge cat am vorbit despre mine,oricum,sper ca ne vom cunoaste mai bine,fata catre fata,caci va invit la o omleta cu trufe.
                   Soeurmarie

trandafira

Bienvennue, soeur Marie!Esti calugarita, sau ti-ai ales acest nickname pur si simplu?

sicamin

Soeurmarie ,bine ai venit ! Pana te documentezi despre gradinarit ,maipoti trece si pe la retete ,la bucatarie ,ca vad ca si asta iti place  :-bd
Poti sa ne spui si din ce parte a tarii esti?

soeurmarie

Sunt din Maramures,de loc din Baia mare dar cum am spus acum traiesc la tara aproape de Cheile Lapusului.
Referitor la intrebarea Trandafirei:da,sunt oblata benedictina a unei manastiri in Italia dar sper ca asta nu este un impediment ca sa ma primiti in comunitatea  voastra virtula.

trandafira

Nuuu, chiar ma bucur ca te-am vizualizat imediat in imbracamintea pe care am vazut-o in filmele cu calugarite frantuzoaice.
Ti-am si urat bun venit!

soeurmarie

Sunt nevoita sa ma corectez:virtuala Nu stiu daca am mancat a-ul sau tastatura face figuri(mai face).Imi cer scuze.

trandafira

Quote from: soeurmarie on July 06, 2012, 11:06:04 PM
Sunt nevoita sa ma corectez:virtuala Nu stiu daca am mancat a-ul sau tastatura face figuri(mai face).Imi cer scuze.
Ne t'en fais pas! Noi avem "pierderi" si mai mari de litere.

soeurmarie


soeurmarie

Trandafira,vorbesti franceza?Esti profa de franceza sau locuit un timp in Franta?

trandafira

Oo, nu, sunt inginer, am vrut sa ma fac profesoara de franceza, dar am respectat dorinta parintilor de a face politehnica. Inainte de revolutie am urmat cursuri serale de araba, dar a venit revolutia si ... nu am apucat sa invat sa scriu. Doar vorbesc aceasta limba.

soeurmarie

Care o vorbesti? Franceza sau araba?Eu vorbesc franceza.

trandafira

Le vorbesc pe amandoua, dar in franceza si scriu si citesc.
Imi amintesc cu drag de ajunul unui Craciun petrecut la Paris, cand mi s-a luat un interviu pe Champ's Elysee pentru France TF1 TV.Dar atunci nu-ti era frica sa spui ca esti roman.... Ieri am urmarit o emisiune in care o doamna educata se plangea despre modul in care a fost tratata in Franta cand i s-a vazut pasaportul romanesc. Lamentabil!

soeurmarie

Nu stiu ce tot fac pe aici pe forumul asta.Nu ma prea descurc cu calculatorul.Gasesc ce postez discutand cu tine in doua locuri si nu stiu cum fac asta.Sau ma insel?Oricum ma mir ca pot participa la un forum.Stii,o data cu gradinaritul invat sa ma folosesc si de internet.

soeurmarie

Adevarul este ca si fac romanii tot felul de prostii in strainatate,mai ales in Italia,Franta si Spania patand imaginea romanilor.Pacat!
Apropos de Paris:mi-este dor de el.Am prieteni la Paris si de-ai nostri si francezi.

soeurmarie

Si acum iti urez  noapte buna Trandafira si inca o data multumesc pt. primirea calduroasa.

trandafira

Noapte buna, la randul meu am avut o primire calduroasa cand am venit pe forum. Si asta n-am uitat-o. De aceea,  doresc sa fac o buna primire noilor veniti.

Rux

Soeur Marie ,salut ce te-ai alaturat noua. Incet ,incet ,vei deveni dependenta de forum ,o  sa vezi.

Personal am avut multe de invatat de aici ,am aflat de plante si arbusti de care habar nu aveam sau ii ignorasem ,am cunoscut oameni de tot respectul .
Sint convinsa ca si tu  vei fi unul dintre ei !
Bun venit !

paraschivvvv

Din toata inima bun venit pe forum si sa dea D-zeu sa ai flori cat mai frumoase si prin sfaturile forumistilor.

einsteinitza

Bun venit in gradinile mushului, cred ca putini dintre noi am stiut foarte multe cand am ajuns aici, cautand raspuns la intrebari, dar aici sunt oameni inimosi gata sa sara in ajutor cu un sfat sau cu o plantuta.
Cad despre priceperea ta, adica trufele, eu sunt numai ochi si urechi.
Am si intrebari, bineinteles, fiindca ma batea gandul sa ma inscriu la niste cursuri de cules trufe, am niste cunostinte care au facut o incursiune in patru cu doi caini aici prin paduri si au plecat cu 6kg de trufe +hypno +hypno +hypno
Poate n-ar fi rau sa deschizi un topic despre asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

soeurmarie


Multumesc inca o data de urarile de bun venit.Sa stii Corina ca ma gandeam la un topic despre trufe iar cand v-am invitat la o omleta cu trufe chiar am vorbit serios.Am doi caini cautatori de trufe si poate organizez un mic curs de initiere in vanatoarea de trufe si dresajul cainilor.Dar mai vorbim despre asta dupa ce deschid topicul.

einsteinitza

O,da, abia astept. Nu am gatit decat atunci cu trufe, cand au cules cei de care spuneam,dar mai folosesc din cand in cand putin ulei cu trufe la anumite preparate.Ce bine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

soeurmarie


    Poate imi explici Corina ce inseamna steluta si numele de ghiocel ce apare sub numele meu de soeurmarie.Stii,sunt pe spate cu toate chestiile astea ale internetului dar ma straduiesc sa invat.Eu cel mai mai bine ma pricep sa ascult(am intotdeauna o ureche pt cine are nevoie sa vorbeasca)si sa ofer un umar pt cine nu are unde sa-si planga amarul.Si bineinteles la misterioasele,ascunsele,parfumatele,savuroasele,rafinatele,etc,etc...(mai am daca vreti)trufe.

trandafira

Este gradul pe care il ai in conformitate cu nr de postari. La roza, te plafonezi. Asa ramai si daca ai 3000 de postari.

soeurmarie


      Multumesc Trandafira pt precizare.As dori sa pun cateva intrebari referitoare la trandafiri ca doar din cauza lor am intrat in comunitatea aceasta a iubitorilor de frumos dar nu stiu unde sa le postez,pe care topic,asa ca-mi voi incerca norocul aici.
      1)Pot muta acum(zilele acestea)doi trandafiri?Vor supravietui?Cum si cat vor fi afectati e mutare?Cum sa procedez ca sa fie cat mai putin traumatizati.Precizez ca mutarea este imperativa.
      2)Ce inseamna efectiv butasirea in uscat?Dupa ce obtin butasii cum se aseaza in ladite cu nisip,in picioare sau culcati?Cat se acopera cu nisip,total sau...
      Imi cer iertare dar la mine e cam intuneric  sau vid sau ziceti cum vreti...oricum aeti dreptate.

trandafira

Quote from: soeurmarie on July 07, 2012, 08:18:16 PM
1)Pot muta acum(zilele acestea)doi trandafiri?Vor supravietui?Cum si cat vor fi afectati e mutare?Cum sa procedez ca sa fie cat mai putin traumatizati.Precizez ca mutarea este imperativa.
     
La aceasta intrebare pot raspunde eu. Acum o saptamana am mutat de la munte la ses 11 trandafiri cu boboci, plantati la munte in aprilie. Nu au patit nimic, bobocii s-au deschis si acum ma bucura cu flori. M-am temut putin inainte de a face asta, dar Q.E.D. I-am scos cu o zi inainte de a pleca la drum si i-am pus in ghivece mari, cu cat mai mult pamant de-al lor, udandu-i bine. La destinatie nu am avut timp sa-i plantez imediat, am reusit sa plantez 5 care s-au prins fara probleme si apoi, la cateva zile, restul.