Asteptam critici

Started by Felix, August 08, 2006, 05:16:24 PM

Previous topic - Next topic

Felix

Daca aveti ceva de zis despre acest forum nu ezitati sa o spuneti..fie ca este de bine fie ca este de rau :)

Propuneri, sugestii....critici..toate sunt binevenite :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Aricica

dragutza interfatza (parca asa se spune) :) , simplutza dar e bine ca nu zapaceste ochii obositzi de la munca  :D
oricum e abia la inceput, asteptam (cel putin eu ) sa vedem cum evolueaza...
Eu personal doresc sa gasesc cat mai multe lucruri noi aici, sa aflu cum sa-mi ingrijesc plantele de apartament, sa cunosc iubitori de flori si frumos si sa fac schimb de plantutze/semintze de flori, sa-mi imbogatzesc colectia... (ooooff Doamne, ma da sotzul afara din casa din cauza atator ghivecele de flori, si tare-mi-e ca o sa dorm pe pres)...
ei, vreau cam multe nu-i asa?...  pas cu pas le vom avea pe toate  :D

Aricica

Forumul acesta abia s-a nascut... e ca o samantza mica de floare... ati pus-o la incoltzit ... e bine, e un inceput.... vom pune cu totzii umarul sa o ingrijim, sa o udam sa o protejam de conditiile neprielnice ca sa se tranforme intr-o floare mare si frumoasa...

Ati inteles voi la ce ma refeream  :D  :lol:

Felix

Multumim de gandurile bune :)
Din punct de vedere tehnic se pot realiza multe :)..asa ca daca vor exista propuneri de schimbari sau de adaugiri a unor noi optiuni si functii pe acest forum..supunem la vot si se rezolva.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gabriela jalba

Felix,
   incetu'cu-n cetu' vin de toate! e doar inceputul. Partea frumoasa a lucrurilor,abia urmeaza !

   Aricica, sa stii ca nu esti singura care o sa dormi pe scari! Eu o am de mult timp promisa - defapt m-am oferit singura,ca sa aiba ele unde sta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Aricica

gabriela, eu i-am spus sotzului ca o sa-i cumpar cactusi si-i las pe ei sa doarma-n pat in locul meu daca tot ma trimite sa dorm afara pe pres...  :lol:   :lol:
nu prea i-a placut alternativa... asa ca deocamdata presu' poate sa mai astepte  :lol:

Aricica

postez aici, nu stiu daca e off topic... asta e.
acum vad ca am devenit "gradinar amator"  :o
multumesc frumos pentru calificativ  :P ... desi, spre rusinea mea, :oops:   nu stiu cam ce inseamna acest lucru aici pe forum...  
Inteleg ca in prima faza inseamna o avansare, drept pentru care multumnesc.... dar mai departe lamuritzi-ma voi ce responsabilitate implica... nu de alta dar n-as vrea sa fac gafe.

Felix

Nu obliga la nimic..e doar un rang :)..dar daca vrei responsabilitati..se poate rezolva ;)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

simona2

Ma bucur ca am descoperit acest site si ca sunt inconjurata de oameni care iubesc florile .
Este draguta interfata .

Aricica

QuoteSi ca sa aveti tema pentru acasa    va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari: Cum facem forumul mai frumos? (ce ziceti daca schimbam interfata luna de luna?  ) Ce sectiuni ar mai fi necesare? si..nu in ultimul rand - Ce oferim noilor veniti astfel incat sa revina si a doua oara?  
Draga diana, ca sa nu mai fim off topic, atat de des, am postat aici raspunsul pentru tema data de tine:

1. Cum facem forumul mai frumos?
Schimbarea interfatei este o idee buna dar nu cred ca ar fi bine sa o schimbam luna de luna. Interfata reprezinta o carte de vizita a forumului.... e un element de personalitate si tototdata de identificare a forumului.
E bine ca sa o pastram min un an pentru o mai buna acomodare a utilizatorilor. Schimband-o in ficare luna, riscam sa obosim receptorii vizuali si psihologici ai celor ce ne viziteaza.
Sa nu uitam ca unul din scopurile acestui forum este sa atragem cat mai multi iubitori de plante si sa-i determinam sa devina forumisti activi... nu sa-i obosim vizual si sa-i indepartam spre alte forumuri cu interfata constanta.

2. Ce sectiuni ar mai fi necesare?
Eu as propune la sectiunea "Bazar de afaceri" un topic : "Furnizori seminte, plante, puieti, material saditor ... "
In aceasta sectiune fiecare poate posta ofertele gasite la diversi furnizori (Metro, Carrefour etc...) adica super-, hiper- si x-marketuri autohtone), chiar in subiecte diferentiate... la sere de profil (cu expozitie si vanzare) gen Decoflora, Romstal Garden etc....
Cei care se aprovizioneaza prin comenzi de plante de la firme din afara pot da detalii (soiuri de plante, preturi, cost transport si alte cheltuieli etc.) inclusiv site-urile firmelor furnizoare etc...
Cam atat deocamdata la intrebarea aceasta, dar ma mai gandesc la ceva... :)

3. Ce oferim noilor veniti astfel incat sa revina si a doua oara?
In primul rand informatii utile privind gradinaritul (fie el in aer liber, in spatii amenajate, fie in ghivecele din apartamente :) ). Cand un iubitor de lfoir/plante cauta o rezolvare a unei probleme pe net si descopera forumul nostru... el trebuie sa gaseasca aici raspunsul la intrebarea/problema lui. Daca o gaseste cu siguranta va reveni si a doua oara, apoi a trei si asa mai departe. Concluzia:  trebuie sa oferim cat mai multe informatii utile despre cat mai multe soiuri de plante, cat mai multe aspecte ale gradinaritului, cat mai multe rezolvari si raspunsuri detaliate la intrebarile si rpoblemele cel putin uzuale ale posesorilor de gradini (si de plante). :)

penelopa

Subscriu si eu la cele  sugerate de Aricica,  cu mici precizari:
- nu interfata conteaza cel mai mult la un forum. Este foarte important sa creeam un cadru placut si relaxant pentru discutii,  chiar daca nu sunt cele mai docte in materie de plante. In fond,  schimbam impresii despre plante si facem schimb de experienta. Cand ne impotmolim,  apelam la site-urile de specialitate si ne informam reciproc.
- pentru nou- venitii pe forum,  cel mai important este (din punctul meu de vedere) sa li se raspunda la intrebari. Chiar daca nu stim prea multe despre subiectul propus, macar dam atentie  intrebarii puse. Eu  cunosc gustul amar al intrebarilor  neluate in seama si al ironiilor gratuite.
Sa speram ca pe acest forum ne vom simti in largul nostru,  indiferent de ce pregatire are fiecare,  de ce cunostinte avem despre plante si de modul in care stim sa ne exprimam in scris.
Pe toti ne leaga aceeasi pasinue: PLANTELE!

Aricica

adevar grait-ai Penelopa, si frumos ai pus totul in vorbe :)
Sa vedem ce zic si Felix si fetele (Diana si Cara) si cum vom proceda mai departe ca sa facem totul pe placul tuturor :)

cara

:shock: ooops! acu vaz ce "titlu" am capatat odata cu implinirea sutei de postari!   io, gradinar experimentat???  :shock:
daca cineva citeste ce-am scris eu pe forum si face legatura cu "titlul" ne-am pierdut credibilitatea!  :D  :D  :D
cre' ca adminii tre sa inventeze ceva adecvat pt mine, sa ma treaca acolo "Gradinar moderat(or)"  :lol:  :lol:  :lol:

simona2

Nu mai fi asa de modesta . Si eu ma tin dupa tine ( am fost avansata ). :lol:

cara

pai avansarea in cazu' tau e justificata! deci felicitari si la mai mare!  :D

Aricica

Felicitari fetelor!
Meritati din plin avansarea, eu va admir pentru consecventa cu care postati, prezenta de spirit, atitudinea deschisa si nu in ultimul rand, pentru sfaturile/raspunsurile oferite.
Va pup si va felicit!

cara

Quote from: "Aricica"Felicitari fetelor!
Meritati din plin avansarea, eu va admir pentru consecventa cu care postati, prezenta de spirit, atitudinea deschisa si nu in ultimul rand, pentru sfaturile/raspunsurile oferite.
Va pup si va felicit!


moama! ma simt ca la decernarea oscarurilor!  :D
deci:

"multumesc mamei ca m-a lasat sa ma joc in iarba cand eram mica, bunicului meu pt ca a plantat dalii in curte acu' o suta de ani, sotului meu care inca n-a aruncat toti amarilis-ii  din casa asa cum ameninta, copilului meu care uda odata la patru ani floarea din camera lui si nu in ultimul rand adminilor care ma apreciaza pentru activitatea extenuanta si eforturile crancene pe care le depun pe acest forum!"  :lol:  :lol:  :lol:

p.s.
da' adevarul ramane acelasi: mi se potriveste ceva mai "moderat" la titlu!  :D  :D  :D

simona2

Multumesc pentru avansare . Ma simt tare bine printre voi . :lol:

Aricica

Felicitari simona2!
Ne place sa te avem alaturi si speram sa te simti bine aici si pe mai departe.  :)

penelopa

Cara,  la cate experimentezi tu in materie de plante,  cred ca cel mai potrivit rang pentru tine  ar fi cel de "Gradinar Experimental".
Mie mi s-ar potrivi cel de "Gradinar Neserios".

cara

Quote from: "penelopa"Cara,  la cate experimentezi tu in materie de plante,  cred ca cel mai potrivit rang pentru tine  ar fi cel de "Gradinar Experimental".
Mie mi s-ar potrivi cel de "Gradinar Neserios".


:lol:  :lol:  :lol:
ia intreab-o tu pe aricica ce i-am zis ieri pe mess!
(exact asa i-am spus ca sunt, o gradinareasa "experimentala"!!!! deci... :lol:  :lol:  :lol: )

gabriela jalba

Fetele !!! da' ce de mai felicitari si multumiri la topicul "asteptam critici " !!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Aricica

Quote from: "cara"
Quote from: "penelopa"Cara,  la cate experimentezi tu in materie de plante,  cred ca cel mai potrivit rang pentru tine  ar fi cel de "Gradinar Experimental".
Mie mi s-ar potrivi cel de "Gradinar Neserios".


:lol:  :lol:  :lol:
ia intreab-o tu pe aricica ce i-am zis ieri pe mess!
(exact asa i-am spus ca sunt, o gradinareasa "experimentala"!!!! deci... :lol:  :lol:  :lol: )

Asa e Pene. Confirm cele spuse de Cara  :) .
Ne-am amuzat copios la faza cu rangul potrivit Carei. Si ea considera ca "experimental" este atributul cel mai nimerit a se alatura cuvantului gradinar din calificativul ei.  :lol:

Aricica

Quote from: "gabriela jalba"Fetele !!! da' ce de mai felicitari si multumiri la topicul "asteptam critici " !!!!!!!

Pai asa "critici" sa tot fie !... din celelalte sa "astepte", ca nu degeaba ii zice "Asteptam..."  :lol:

simona2

Pupici pt cei ce au muncit la interfata sitelui :-* . Este frumoasa .