Clivia

Started by penelopa, August 29, 2007, 04:07:51 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Mai am o ciudatenie de ... crin ( ???) de la un coleg despre care zice ca e... clivia. Nici asta n-a inflorit de 3 ani de cand mi l-a dat.

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Pai daca nu le culci iarna!!!!!! Da-le pe loc repaus si vor inflori la anul!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Clivia mai este numita si crin de vara ,amarilisul este crin de iarna

penelopa

Da,  am gasit si eu pe net ceva despre clivia careia i se mai spune si "Crinul rosu". Intr-adevar,  peste iana  (noiembrie-februarie)  clivia  are nevoie de repaus cand,   se va amplasa intr-un spatiu mai racoros (8 - 10*C) si se va uda la intervale mari de timp atat cat sa nu se usuce. Deci,  inteleg ca nu trebuie sa tund frunzele.
Primavara,  se schimba 2-3 cm de pamant de la suprafata ghiveciului (pamant de gradina+ mranita + nisip) si se aduce planta la loc luminos dar fara soare direct  (chiar si la umbra pe balcon), udare moderata,  fertilizare o data la 2 saptamani.
Transplantarea in alt ghiveci se face la 2-3 ani si,  obligatoriu,  atunci cand radacinile apar la suprafata substratului.
Clivia se inmulteste primavara,  dupa inflorire, prin separarea micilor tulpini noi care apar langa planta-mama.

larisa

Multumim de sfaturi ,Penelopa ,numai ca noi nu avem clivia.Niciuna din cunostintele mele nu are ,ca poate faceam rost .

vernil

Clivia este o planta superba. Are frunzele late, ca niste panglici, dispuse in forma de evantai. Apoi, florile apar pe o singura tioja toate, intr-un buchet. Anul acesta clivia mea a facut exact 17 flori, care au rezistat 3 saptamani. Trebuie sa achizitionez alta, pentru ca a mea este batraioara, are foarte multe frunze (cred ca vreo 25), lungi-lungi, iar radacinile ies din ghiveci pe la suprafata. Este deja plantata in cel mai mare ghiveci, nu stiu ce sa-i mai fac.
Oricum, daca aveti posibilitati, cumparati-va o clivia, este splendida.

larisa

Nu am vazut nicaieri bulbi de clivia la vinzare .Cel putin in Pascani si Iasi

vernil

Nu se comercializeaza ca bulb, ci ca planta. NU are bulbi, are o radacina urata, pe cat este ea de frumoasa. Radacinile seamana cu niste taitei imensi, mari si grosi. M-am gandit la taitei pentru ca asa stau si stranse, incolacite unele in altele.

cara

da, stau ca niste taitei incolaciti unii in altii, dar asa ii place cliviei. la inghesuiala. nu tre sa-i schimbi vasul decat cand dau radacinile pe-afara! daca are vasul prea mare nu infloreste. la a mea i-am schimbat vasul si substratul anul asta si ma tem ca un an va face pauza la inflorit... :(

martipan

Da,clivia e superba,pacat de particularitatile ei de inmultire.
Din pacate nu-i bulboasa ca sa putem gasi bulbii mai usor si mai ieftin,si nici nu prea face pui,ceea ce e tare pacat,mai ales ca unii dintre noi ramanem fara :(.
Ca si amaryllis,ii place inghesuiala,udarile destul de dese dar cu putina apa si lumina abundenta.
Are o inflorescenta spectaculoasa(parerea mea)cu acei clopotei care te inspira la zambet,in culorile lor pastelate,delicatetea lor dar si numerul lor per inflorescenta,care e destul de bogat(5-7 clopotei).

cara

daca tot vorbim de cateva zile despre ea, merita un topic separat, nu?  ;D


[attachment deleted by admin]

martipan

Ca bine propui, Cara!
E vreo problema daca scot poza Carei la imprimanta si o lipesc de un ghiveci ca sa zic ca am si eu clivia si,mai mult,gata inflorita??? :D :D :D!!!

cara

nu-i bai! dar uite, daca va face pui clivia mea, primul ti-l dau tie!  ;D

martipan

 :o Saru-mana,bogdaproste,la multi ani !!!!!!! :D :D :D
ei,pana se "impuiaza",macar sa te aud eu ca ti-a inflorit tie ;)!
Multa bafta!

penelopa

. pai daca bulbi nu are... pui nu prea face.... cum se inmulteste , totusi, clivia  ???

martipan

Face pui,dar nu foarte usor,depinde de conditiile oferite,dar ea se inmulteste prin pui!
Cred ca la serele specializate se inmultesc si prin seminte,nu cred ca e cazul nostru :D!
stiu pe cineva care se tot vaita ca ii facea clivia pui ;),asa ca depinde d ...planta ::)!

penelopa

In cazu` asta,  o sa-mi trec clivia la regim de.... fertilizare  :D

vernil

Daca nu ai fertilizat-o pana acum, nu este cazul sa o faci. Mai bine lasa-o asa, pentru ca de acum incepe sa intre in repaus. Incearca sa o tii intr-un loc ceva mai racoros, o uzi mai rar (la 10 zile, lasi pamantul sa se usuce putin). Vei vedea ce splendoare de flori vei avea. Clivia ca orice alta planta se fertilizeaza in perioada aprilie-septembrie.

Uite cum arata clivia mea inflorita. este cam batrana


larisa

Vernil ,nu face seminte?Asa nu am vazut pina acum .Rosii am vazut dar nu am avut cum face rost

vernil

Ba da, Larisa, face seminte, insa dureaza f.f.mult pana creste si infloreste, cred ca mai bine de 2 ani. Pe asta am primit-o, este imensa (era mare oricum), are un ghiveci f. mare si totusi, radacinile au inceput sa iasa pe dinafara. O tin eepntru ca fata mea o iubeste mult, altfel as fi maritat-o de mult. I-ar sta bine intr-un loc spatios, sa fie pusa in valoare.

gabriela jalba

Ce bine-mi pare ca nu te lasa sa o dai!!!! Uite ce frumusete!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Merci, Vernil,  de sfat dar tocmai ieri am fertilizat-o  ;)
De azi ma conformez !

In curand veti vedea o poza cu sora "cliviei"  mele inflorita. De-abia astept sa vad ce este pana la urma   ???

larisa

Si eu ma bucur ca nu va lasa fiica s-o dati de la casa.Cum sa dai aasemenea frumusete

vernil

Dragelor, are frunze de cca 1 metru, noroc ca sunt arcuite, dar sunt tari, ca niste sabii. Apoi, radacinile ies din ghiveci, si este mare ... Intr-adevar, este eleganta, spectaculoasa cand este inflorita, dar ocupa f.mult spatiu,

larisa

Daca va incurca vreodata vr-un puiut sau radacinuta ,zvirliti-l la Pascani,are cine-l prinde