Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

vciupa

Sunt superbe Cara.
Acum le-ai cumparat?

larisa

Ai cumparat-o Cara sau ai crescut-o din frunzulita,Cred ca e Mont Blank[am vazut eu pe .www.florianabulbose.eu]

myky

cara, sarutmanusitele! dar numa la schimb ca mai am o datorie la tine ;)

martipan

 :o cat am lipsit eu,gloxinicile voastre si-au facut de cap  :D!!!
sunt TOATE niste frumuseti,mai ales cele duble ale Gabrielei !

cara

Quote from: vciupa on October 06, 2007, 09:54:52 AM
Sunt superbe Cara.
Acum le-ai cumparat?

Quote from: larisa on October 06, 2007, 09:57:02 AM
Ai cumparat-o Cara sau ai crescut-o din frunzulita,Cred ca e Mont Blank[am vazut eu pe .www.florianabulbose.eu]

le-am primit cadou, vineri. :)

larisa

Deci tot cumparate.Prinde pui de la ele ca sunt minunate

vernil

Foarte frumoase, intr-adevar! Neaparat incearca sa prinzi o frunza!

cara

toate frunzele for fi valorificare, promit! pe masura ce le voi inradacina, le scot pe piata de donatii, cu anunt public.  ;D

Erwin

Am pus mai multe frunze de gloxinii la inmultit. O frunza am rupt-o la un moment dat din greseala. In pamant avea un bulb cat o nuca mica. Am lasat bulbul acolo si acum... creste o gloxi mica mica. Yupiii :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

floare mica

Fii atent,sa nu-i pui apa prea multa ca putrezeste bulbul,
vremea s-a racit si nu mai are nevoie de atita apa!  :)

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

 ;D

[attachment deleted by admin]

micaalsa

cara, sunt ff frumoase ale tale ... cel mai mult imi place cea mov (pentru ca nu am nuanta aceea)  ;D

Uite si tigrina mea, a inflorit in vara ... acum e la culcare  ;D



[attachment deleted by admin]

vernil

Am achizitionat o mini-gloxinie. Special am pus langa ea repere, ca sa vedeti cat este de delicata. Si are flori !


Erwin

Ce mijto e! Unde ai gasit? Ca vreau si io :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Daca esti din Bucuresti, gasesti astfel de gloxinii la Romstall Vitan, langa Institutul Mina Minovici (langa targul de masini). Aveau cu 5 ron ghivecelul.

Multumesc, Gabriela, voi pune mai multe frunze la prins, sper sa reusesc. Normal ca iti voi trimite.  :-*

ELA

Larisa,de la una din cele doua tulpini de gloxinii pe care le-am primit saptamana trecuta(cea mov) frunzele pe care le-am pus in apa s-au revigorat si incep sa-mi fac sperante ca poate vor face si radacini ;de la cea rosie din pacate s-au topit.Imi pare tare rau....sper sa am totusi si eu o gloxinie pe pervaz langa violeta mea draga(grena cu flori batute)

larisa

imi pare rau si mie ,in primavara o luam de la capat .Nici mie ,nu mi s-au prins toate frunzele dar am sperante ca la primavara voi avea gloxinii

larisa

DA ,merg bine deocamdata ,doar una s-a topit,roz degrade batuta,sper sa le mearga bine incontinuare

ELA

se pot inradacina frunze de gloxinii si de violete in banuti de turba?

larisa

MIe nu mi s-a prins niciuna in banuti de turba .toate s-au inmuiat .Mi s-au prins doar in apa si in pamint

gabriela jalba

Nu m-am gindit sa incerc...In banuti de turba am pus numai lastari(butasi). Cei mai multi au inradacinat.Rar a decedat careva...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: ELA on October 25, 2007, 09:21:11 PM
se pot inradacina frunze de gloxinii si de violete in banuti de turba?

Parca am fi la Radio Erevan, as ai pus intrebarea si exacta sa era sa-ti dau raspunsul ....
Banutii de turba sunt speciali facuti pentru inradacinarea frunzelor sau a lastarilor. Exista insa un mic secret: nu se pune decat foarte putina apa, 2-3 picaturi si atat. Planta se acopera cu un pet si se lasa asa 2-3 saptamani, abia atunci mai uzi cu 2-3 picaturi de apa. Pentru asta mor frunzele, turba nu are nevoie de apa. Incercati si veti vedea. Dupa ce dau radacinutele, aprox. 6 saptamani, se pune banutul cu totul intr-un ghiveci in care pregatim dinainte pamantul. Este recomandabil ca atat gloxiniile cat si violetele sa aibe in amestecul de pamant si perlit. Acesta are proprietatea de a fi usor si a retine apa in surplus, eliminand-o atunci cand este nevoie.

Sper ca va este de folos sfatul meu, invatat de la altii.

Erwin

O gloxi, puiut, tocmai a inflorit:

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

floare mica

Ptiu, ptiu, ptiu, ce frumusica e ! Sa-ti traiasca !
Am primit si eu una mov cu alb pe margine dar abia la anul o sa am flori de la ea !  :)