Bujori Hibrizi -ITOH.

Started by popgeo, March 02, 2014, 03:20:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Startez aici  topicul bujorilor ITOH  pt ca se merita sa aiba topic separat.


Bujorii hibrizi  intre  bujorul arbustiv si bujorul ierbos sint o creatie relativ noua, au fost creati in anii imediat ulteriori primului razboi mondial in japonia.  Se numesc ITOH dupa numele hibiridizatorului japonez care  a reusit primii hibrizi, Toichi Itoh.

Practic acesti bujori au mostenit caracteristici importante de la ambii partintzi  si sint considerati  superiori   celor ierbosi in ceea ce priveste tinuta plantei, diversitatea culorilor  si dimensiunea florii fatza de cei ierbosi.

Lista lor a ajuns destul de extinsa actualmente si se lucreaza intens la  dezvoltarea de noi hibrizi, mai ales pt ca  se pot obtine noi culori si  diversitatea culorilor noi obtinute  mareste considerabil  diversitatea culorilor existante.

Iata un link care descrie o sumedenie deja:   
http://www.peonies.org/cgi-bin/IntersectionalPeonies.pl

Iata si o lista, nu foarte completa.

Galbeni:

Bartzella
Yellow Crown
Border Charm
Joanna Marlene
Garden Treasure
Going Bananas
Lemon Dream
Singing in the Rain
Sequestered Sunshine
Shining Light
Smith Family Yellow
Sonoma Halo
Sonoma Yedo
Sonoma Monday Child
Yellow Emperor
Yellow Waterlily
Yellow Dream



Alte Culori:
Julia Rose
Pastel Splendor
Old Rose Dandy
Scarlet Haven
Copper Kettle
Callies Memories
Canary Brilliants
Cora Louise
Court Jester
Hillary
Rosy Prospects
Sonoma Ametyst
Sonoma Velvet Ruby
Unique
White Emperor


Si multi altzii

einsteinitza

Credc a Flordel are unul, galben parca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

iata citiva infloriti in gradina in 2013:

Bartzella:




Border Charm


Shining Light


Yellow Crown



einsteinitza

Sunt frumosi de pica! Eu nu prea aveam afinitate cu bujorii galbeni, dar astia sunt frrumosi toti! Popgeo, tu cand o sa vii acasa, definitiv, vei avea o gradina botanica acolo!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


popgeo


gabif1966

As avea nevoie de un sfat. Acum am primit o radacina de bujor Bartzella ( sanatoasa , cu 4 ochi grasuti ) si nu stiu ce sa fac ....sa-l plantez afara ( pt. ca am citit ca bujorilor le trebuie neaparat o perioada de frig), acum cat nu este atat de frig (la Cluj sunt 4-5 grade ziua si - 1-2 grade noaptea) ....sau sa-l plantez intr-un ghiveci si sa-l pun in beci. Am primit si unul arborescent , dar acela cred ca mai bine il plantez in ghiveci si il pun in beci. Voi ce ziceti ?  ;;)
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

einsteinitza

Amandoi in gradina, in nici un caz in alte parti! Nu au nimic! Daca ii tii la I temperaturi mai ridicate ai probleme. Acum e momentul ideal de plantat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Multumesc , asa voi face...... nu eram sigura ca va raspunde cineva , avand in vedere ca activitatea pe forum este minima .... parca toata lumea a intrat in hibernare!
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

lordu

Pai nu, toata lumea citeste, nimeni nu scrie  ;)
Stam la pinda ... ;D
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Cred ca vremea e de vina...nu prea ai ce admira in gradina!
La bujorul arbustiv, sa te uiti daca e altoit. Se vede nodul altoirii daca e, de obicei asa e. Nu e pe radacini proprii. Sa urmaresti sa elimini ramurile din portaltoi in sezonul de crestere, altfel ramai fara el. Toate ramurile care au frunzis diferit trebuie eliminate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


popgeo

Anul asta am reusit sa iau Sonoma Halo din SUA  si  inca e acolo.... O sa vad cum reusesc sa il aduc  in Ro...

lacrimioara

Am plantat de la Anthesis un bujor arbustiv si mi-e frica sa nu inghete , are doi muguri afara si nici nu este plantat foarte adanc in pamant. Sa-l acopar cu ceva ?

einsteinitza

Doi muguri sub altoi sau peste?
Oricum nu ingheata, sunt foarte rezistenti!
Daca mugurii sunt sub altoi, trebuie acoperiti. Daca mugurii sunt cei de deasupra altoiului, e normal. Ei pregatesc acum inflorirea din primavara, deci mugurii cresc deja. E foarte normal. Si la mine sunt mugurii mari, si cresc. Cand vine gerul se mai linistesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lacrimioara

Mugurii sunt peste altoi dar planta a avut 20 cm in total , rezista oare la inghet ?

einsteinitza

Da, fara probleme. Asa trebuie sa fie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lacrimioara

Multumesc pentru raspuns, m-am linistit .

flordel

A inflorit si al meu. ;D
Am mai facut cateva poze la gradina de dimineata dar n-au iesit bine, au iesit albicioase.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Din al catelea an infloreste ? Eu l-am plantat in decembrie , clar anul acesta nu infloreste pt ca nu are nici un boboc .
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

flordel

Daca mai tin bine minte parca din al doilea an. In orice caz destul de repede.

Dalia

Foarte frumos si bogat, Flor!  :-bd Am si eu doi boboci la al meu. E primul an cand infloreste.  +dns

popgeo

Shining Light


Border Charm


Bartzella



Garden Treasure



Sequestered sunshine



Yellow Crown


einsteinitza

Bun, si astia cum înfloresc fata de ceilalți, ultimii? Sunt numai pe galben?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro