Ceapa

Started by penelopa, May 29, 2007, 03:16:26 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Şi la mine, tot soţului îi place ceapa verde.
Mie nu-mi place ceapa, de orice fel, decât în mâncare. ;)

mama4you

eu as manca....dar am inceput de gastrita....asa ca mananc cu prudenta!

einsteinitza

O puneti din toamna?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu mă complic!.
O pun numai primăvara, devreme. :)

einsteinitza

Pene, o pui toamna, cand nu mai ai atatea de facut prin gradina , si primavara ai cepa verde. Eu am acum, e drept mai mica, e devreme, dar mereu mananc de Pasti ceapa din gradina. Incearca. Eu voiam sa stiu cat de mare e a voastra, ca la mine e cam micuta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mama4you

eu de-abia am pus.....dar la anu promit sa fiu mult mai harnicuta!

penelopa

După cum spuneam, Es, eu nu mă prea omor cu ceapa verde şi, toamna, îmi place să las toată grădina de legume săpată "de-o cazma", cu brazde răsturnate pe care să le macine gerul şi zăpada.
Am înţeles că ceapa pusă toamna se pretează cel mai bine în solar.

einsteinitza

Nu, merge perfect in gradina, daca apuca sa faca putina radacina pana ingheata pamantul . Dar e drept, daca nu-ti place verde, n-ai de ce.
Si eu iubesc sa fac asta in straturi, cu inghetul la pamantul sapat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

eu pun ceapa si usturoiul de toamna ,ca sa am pt Paste si mai pun o data prin aprilie,pt  iarna
aia ptr primavara o pun pe langa vita
anul trecut am pus la sf lui noiembrie ca inca era cald
acum are cam 10-15 cm inaltime
3 kg de arpagic,pene?
faci  cumva productie?

penelopa

Păi, nu vă spusei că nu mai trebuie să cumpăr ceapă peste iarnă. ;)

sicamin

Si eu o sa am ceapa verde ,din productia mea,pe care am puso din toamna. :D E drept ca nu e prea mare dar o sa mananc 2 in loc de una. :D

gentiana


penelopa

Didiţel, ajutoooor!
Ceapa a început să putrezească la partea aeriană ............ cred că a ajuns şi la fruct. :(
Vecinii au zis că trebuie s-o scoatem chiar dacă frunzele nu s-au uscat în totalitate.
Iar soţul........ cică, tot degeaba, că nu mai poate fi salvată. :(
Ce să fac?

einsteinitza

Poate sa te rogi de veme frumoasa??? ::) ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diditel

ceapa trebuia recoltata,poate ai plantat o mai tarziu de mai este inca verde,de vina sunt si ploile,cea mai inteleapta solutie este sa o scoti si sa o pui la uscat in strat subtire si la soare,daca ai disponibilitatea necesara taie partea aeriana putrezita,o intorci zilnic pana se mai deshidrateaza frunzele
in locul ei poti pune varza de toamna care are ca data limita de plantare 20 iulie
ps daca mai apare pe undeva o postare facuta de mine despre de ceapa Penelopei stergeti o

penelopa

Merci, Didiţel aşa voi face! ;)
ps. De ce să-mi şteargă ceapa  ??? ;D

Ionela

 :D :D :D  Diditel m-a luat in seris cu Ordnung si Disziplin :D :D  Nu sterg nici o ceapa :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis

Anul asta am renuntat la ceapa, din cauza mustelor cepei. Am pus numai ceapa olteneasca  :D Deocamdata e verde si tantos. Daca mai ploua mult trecem la cultura orezului  >:D

penelopa

Eu tot mai sper că-mi voi salva ceapa. ;) Este singura legumă care nu mi-a tras clapa în niciun an, de aceea nu renunţ la ea.

penelopa

Deci, am scos ceapa, am întins-o la uscat, cred că o salvez dar cam e munca în zadar. >:(  Aşa ceapă mică ca acum n-am avut niciodată. :
Soţul chiar a obiectat " şi, ce facem cu ceapa asta??" O mâncăm, am zis, că doar nu te chinui tu s-o cureţi tu la mâncare.  :(
(Oare, de ce n-a crescut că am avut arpagic de la magazinul fito din Ciolpani??? ??? )

einsteinitza

Pentru ca a fost frig, o primavara rece si lunga, apoi un val de cald, apoi frig si umezeala in exces.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Asa e. Ceapa a crescut bine in verile mai secetoase, anii trecuti.

sicamin

Ceapa mea nu pot sa o scot ca e inca verde. Am puso tarziu de tot.Si usturoiul la fel.

geodezia

ba am scos-o  si am observat o  ca atunci cind p tai la a 2 a foaie incepe sa se strice .e n-am facut eu cine stie ce la 3 kile  de arpagic am facut cam 30 kile de ceapa . acu ca am scos ceapa a ramas varza da e mincata la mijloc si am stropit-o cu fastac am pus si de melci da degeaba tot o haleste ceva la mijloc .a si uitai sa spun are musculite albe ca la hibi






costieanuconstantin

daca vrei , incearca sa mai plantezi o data ceapa,  in alt loc , cu arpagic de buzau - rm-sarat, si garantat o sa faci ceapa pana la toamna ,in plus ai si ceapa verde la dispozitie. noi cand mergem o sa plantam iar ceapa - pt consum verde.
la noi ceapa abia acu incepe sa bage capatana ,a fost foarte frig in primavara si f. umed, am plantat-o mai tarziu ,inca mai mancam ceapa verde