Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

Căpşună

La castraveti pun semintele pe rand, si dupa aceea ridic vreji pe panglica, adica nu ii las pe pamant. De cate ori i-am lasat pe pamant nu am recoltat mai mult de 1-2 saptamaini si castraveti au fost ca d....
Anul acesta o sa fac la fel.

marcolino

nu inteleg de ce , dar anul asta am dat-o in fasole cu castravetii. nu au rasarit deloc. am folosit 3 plicuri diferite: agrosel, sem-luca si unisem. la unisem au aparut din tot plicul 3 plante.
am pus semintele inainte la incoltit in lapte, in apa....s.a.

noroc cu un vecin care avea rasad si mi-a dat ca altfel ramaneam fara .

acelasi lucru l-am patit anul trecut cu fasolea oloaga galbena.- nimic (si a fost cald cand am pus-in mai).

geodezia

am patit si eu la fel Marcolino anul trecut asa ca anul asta invatatura de minte asa ca am pus castraveti in rasadnita acoperiti cu folie si mi-au rasarit in veselie .. acum imi mai ramasesera vreo 4 plicuri si am amenajat o postata de teren si am pus acolo cele 4 plicuri csi cu ploile asrtea si caldura azidimineata dadui o tura si constatai ca incepura sa iasa ici colo cite un fir . ceilalti pusi cu rasadnita au incepurt sa se catere pe plasa aia speciala pusa intre tevi . la vreo 2 tufe vazui si castraveciori formati deja . asa ca sper sa am loava anul asta la ei

Căpşună

Si eu am pus seminte in pamant si din 15 a rasarit 1. Deci am un randament de 7%, faliment curat. Asa ca am luat alveole de rasad de 3/3 cm, am pus semintele iar coala cu alveole am pus-o intr-o tava in care pun apa sa nu ramana fara. Pot zice ca am un procent de rasarire de peste 95%. asa mai merge.
Semintele puse in pamant nu rasar pentru ca: fie solul e prea rece, sau se raceste atunci cand il udati, si cresc foarte incet, iar in final putrezesc sau le mananca ramele sau melcii, fie nu e destula apa, si cu asta basta.
Anul asta o sa pun si eu o plasa sa vad ce iese, sper sa ma descurc cu ea.

marcolino

la sfatul cuiva am semanat castravetii de toamna ca pe gazon  +ham . si uite ca acum au iesit toti :). am de rarit, dar nu-i bai, bine ca au iesit. semintele sunt de la unisem. :-bd

Căpşună

Asa e, la tine au rasarit toate eu deja schimb cultura. Acum am pus semintele pentru cultura 2 si in 2-3 saptamaini rad plantele din prima cultura. Acum pun pentru murat.
La prima cultura media e de 2-3 kg castraveti / planta. Sper la aceasta a 2 serie sa fie tot asa.

O zi faina la voi. Acum am probleme cu vinetele.

geodezia

am avut si eu cu vinetele ca nu legau rod deloc . mi-au dat solutie procaina si acum in sfirsit au legat . au ajuns mari ca tufele de rosii .. nu am avut niciodata asa vinete tufoase

Căpşună

PROCAINA nu am gasit pe unde am fost. Voi de la ce magazin ati luat-o? Multumesc,

Dan Hibiscus

PROCAINA se recomandă pentru culturile de: tomate, ardei, vinete, castraveţi.

Scopul folosirii:
1) stimulează germinaţia şi creşterea plantelor la tomate, ardei, vinete.
Concentraţia 0,001%.

Momentul aplicării: se umectează seminţele timp de 4 ore.
2) stimulează creşterea plantelor la: tomate, ardei, vinete.
Concentraţia 0,0001%.

Momentul aplicării: tratarea răsadurilor la 10 şi 20 zile de la repicat.
3) favorizează fructificarea la: tomate, ardei, vinete, castraveţi.
Concentraţia 0,0001%.
Momentul aplicării: 2-3 tratamente săptămânal începând de la înflorire.



marcolino

pai ori facem cultura bio, ori bagam stimulatoare si alte minuni.

eu prefer sa mananc un ardel zbarcit si natural decat unul frumos si plin de ....  +hypno

geodezia

pai ce zbircitura sa fi mincat daca picau florile nea Marcolino pe jos de mi se usca sufletul . si cu parere de rau da io dadui cu atonik si bionat ca nu gasii nici eu procaina la mine in villige . ca se uitara vinzatoarele la mine iar ca la felu 7 de mincare ... acu se umplura de flori si fructe ca dete frumuste de ploaie .. asa ca astept recolta bogata ... . No nu sunt eu agricultoarea lu peste da sa tin planta degeaba dupa ce am dat bani pe ea si sa ma duc sa cumpar din galantar iar nu imi convine .. ca de vina fusera udaturile asta fuse . acum cum dete ploicicile astea se facura fara numar fara numar pe tufoaiele alea de vinete . ca le prii si crescura parca sunt copacei . si la castraveciori se schimba bioritmul ca uitasem chestia cu copilitul si dadui paginile innapoi si copilii tufele si se umplura de castraveciori . am luat in sfirsit si eu 5 kile din gradina . asa ce ma bucur .

Mihai

Mie unuia nu imi mai trabuie castraveti in gradina
Am pus şi eu ca omul gospodar =)),cateva rasaduri de castraveti(12 cred)şi s-au umplut toate cu nişte purici albi şi mulţi,da' ce multi erau.
I-am stropit şi degeaba.Puricii parca s-au inmulţit,nu alta.Asa ca ,rasadurile de castraveti au ajuns in lada de compost.

sicamin

Eu pot spune ca am avut anul acesta castraveti. Am pus de 2 soiuri: cornison si din cei mai lungi.Din cornison am avut mai putini ,ca s-au manit ,in schimb ceilalti au fost multi dar erau prea lungi sa-i pun in borcan =))
Mihai ,nu renunta ,ca poate anul acesta a fost mai secetos ,dar la anul va fi mai bine. :-bd

geodezia

Draga Sica super castraveti sa-i mincati sanatosi .. si al anul sa aduni seminte sa ne dai si noua  :-bd :x

einsteinitza

Ce productie!
Ca de obicei, eu am avut doar unul doi, ici colo. Sunt cam varza la legume =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai le-ai rupt virfetele la al 3-lea rind de frunze .? fara suflet rupele sa vezi ce recolta faci .nici eu nu rupeam dar anul asta am lasat sufletul deoparte si am retezat fara mila si am facut ceva recolta  acum naspa ca nu mai ploua dar sper sa mai fac . acum daca nu au ploaie se incovrigesc ... ca nu ma mai scol la 4 dimineta sa ud ca imi dau cu destele in ochi nu vad de bezna la 2 pasi

gabriela jalba

Anul asta nu ati pus castraveti? De ce nu scrie nimeni nik ???!!!! Noi am pus prea multi. Eu m-am saturat de tzatzichi si Romel de murati . Si ei tooot se fac. Inainte de Sf. Petru si Pavel a pus Romel in cuiburi saminta pentru cei de toamna,de pus la beci. Acum is mari si in curind vor trebui in curind legati.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu am pus doar 3 cuiburi, sa fie de mancat cativa, ca la noi doar eu si tata ii mancam asa ca nu-i nevoie de cantitati uriase. Intentionam sa pun in iunie ca sa fie de pus la murat pentru iarna, dar deja am rezolvat problema, mi-a dat o matusa pentru cateva borcane, ca mai nou nici cu muraturile nu ne omoram, au ramas si de anul trecut, asa ca mama a pus doar vreo 7 borcane de 1 L. Si acum am inca un cuib de castraveti proaspat rasariti de 3 zile, i-am pus ca sa fie de rontzait pe final de sezon  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu nu reusesc sa fac castraveti! :-\ E drept ca, mai ales anul asta, fiecare a facut ce s-a priceput, ca n-au avut stapan. Dar rosiile merg minunat, pe cand astia fac rar si mici si borcanati :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es,la tine cum e si mai racoare putin ar trebui sa se faca de sa nu stii ce sa faci cu ei. Lasa ca vine anul viitor si se vor face.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

am pus 2 plicuri si s-au facuuut
pusesem si in rasadnita 2 plicuri noroc ca astia cind i-am prepus nu s-au mai prins am scos pina acu de 3 ori cite o galeata de 15 kile asa ca m-am saturat si anu asta de castraveti .. acu ma uit la ei ca nu mai imi vine sa culeg ..si pentru tomana am pus iar 2 plicuri si au iesit deci ca va dati seaa ca am pus cite 10 seminte la cuib adevarul ca asa cruji imi place sa maninc maninc mai mult castraveti decit mincare cind ma pun la masa ..
aseara am sapat adica prasit niste rosii ardei si vinete si am tras o ocheada si la castraveti deseara iar umplu galeata .. iar am o saptamina .. si sa stiti ca miercurea vinerea si duminica sa nu culegeti castraveti ca sunt amari ..am experimentat si asa este .. nu stiu care e explicatiunea .. asa ca eu tot joia joia adun cite o galeata si mai borcanati si mai mici cum se nimer .. nu pun la murat ca iar ma umflu de la sare de-bia am reusit sa dezumflu picioarele astea .. tratament prescris de gabriela 61 .. asa ca acum fug de sare iute iute ca imi e mai bine
nu stiu ce ma fac de la toamna iarna cu atitea bunatati cite o sa fac ,,, ca nu rezist sa nu pun gura pe muraturi .. uf ..
sa stiti ca si vinetele saracele au rod anu asta si rosiile .. acu ardeii sunt cu nabadai sa vad eu ce vraji le fac sa le mearga si lor bine ..
referitor castraveti .eu si matusa am experimantat ca matusa suparata cind adunam eu cu galeata castraveti ca i-a umblat cineva in solar si ia sutit castravetii si ia rupt rosiile zic io nu ca iote citi castraveti de multi am ..pe urma a venit la mine sa imi arate ca a cumparat si ea 2 plicuri de castraveti pentru iarna sa o invat cum draq fac eu de am atitia castraveti si ea nu face .. are o rasa de castraveti din aia de se fac lungi lungi .. acu s-a plictisit de ei si vrea ca ai mei din astia scurti  borcanati .. cred ca a luatt vreunul si l-a mincat si a azut ca sunt buni nu suntatosi si sunt dulci nu amari .. asa ca am pus-o sa isi adune castraveti tot joia ca mine .. si a vazut ca nu mai sunt amari ..

eu am plecat cu galeata de 15 kile plina ea avea 3 castraveti in mina ..ii zicea la unchiu iote ma cide castraveti aduna Geo ..unchiu suparta foc ii zicea schimba odata soiu  si m-am pomenit ca imi arata de care castraveti  a luat .. de la unisem parca a luat .. acu eu de unde sa stiu cum or sa iasa ca si eu schimb soiurile in fiecare an nu am un soi speciat..mai si uit plicuri prin casa i ma trezesc cu ele pe acolo si ii pun iar in pamint .. asta e



coriducu

Speram si noi sa avem castraveti de murat la soare + pt. la iarna de pus la butoi cu toate celelalte e o nebunie  :-bd

sicamin

Ducule ,cand ma uit la castravetii din gradina ta ,i-mi vine sa-i jumulesc  pe ai mei si sa pun altii  +ham. Nu pusesem decat 5 cuiburi dar toate plantele s-au manit si  au ramas in stadiu de 3 frunze. Acum chiar ma gandeam ca luni daca nu ploua ,sa pun din nou cornisoni.
La noi ploua si acum.

coriducu

Stati linistita ca si pe ai mei au inceput sa se vada urme de mana,dar ieri seara le-am dat zeama deaia burledraci(tot timpul uit cum o cheama) si sper ca pana la ploaia de acuma seara sa-si fi facut ceva efect  +hypno
daca nu atunci luni o luam de la capat  +ham

geodezia