gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, ce bine, foarte probabil sa fie el!  +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ce fain e! Sunt foarte deosebiti pernetiana astia, au niste culori turbate, minunate!   :x    Pot sa cersesc un butas la vara?  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Cum sa nu, Claude! De trimis... am trimis, dar probabil au sucombat. La primavara reluam si iti trimit si R. foetida persiana, ca am promis. Nu am uitat, sa stii.
Corina, ma bucur ca ai revenit la statutul care ne lipsea.

einsteinitza

Multumesc, esti draguta!
Si eu ma bucur ca ai revenit in gradina ta! Trandafirul ala e bine ca si-a gasit numele, e un frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Multumesc iubita! Da, din butasii aia multi pe care i-ai trimis nu s-au prins toti, asta clar a fost la pierderi, din pacate. Dar acum voi si altoi cativa, pentru siguranta! Al tau e altoit sau pe radacina proprie? Ca as fi curioasa cum se descurca daca e pe radacina proprie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Dragele mele! Tot cineva dintre iubitorii de trandafiri de pe fb. a recunoscut si acest absolut superb trandafir, despre care se spune ca are miros de violete. Eu stiu doar ca miroase extraordinar de puternic si de frumos si ca la jumatatea lui decembrie era inca inflorit. L-am cumparat cu cinci lei, cu numele de Rixi. Ei bine, este un trandafir Delbard, se numeste "La Rose de Molinard", cunoscut si sub numele de Parfume de Paris.

Da, Claude, sora mea a luat butasi si are deja un trandafir mare. Daca vrei sa intri acum la mine pe fb. poti sa vezi multe fotografii cu ambii trandafiri al caror nume am fost ajutata sa il gasesc.

anasstasia

Il am si eu. L-am cumparat sub denumirea de coral dawn. Este cel mai parfumat trandafir din curtea mea. Nu sunt convinsa ca este La Rose de Molinard, desi seamana destul de bine cu unele poze postate pe HMF.

geodezia

of de-abia astept si eu sa imi infloresca ala galben trimis de tine
sunt curioasa daca va inflori ca cel pe care il am eu parca erau mai chitate florile la foetida ta
este cel din statia de autobus de acum 3-4 ani
http://geodezia.sunphoto.ro/Mai_2014/97172401
http://geodezia.sunphoto.ro/Mai_2014/97077884

zamfira

Primavara in gradinuta. Multumiri Corina pentru minunatele saxifraga daruite anul trecut.

einsteinitza

Sa va fie de bine,ma bucur ca se simt bine la voi in grădina! E mereu o plăcere sa vad poze de la tine din grădina, totul e gândit si aranjat cu multă răbdare si cu mult gust.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Esti prea draguta. Multumesc. A fost o iarna grea, cu multe pierderi. Buddleja, piracant enorm, Lonicere batrane, de trandafiri nu mai vorbim. Bine ca ne mai bucura cateva floricele si albinele care le viziteaza.

Penelopa

Credeam ca numai pe mine m-a parasit si lonicera dupa iarna asta  :) Aproape ca-mi era si jena sa recunosc  ;D
Acum, ca am vazut ca si tu, Zamfira, ai patit la fel, parca mi-a mai venit curajul sa intreb, daca o tund scurt, de la radacina (un gard intreg, de cel putin 6 ani) o mai da ceva din radacina  ???

paraschivvvv

Si la noi iarna si parimavara asta capricioasa a facut plantutele sa sufere,(indiferent de gradina sau de interior)dar trebuie deja sa mergem pe principiul ce rezista bine ce nu iarasi bine;greu de acceptat dar adevarat-selectia naturala

einsteinitza

Eu am pierdut buddleja in 2010. Nu mai vrea, sunt sensibile la geruri. Trandafiri din fericire nu am pierdut, fiindca am selectat acum câțiva ani doar "tancurile"'fără pretenții si sunt foarte mulțumită de alegere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si mie mi-a pierit o lonicera acum vreo 2 ani. Si un trandafir Kordes (care se zice ca-s rezistenti) anul acesta, dar vorba lui Dl. Paraschiv, ce traieste bine, ce nu nu.

Rux

Zamfira ... ce poze... ce gradina... +rsp

geodezia

Lonicera iti trimit din cea  alb cu galben cu radacina la toamna cu bulbi
din cea rosu cu galben  iti rup o crecuta
si a mea e inca mica are 3 ani
poate o sa vina fii-mea a mare peste vara si iti trimit
na nu ai spus ca a fost de Paste acasa

zamfira

Toate lonicerele mele mai "sofisticate " au rezistat, numai cea mirositoare, alb cu galben a inghetat complet. Dar am primit deja planta cu radacina si am plantat-o. Din cate imi aduc aminte insa, parca ai spus ca ai Lonicera tellmaniana, din aia galbena. Ei, din asta mi-as dori, in caz ca poti sa tai de undeva, candva mai spre toamna. Eu pot sa iti ofer din cea cu floare complet rosie "dropmore scarlet" sau asa ceva. Este foarte frumoasa dar nu miroase absolut deloc.
Da, am fost intr-o fuga, cat sa ma intristez de altatea pierderi.

einsteinitza

Nu te întrista, ai loc de înlocuiri, de mici modificări! Ce sa zic, o primăvara rece, de groaza! La noi azi-noapte au fost -2 grade! Magnolia si- a facut toate florile maro!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

galbena galbena nu am am galbena cu alb din cea comuna si rosu cu galben
lasa ca se refac ele incet incet


zamfira

Draga Geo, uite, chiar acum vin dintr-un magazin de plante (cu gradina la exterior) si am vazut L. tellmaniana toata arsa de frigul noptilor. Asa ca...nu, nu mai pun sinsibile din astea, ca nu au prea multe sanse.

Draga Es, asa este. Vara trecuta a venit sora mea pe la noi si, cand a intrat in curte, a zis ca are impresia ca s-a "impadurit". Toate erau crescute si aplecate. Ei, acum s-a mai luminat, s-au rarit de la sine. Tot raul spre bine, asadar. Eu nu m-as fi apucat sa le tai, nici sa le elimin. Dimpotriva, mai tot aduc altele. Asa ca voi mai avea un piiic de loc sa mai plantez. Doar ca imi pare rau de ele.

einsteinitza

Așa fac si eu, ca nu ma pot stapâni, mai aduc. Acum aduc mai mult din Padure, mai sălbatice! Adtea rezista sigur si se v-a Închide cercul! +ham

La mine vreo câteva plante s-au dus si prin "grija" ajutoarelor. M-am enervat dar si m-am amuzat ca am adus pe cineva sa taie pomii, nu ma mai urc sus pe scara. Si a băgat foarfeca si in arțarii japonezi si într-un prunus plangator! Doi dintre arțari s-au uscat după asemenea blasfemie!  +ham iar prunusul care trebuia sa aibă lăstari lungi plantatori, încărcați de floare, e o bila in vârf de bat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Am ajuns la gradina, pun in mare graba cateva fotografii in timp ce beau cafeaua. Am destul de lucru. A inceput sa infloreasca Pernetiana (Madame Edouard Herriot) si Rosa foetida persiana. Liliacul si bujorul lemnos sunt cam trecute.

Dalia

Frumoasa dimineata in gradina! Mmmm, si cu cafeluta...  ;;) Spor la treaba!  :)

einsteinitza

Extrem de frumos si de bine gândit. Am o întrebare, de unde ai bujorul lemnos?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro