Coruptia la cel mai inalt nivel - ce e de facut?

Started by lordu, February 16, 2015, 09:52:25 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Rodica stinga si dreapta trebuia sa le pun in ghilimele
fac legii ca sa le convina si sa le manipuleze
nu mai exista partid pur deoarece asa cum fac si acumfac legii de manipulere
scadere tva majorare salarii bugetari etc
pai oameni bunii de ce nu le-au facut pina acum
tara asta a avut banii de s-au spalat pe cap cu ei
au numai conturi in strainatate isi petrec vacantele in cele mai scumpoe locatii
ti se face pielea ca de gisca
nu mai are legatura ideologia partidelor cu politica
fac totul ca sa mai cistige un stagiu acolo cocotati pe scaune

Felix


Toate guvernele lumii isi doresc ca "sclavii" sa fie prosti si usor de manipulat...asa este facut sistemul si noi contribuim la el.Practic acesta este pretul "confortului" societatii actuale. Am fost educati ca avem nevoie de "stapani" . Este insa mai greu de realizat ca, de fapt, atunci cand faci parte dintr-un sistem in care oferi altora control asupra vietii tale obtii in general neplaceri....Atunci cand locuiesti in oras, la bloc, cumperi totul din magazin, eventual pe credit...cum sa fie ok ?
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Rodica Stacescu

  Exact! Si la dreapta, si la stanga, aceeasi dezamagire! Visatorilor le recomand sa urmareasca acest documentar:

https://www.youtube.com/watch?v=hqDgiDsiu3A

https://www.youtube.com/watch?v=YoTVrvsS9nU

geodezia

citisem un articol acum citiva ani facusera mentii un studiu prin ani 1930 iar pe noi romanii ne considerau buni de sclavii si ca nu vom avea niciodata puterea sa ne conducem noi ci ca trebuie sa fim condusi mereu de cineva de afara
ziceau ca suntem buni sa fim colonie germana
acum nu cred ca presedintele are vreo treaba cu asta dar da ne uitam raiffaisen domeniul bancar  Petrom-omw resusrsele natural petrol plus energie eoliana ,ing -asigurari plus ca au cumparat zeci de mii de ha de paduri si paminturi asa incet incet fara scandal   

einsteinitza

Probabil eu trăiesc o realitate paralela! Eu, daca citeam asa ceva, ca nemții au zis ca suntem neam de sclavi, ii scuipam in gând între ochi si ma gândeam câta grandomanie implica asemenea afirmații. Ar vrea ei sa se întoarcă roata, probabil....Sunt neamuri mai blânde, mai războinice, mai muzicale, mai lipsite de muzicalitate, mai leneșe sau mai iuți, dar neam de sclavi? Pai atunci grecii sunt neam de puturoși mândri de nu le ajungi cu prajina la nas, si uite unde sunt, mai rău ca noi, italienii sunt neam de fanfaroni afemeiați , daca e sa ne luam după președinții lor si scandalurile fulminante, francezii sunt un neam cu femeile curtezane si ușuratice, ca avem destule pe tema asta, nemții sunt riguroși pana la exagerare si lipsiți total de muzicalitate , o nație de afoni am putea crede.....si asa mai departe!
Romanii au fost apreciați înainte si între cele doua războaie, chiar admirați, au avut orașe frumoase care se țineau cot la cot cu marile orașe ale Europei, au reprezentat multe ramuri ale culturii peste tot in lume.....nu cred ca suntem nici mai sus nici mai jos ca mulți alții, cu un spirit ca al nostru.
Avem însă, zic eu, un defect pe care nu prea il întâlnești la alții. Ne scuipam singuri! Nu cred ca știu nație, si sunt multe cu mult mai multe bube in cap, sa se denigreze si sa se vorbească de rau asa urat ca romanii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro